czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Apel do Sejmu o Rok Jana Karskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 września 2013, 17:13

Profesor Jan Karski, jeden z trzech najwybitniejszych Polaków XX wieku obok: Jana Pawła II i Lecha W
Profesor Jan Karski, jeden z trzech najwybitniejszych Polaków XX wieku obok: Jana Pawła II i Lecha W

Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło do Sejmu RP o ustanowienie 2014 roku – Rokiem Jana Karskiego.

Silnie związane z Lublinem i Kazimierzem Dolnym, lecz posiadające zasięg ogólnopolski i międzynarodowy Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło do Sejmu RP o ustanowienie nadchodzącego roku – Rokiem Jana Karskiego.

– Powód jest oczywisty. W 2014 roku przypada setna rocznica urodzin bohatera Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych, naszego drogiego Patrona – mówi prezes Towarzystwa Kazimierz Pawełek.

W piśmie skierowanym do marszałek Sejmu Ewy Kopacz i wszystkich wicemarszałków czytamy m.in.:

"W dniu 24 czerwca 2014 roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Karskiego, urodzonego jako Jan Romuald Kozielewski legendarnego Bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela.

W imieniu Towarzystwa Jana Karskiego oraz Rodziny Bohatera zwracamy się do Pani Marszałek z w wnioskiem o wniesienie pod obrady Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej projektu uchwały o ustanowieniu nadchodzącego roku, Rokiem Jana Karskiego.

Czujemy się zwolnieni z szerszego uzasadniania, kim był Jan Karski i dlaczego proponowane uhonorowanie Mu się należy. Pragniemy jedynie zauważyć, iż w opinii światowej był jednym z trzech najbardziej zasłużonych Polaków XX wieku, obok Papieża Jana Pawła II i Prezydenta Lecha Wałęsy, a w 1998 roku nominowany został do Pokojowej Nagrody Nobla na wniosek Instytutu Pamięci Yad Vashem.

Szczerze mówiąc jego heroiczne dzieło moralne – próba powstrzymania Holocaustu, przez wiele lat bardziej znane było światu niż Polsce. Ranga dzieła Jana Karskiego przebija się jednak do świadomości Polaków i powinna być znana każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej”.

– Mamy nadzieję, że apel ten napotka zrozumienie i życzliwość. Taki gest pamięci Janowi Karskiemu po prostu się należy – mówi nam dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna legendarnego emisariusza.

Jak przypomina Kazimierz Pawełek, z takim samym wnioskiem do marszałka Sejmu Towarzystwo wystąpiło w 2007 roku, apelując o uczynienie Rokiem Jana Karskiego 2008 roku ze względu na wiele okrągłych rocznic związanych z życiem i działalnością bohatera.

Ideę Towarzystwa poparli wtedy w swych listach do marszałka Bronisława Komorowskiego – pierwszy prezydent wolnej RP Lech Wałęsa i pierwszy premier Tadeusza Mazowiecki.

Odpowiedź na apel nigdy z Wiejskiej nie nadeszła. Być może tym razem się uda.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!