poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Apel o nominację generalską dla Jana Karskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2014, 15:00

Do prezydenta RP i zwierzchnika sił zbrojnych trafił apel o pośmiertną nominację Jana Karskiego do stopnia generała brygady. Wystosowało go Towarzystwo Jana Karskiego i rodzina Bohatera.

Czytamy w nim m.in.: [...] W historii Polski nikt z kurierów i emisariuszy Polski Walczącej i Rządu na Wychodźstwie, poza jednym wyjątkiem, takiego zaszczytu nie dostąpił. Tym wyjątkiem jest Elżbieta Zawacka, ps. "Zo” i "Zelma”. Odbywająca swe misje kurierskie w latach 1940-43, czyli tych samych, co Jan Kozielewski, ps. "Witold” i potem "Jan Karski” i na tej samej trasie przez Niemcy, Francję, Andorrę, Hiszpanię i Gibraltar do Anglii. Po wojnie pracownik nauki i Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, działaczka opozycyjna i Solidarnościowa. Po wielu latach apeli o uhonorowanie bohaterskiej kurierki i emisariuszki, w 2006 roku ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński nominował Ją do stopnia generalskiego, a na krótko przed śmiercią w 2008 roku uhonorował Orderem Orła Białego. Ekwiwalencja postaci Profesor Elżbiety Zawackiej - nie wnikając w materię jej misji oraz wagi przekazywanych raportów i meldunków - z Profesorem Janem Karskim jest naszym zdaniem pełna i zupełna. Poza podkreśleniem faktu, że Jan Kozielewski był również oficerem.

Zarówno jako artylerzysta konny, prymus Szkoły Podchorążych we Włodzimierzu Wołyńskim, uczestnik Kampanii Wrześniowej, uciekinier z sowieckiego łagru oraz oficer Polski Podziemnej i Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nie ma lepszej i bardziej godnej okazji na uhonorowania Jana Karskiego w formie, o jaką występujemy, niż Jego 100-lecie Urodzin i uchwalony przez Sejm RP Rok Jana Karskiego, o co po raz pierwszy występowaliśmy do Pana jako Marszałka Sejmu RP 11 listopada 2007 roku. Pragniemy przypomnieć, iż 8 maja 1995 roku w 50. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, Orderem Orła Białego dekorował Prezydent Lech Wałęsa. Odbywało się to podczas uroczystości wręczania nominacji generalskich. Byłoby symboliczne, gdyby z podobnej okazji w Dniu Zwycięstwa korespondującym datowo z Dniem Konstytucji 3-go Maja Jan Karski mógł otrzymać pośmiertnie awans generalski.

Jego dzieło wojenne na to zasługuje. Zasługuje na to także dzieło wszystkich kurierów, emisariuszy i cichociemnych, których Jan Karski był znakomitym przedstawicielem”. Pismo przypomina także, że Jan Karski dwukrotnie za swe czyny wojenne uhonorowany został przez generała Władysława Sikorskiego, premiera Rządu na Wychodźstwie Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Apel podpisała w imieniu rodziny Jana Karskiego dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, zaś w imieniu Towarzystwa - jego prezes Kazimierz Pawełek i sekretarz Jacek Woźniak.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!