poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Apel o Polonijny Rok Jana Karskiego

  Edytuj ten wpis

Jan Karski i Stefan Skielnik (z prawej) przyjaźnili się przez ponad półwiecze (Archiwum Stefana Skie
Jan Karski i Stefan Skielnik (z prawej) przyjaźnili się przez ponad półwiecze (Archiwum Stefana Skie

Znany amerykański działacz polonijny Stefan Skielnik apeluje do Rady Polonii Świata i Wspólnoty Polskiej o ustanowienie 2014 roku Polonijnym Rokiem Jana Karskiego.

Na początku listopada w Warszawie zbiera się Rada Polonii Świata. Powołano ją do koordynowania poczynań wspólnoty polskiej w krajach jej zamieszkania.

Z tej to okazji wybitny amerykański działacz polonijny Stefan Skielnik, prezes Delaware Federation of Polish Americans zwrócił się do przewodniczącego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longina Komołowskiego z listem-apelem, w którym czytamy m.in.: "W imieniu naszej organizacji, jak też swoim własnym pragnę, poprzez Pańskie szacowne pośrednictwo zaapelować do Rady Polonii Świata i Wspólnoty Polskiej o ustanowienie 2014 roku POLONIJNYM ROKIEM JANA KARSKIEGO. Czuję się zwolniony z argumentowania, kim był ten Wielki Polak, reprezentant Wspólnoty Polskiej w Stanach Zjednoczonych i wierny katolik, o którym Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, iż jest ornamentem naszego Kościoła. Jego postać przynosi i przynosić będzie poczucie dumy każdemu Polakowi w świecie, gdziekolwiek żyje. Pokazanie światu naszej polskiej dumy z Jana Karskiego jest w roku Stulecia Jego Urodzin – w moim przekonaniu – patriotycznym nakazem. O to też do Was, Drodzy Rodacy z całego świata, apeluję. Jeszcze Polska nie zginęła!”

Stefan Skielnik, kombatant Armii Andersa, mieszkający w Ameryce od 1947 roku, znał się i przyjaźnił z Janem Karskim przez ponad półwiecze. Wspólnie uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach na rzecz demokracji w Polsce i budowania jej pozycji w rodzinie wolnych państw świata. M.in. wspierali "Solidarność”, akcesję Polski do NATO i wstąpienie do Unii Europejskiej. Stefan Skielnik zainicjował także stworzenie na University of Delaware w Wilmington katedry imienia Jana Karskiego. Pomysł nie doczekał się jeszcze realizacji, ale być może w atmosferze 100-lecia urodzin bohatera okaże się to możliwe. Póki co amerykański Polonus apeluje do Polonii, aby oddała hołd Janowi Karskiemu.

Jak udało nam się ustalić, w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska idea jest niezwykle interesująca, postać godna i bez wątpienia nad proklamacją takiego roku Rada Polonii Świata pochyli głowę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!