czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraj Świat

Ataki terrorystyczne w Paryżu. Zginęło ok. 150 osób. ABW: nie ma zagrożenia w Polsce

Dodano: 14 listopada 2015, 01:42
Autor: pab

Około 100 osób zginęło w sali koncertowej Le Bataclan, a około 50 innych w pozostałych atakach w Paryżu - poinformował mer Paryża. Wcześniej policja przeprowadziła szturm na klub Bataclan, w którym terroryści zabarykadowali się z zakładnikami. Policja podała, że w trakcie akcji zabitych zostało dwóch napastników.

Jak powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Maciej Karczyński, ABW analizuje sytuację we Francji. Według niego nie ma zagrożenia w Polsce.

Wzywamy Polaków przebywających w Paryżu i całej Francji do szczególnej ostrożności oraz ścisłego respektowania zaleceń miejscowych władz w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. W chwili obecnej nie mamy informacji o tym, by wśród ofiar piątkowych zamachów byli obywatele polscy - napisał w oświadczeniu Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak dodał rzecznik, Ambasada RP w Paryżu pozostaje w kontakcie z odpowiednimi władzami francuskimi. W sytuacjach nagłych wymagających interwencji lub pomocy konsularnej należy zwracać się do konsula dyżurnego w Paryżu: +33680580220.

>>>

Relacja na żywo telewizji France 24:

>>>

Francuscy antyterroryści przeprowadzili szturm na salę koncertową Le Bataclan, w którym zamachowcy przetrzymywali zakładników. Policja poinformowała o około 100 zabitych wewnątrz klubu. W trakcie policyjnego ataku zginęło co najmniej dwóch terrorystów. Według relacji świadków zamachowcy, którzy wdarli się do sali koncertowej wznosili okrzyki "Allah Akbar" i "To za Syrię".

Kolejne trzy osoby zginęły wcześniej w wyniku wybuchu w pobliżu stadionu narodowego, na którym odbywał się towarzyski mecz Francja - Niemcy. Prezydent Francji Francois Hollande, który oglądał mecz trybun, został ewakuowany ze stadionu.

Francuskie media podają, że w sumie doszło do 7 ataków, w tym jednego zamachu samobójczego. Informowano również o napastnikach, którzy strzelali do przechodniów z jadącego samochodu.
Na ulice Paryża wysłano 1500 żołnierzy.

WIDEO

WIDEO

- Mobilizujemy wszelkie możliwe siły w celu zneutralizowania terrorystów - powiedział w nadzwyczajnym wystąpieniu prezydent Francji Francois Hollande. Prezydent oznajmił, że podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terytorium całego kraju i zamknięciu granic.

Hollande nazwał obecną serię zamachów „bezprecedensową”. Ostrzegał, że to jeszcze nie koniec. - Nie skończyliśmy jeszcze z operacjami policji. Będą kolejne - oznajmił prezydent i poprosił wszystkich o współpracę ze służbami. Zamknięcie granic Francji ma na celu uniemożliwienie ewentualnej ucieczki sprawcom zamachów w Paryżu, oraz niedopuszczenie do wjazdu na terytorium kraju kolejnych terrorystów. Stan wyjątkowy został wprowadzony na terytorium całego kraju.

Wideo: Anna Kalczyńska/x-news, CNN Newsource/x-news

WIDEO

Prezydent USA Barack Obama nazwał zamachy w Paryżu "okropną próbą terroryzowania niewinnych ludzi". - To atak nie tylko na Paryż i Francuzów, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy - powiedział w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu.

Obama zapewnił, że USA są gotowe dostarczyć Francji jakąkolwiek niezbędną pomoc. - Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem - powiedział prezydent USA.

 

WIDEO

Obywatel
Partia Razem
Partia Razem
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Obywatel
Obywatel (14 listopada 2015 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech wypiera*ją do siebie brudasy, jak im tak źle tutaj... Niech się powybijają u siebie, a nie niewinnych europejczyków!! Odgrażać się potrafią, kasę ciągnąć też potrafią, a Andżelusia może wkońcu się otrząśnie i zamknie granice. Woń z tą zarazą!!! Oni wszyscy mają przeprane mózgi i w imię swojej religii chcą utopić nas w morzu krwi jak to mówią. i kto tu jest rasistą?! Tak ich bronicie partio razem...
Rozwiń
Partia Razem
Partia Razem (14 listopada 2015 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ci ludzie to zwierzęta... życze wam ku*** islamiści żebyście spłoneli za to

Mam nadzieję, że twoja wypowiedź sprawi, że przez najbliższy czas będziesz oglądał swiat zza krat. Dobrze by było, gdybyś w celi znalazł się z jakimś islamistą, najlepiej we Francji (podobno tam 70% osadzonych w zakładach karnych to muzułmanie). Jedna rasa, ludzka rasa!

Rozwiń
Partia Razem
Partia Razem (14 listopada 2015 o 14:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No i jak chcą tą zarazę tu przyjąć do naszego kraju

Wypowiedź niedopuszczalna, zasługująca na reakcję odpowiednich służb. Jedna rasa, ludzka rasa!

Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ci ludzie to zwierzęta... życze wam kurwa islamiści żebyście spłoneli za to
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ABW: nie ma zagrożenia w Polsce... nie wiem czy się śmiać czy płakać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!