wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Auschwitz. Świadectwo Ocalałych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2015, 16:36

Podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau, oczy całego świata były skierowane na ok. 300 Ocalałych, którzy stanęli przed Bramą Śmierci.

Wśród ok. 300 byłych więźniów Auschwitz, którzy wzięli udział w obchodach, było m.in. ponad 100 Ocalałych, którzy do Miejsca Pamięci przyjechali dzięki współpracy USC Shoah Foundation oraz Światowego Kongresu Żydów, a także podobnej wielkości grupa byłych więźniów z Polski.

Przed południem w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odprawiono mszę św. Koncelebrowali ją nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W nabożeństwie uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski oraz kilkudziesięciu byłych więźniów obozu.

Kard. Dziwisz podziękował tym, którzy przybyli na uroczystości. Modlił się za wszystkich, których zabrakło, w tym za więźniów, którzy ponieśli śmierć. – Nazwa Auschwitz, czy Auschwitz-Birkenau, wryła się w świadomość kilku już pokoleń jako symbol nagromadzenia zła, brutalnej przemocy, pogardy wobec ludzi – mówił kard. Dziwisz.

O godz. 15 rozpoczęły się główne uroczystości. Gości z całego świata powitał prezydent Bronisław Komorowski.

– Jesteśmy w miejscu, gdzie runęła kiedyś nasza cywilizacja, gdzie systematycznie realizowano plan odebrania człowiekowi jego godności – mówił prezydent Polski. – Stoimy w miejscu przypominającym o zbrodniczej, nazistowskiej ideologii, która podważyła filary świata. W miejscu, gdzie w bestialski sposób wymordowano ponad milion ludzi – w przytłaczającej większości Żydów z nieomal całej Europy, jak również Polaków, Romów, jeńców sowieckich – i wielu, wielu innych.

Głos zabrali także byli więźniowie obozu, m.in. Halina Birenbaum. Wspominała o pracy ponad siły, śmierci, głodzie, chorobach, komorach gazowych...

– Niezliczoną ilość razy umierałam i zamierałam, a każda chwila wydawała się być wiekiem – mówiła Birenbaum i podkreślała: Ocalałam. Doczekałam zburzenia komór gazowych, palenia dokumentów, likwidacji obozów.... Dożyłam klęski tych katów, o czym przed śmiercią marzyła tak bardzo moja matka.
Jak powiedział jeszcze przed uroczystościami dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz, siedemdziesiąta rocznica nie będzie taka sama, jak poprzednie okrągłe rocznice.

– Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy obchodzić w obecności jeszcze licznej grupy Ocalałych. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa – podkreślał Cywiński.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

Obóz Zagłady

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je prawie 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!