piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Kraj Świat

Bądźcie przyzwoici wobec pamięci Jana Karskiego

Dodano: 7 marca 2016, 13:08

Profesor  Michael Szporer: To, co wyprawia się z  pamięcią Jana Karskiego jest skandalem. Fot. Youtube
Profesor  Michael Szporer: To, co wyprawia się z  pamięcią Jana Karskiego jest skandalem. Fot. Youtube

Apeluję o szacunek dla pamięci Jana Karskiego oraz elementarną przyzwoitość – pisze profesor Michael Szporer, wykładowcy politologii i dziennikarstwa University of Maryland.

Zamieszczona na naszych łamach wypowiedź profesora Michaela Szporera, jaka towarzyszyła opisowi sytuacji związanej z zamiarem instalacji kolejnej tzw. ławeczki z usadzonym na niej Janem Karskim, tym razem w portugalskim Estoril, przybrała już formę apelu publicznego, po uzupełnieniu przez autora.

Michael Szporer jest profesorem nauk politycznych i dziennikarstwa, autorem fundamentalnej mongrafii „Solidarity” o narodzinach polskiej „Solidarności”. Także wchodzi w skład Rady Fundacji Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie.

Apel adresowany jest przede wszystkim do grup starających się zawłaszczać pamięć wielkiego człowieka i dowolnie nią manipulować.

W końcowej części prof. Szporer odnosi się także do kwestii anonimowego stawiania tzw. ławeczki z odlewem podobizny Karskiego w portugalskim Estoril. Autor odlewu twierdzi, że około dwa lata temu zwrócił się z pomysłem do MSZ, a sprawę „podchwycił” polski ambasador w Lizbonie Bronisław Misztal.

Dziś ambasada twierdzi, że produkt odlewniczy to jedynie prywatna sprawa jakiegoś biznesmena, który chce sobie postawić ławeczkę na swojej posesji, a jego nazwiska placówka nie chce ujawnić.

Profesor Szporer uznał to za „ukoronowanie” poczynań wobec bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Dlatego pisze. Oto treść apelu:

„Szczerze współczuję Rodzinie Bohatera, a mego mentora Profesora Jana Karskiego, że musi ona znosić i przeżywać wszystkie te upokorzenia i poniżenia fundowane im przez ludzi, którzy wmówili sobie, a potem próbowali innym, że to właśnie oni są od zarządzania pamięcią tego wielkiego człowieka.

Poczynając od przechwycenia Prezydenckiego Medalu Wolności pośmiertnie przyznanego Janowi Karskiemu, z pominięciem Rodziny, o której istnieniu sam informowałem polską ambasadę, poprzez te wszystkie socrealistyczne ławeczki, poprzez kuglarstwo z pośmiertną nominacją generalską, po nawet próbę przeforsowania swojej wersji daty urodzin bohatera i niezaproszenie Rodziny na otwarcie Muzeum Historii Żydów w Warszawie, gdzie Karski ma swój kąt ekspozycyjny.

Jest szczególnie przykre, że we wszystkim od lat bierze udział ekipa ludzi chętnie pouczająca nas o wartościach najważniejszych, ale nie potrafiąca zdobyć się na przyzwoitość wobec najbliższych Bohatera.

Wracając zaś do akcji ławeczkowej w Portugalii powiem tyle... Gdyby jakikolwiek ambasador amerykański załatwiał jakiemukolwiek biznesmenowi w kraju misji stawianie na jego prywatnej posesji pomnika amerykańskiego bohatera, bo tak sobie ten wymyślił, Departament Stanu dobrze wiedziałby, co z tym zrobić.

Jeszcze raz apeluję o szacunek dla pamięci Jana Karskiego oraz elementarną przyzwoitość.

Prof. dr Michael Szporer, University of Maryland

 

Czytaj więcej o: Jan Karski
Gość
Gość
Śmieszka
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 marca 2016 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie żartujcie...
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2016 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie żartujcie...

Rozwiń
Śmieszka
Śmieszka (10 marca 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy to prawda, że pan Misztal nauczał na uniwersytecie katolickim? Dyplomacji?

Rozwiń
R. Śląska.
R. Śląska. (9 marca 2016 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy to prawda, że pan Misztal nauczał na uniwersytecie katolickim? Dyplomacji?

Rozwiń
Kabareciarz
Kabareciarz (9 marca 2016 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Don Pedro z Caracas sprzedawał ananas...

(jest taka piosenka)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!