czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Będą kontrole graniczne w Unii Europejskiej

Dodano: 26 stycznia 2016, 21:54
Autor: Kurier PAP

fot. Jacek Szydłowski<br />
fot. Jacek Szydłowski

Kraje UE chcą, by KE przygotowała ewentualne decyzje o przedłużeniu tymczasowych kontroli na granicach w strefie Schengen nawet na dwa lata. Większość uważa też, że przyszła europejska straż graniczna nie powinna interweniować bez zgody państwa przyjmującego.

W poniedziałek w Amsterdamie spotkali się ministrowie spraw wewnętrznych państw UE. Głównym tematem nieformalnego spotkania był kryzys, związany z napływem uchodźców, który skłonił niektóre państwa UE do wprowadzenia tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych w ramach strefy Schengen.

– Aktualnie tymczasowe kontrole graniczne mogą być wprowadzone tylko na ograniczony okres sześciu miesięcy. Jednak niespotykany napływ uchodźców, który zmusił kraje członkowskie do podjęcia takich kroków, na razie się nie zmniejszył – powiedział na konferencji prasowej holenderski minister ds. migracji Klaas Dijkhoff. – Dlatego kraje członkowskie zwróciły się do Komisji Europejskiej o przygotowanie prawnych i praktycznych podstaw do przedłużenia tymczasowych kontroli granicznych zgodnie z artykułem 26 kodeksu granicznego Schengen.

Przepis ten dopuszcza wprowadzanie kontroli na granicach wewnętrznych UE „w wyjątkowych okolicznościach, gdy ogólne funkcjonowanie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej jest zagrożone w wyniku utrzymujących się poważnych niedociągnięć związanych z kontrolą na granicach zewnętrznych”.

W takich sytuacjach kontrole można wprowadzić na sześć miesięcy i mogą być przedłużone trzykrotnie; oznacza to, że maksymalnie mogą obowiązywać dwa lata. Rada UE, czyli rządy państw członkowskich, może zalecić przywrócenie kontroli granicznych przez jedno bądź większą liczbę krajów. Jest to jednak krok podejmowany w ostateczności, gdy żadne inne środki nie są w stanie zażegnać poważnego zagrożenia dla strefy Schengen.

Ewentualna decyzja w tej sprawie zapaść powinna najpóźniej w maju; wówczas wygasną tymczasowe kontrole graniczne wprowadzone jesienią ub.r. przez Niemcy. Stąd poniedziałkowe uzgodnienia, by przygotować ramy prawne dla decyzji, która umożliwi utrzymanie tych kontroli.

– Dyskusja o tym jest konsekwencją tego, co już dziś się dzieje. Chodzi o przygotowanie ram prawnych dla utrzymania tymczasowych kontroli granicznych – dodał holenderski minister.

Oprócz Niemiec kontrole graniczne utrzymują także Austria, Szwecja, Dania, Norwegia.

Dijkhoff zaznaczył, że ewentualne uruchomienie artykułu 26. kodeksu granicznego Schengen nie będzie mieć na celu tymczasowego wyłączenia ze strefy Schengen Grecji, krytykowanej za nieskuteczną ochronę granicy z Turcją. – Nie rozmawialiśmy o artykule 26. w kontekście wykluczenia jakiegoś kraju, ale utrzymania wszystkich państw wewnątrz strefy Schengen, podczas gdy nadal obowiązywać będą tymczasowe narodowe decyzje – powiedział.

To przez Grecję przedostaje się do UE większość uchodźców. W poniedziałek rano ministrowie z Austrii i Niemiec ostrzegali, że sytuacja ta może doprowadzić do czasowego wyłączenia Grecji ze strefy Schengen.

Czytaj więcej o: Unia Europejska uchodźcy
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 stycznia 2016 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. Dlaczego zdjęcie do artykułu przedstawia ogromną nadreprezentację kobiet i dzieci, skoro powszechnie wiadomo, że islamscy imigranci to w ponad 80% nie są kobiety i dzieci ale ZDROWI FACECI W WIEKU 20-40 LAT, KTÓRZY POWINNI WALCZYĆ O SWÓJ KRAJ A NIE ZOSTAWIAĆ KOBIETY I DZIECI I SPI****AĆ DO EUROPY NA SOCJAL. 2. Dlaczego IMIGRANTÓW EKONOMICZNYCH autor artykułu nazywa "uchodźcami", skoro uchodźcą jest się tylko podczas migracji do najbliższego kraju bezpiecznego? Dalsze przemieszczanie się to nie uchodźstwo ale EMIGROWANIE - w tym przypadku podyktowane ekonomicznie. 3. W związku z pkt. 1 i 2 - dlaczego tak manipulujecie czytelnikami?
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2016 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Człowiek nielegalnie przekracza granicę, nie ma dokumentów i jest agresywny - czy siły pilnujące porządku naprawdę muszą się ZASTANAWIAĆ, czy mozna kogoś takiego zatrzymać, przesłuchać? Amerykanie się z nas śmieją...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!