czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Będzie Bulwar Jana Karskiego w Warszawie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2012, 14:53

Bulwar Jana Karskiego w Warszawie (Urząd Miasta Warszawa)
Bulwar Jana Karskiego w Warszawie (Urząd Miasta Warszawa)

Jan Karski będzie miał ulicę w stolicy Polski. Radni Warszawy podjęli uchwałę o nadaniu imienia bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – nadwiślańskiemu bulwarowi od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Mostu Gdańskiego. Otrzyma on nazwę Bulwar Jana Karskiego.
Wieloletnie starania o taki akt zadośćuczynienia podjęte przez Towarzystwo Jana Karskiego znalazły swój pomyślny finał.

– To radosna nowina – to pierwsza reakcja. Druga przychodzi refleksja, że trwało to wszystko bardzo długo. Trzecia – lepiej późno niż wcale... – mówi nam Kazimierz Pawełek, prezes Towarzystwa Jana Karskiego, informujący nas o piśmie, jakie właśnie otrzymał z warszawskiego Ratusza.

Przypomina, że sprawa takiego uhonorowania legendarnego emisariusza Polski Podziemnej i Rządu na Wychodźstwie powracała w kadencjach wszystkich prezydentów Warszawy w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zawsze były jakieś problemy.

Głównie używano argumentacji, że Karski, owszem, zasługuje na ulicę, ale w Warszawie nie ma tradycji zmieniania nazw już istniejących (akurat nie było to prawdą). W kadencji Lecha Kaczyńskiego Towarzystwo usłyszało, że powinno upłynąć... co najmniej pięć lat od śmierci, aby komuś nadać imię ulicy.

W 2010 roku zrodziła się koncepcja nazwania imieniem Karskiego fragmentu trasy szybkiego ruchu w okolicy portu lotniczego na Okęciu, który miałby być przedłużeniem innego odcinka imienia Ryszarda Kuklińskiego. Towarzystwo pomysł oprotestowało.

W liście do ówczesnej przewodniczącej Rady Miejskiej pisano: "Dzieło jednego i drugiego jest nieporównywalne. Jana Karskiego – jednoznacznie niekontrowersyjne i tak oceniane. Drugiego z nich – budzące ostre spory i kontrowersje.

Znane są także poglądy Jana Karskiego na czyny Ryszarda Kuklińskiego. Uznając dramatyzm wyboru pułkownika Wojska Polskiego i cel, jakiemu ów wybór miał służyć, Profesor Karski nie lokował go w kategorii narodowego bohaterstwa.

Obecność ulic obu z nich nie powinna więc dla nikogo generować żadnych kontrowersji czy rodzić niepotrzebnych skojarzeń oraz komentarzy. [...]

Uważamy, że Janowi Karskiemu należna jest ulica w śródmieściu Warszawy, w którym mieszkał i gdzie pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przed wojną, jak też w warunkach konspiracyjnych podczas okupacji. Nie uważamy, aby trafne było łączenie ulic Jana Karskiego i Ryszarda Kuklińskiego.”

Towarzystwo wskazało inną lokalizację wyłaniającą się w związku z planami zagospodarowywania nabrzeża Wisły. Bulwar Jana Karskiego ostatecznie został przez radnych warszawskich zaakceptowany.

Przypomnijmy, że Jan Karski ma swoje ulic w: rodzinnej Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Kielcach. Na Manhattanie zbieg Madison Avenue i 37 Ulicy otrzymał nazwę Jan Karski Corner (Róg Jana Karskiego).

Jak się dowiadujemy, wnioskiem o nazwanie ulicy imieniem bohatera zajmuje się także Rada Miejska Białegostoku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!