niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Benedykt XVI poskramia biskupa-dinozaura

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2009, 16:34

Warunkiem powrotu biskupa Richarda Williamsona do Kościoła jest "pełne, jednoznaczne i publiczne odwołanie swoich poglądów” - ogłosiła Stolica Apostolska.

Stało się to po 10 dniach od zniesienia przez Benedykta XVI ekskomuniki nałożonej na Bractwo Piusa X przez Jana Pawła II. Ta decyzja obecnego papieża wywołała w świecie prawdziwą burzę, głównie z powodu objętego nią także bp. Williamsona, otwarcie negującego zbrodnię Holocaustu i uważającemu, że światem rządzi spisek żydowski.

Jasne stanowisko Watykanu przyjęte zostało z ulgą i uznaniem przez opinię światową oraz wielu biskupów na całym świecie. W Polsce jako pierwsi skrytykowali Willimasona metropolita lubelski abp. Józef Życiński i bp. prof. Tadeusz Pieronek. Ten drugi, w wywiadzie dla włoskiego portalu "Pontifex” powiedział nawet, że w Polsce Williamson mógłby nawet trafić "za kratki”, tak jak przydarzyło się jednemu z "uczonych” zaprzeczającemu Holocaustowi i obozom koncentracyjnym.

Wcześniej, odpowiadający w Watykanie za dialog międzyreligijny, kardynał Walter Kasper przyznał, że w przypadku Williamsona, zawiodła komunikacja wewnątrz Kościoła i brak pełnej wiedzy o jego publicznych antysemickich i negujących hitlerowską zbrodnię wypowiedziach.

Papieskie żądanie skierowane do Williamsona zostało pozytywnie odebrane przez środowiska żydowskie. Jako duży krok naprzód, komplementuje je Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL), w oświadczeniu podpisanym przez dyrektora tej organizacji Abraham Foxmana. W dokumencie ADL czytamy m.in.:

"Wyrażamy uznanie papieżowi Benedyktowi XVI, iż wsłuchał się w nasz głos bólu i cierpienia po akceptacji powrotu do Kościoła zaprzeczającego Holocaustowi biskupa. Oświadczenie Watykanu jest dużym i pozytywnym krokiem w przyszłość w stosunkach pomiędzy Kościołem a Żydami. Oczekujemy, że tak jak stwierdził Watykan, wyrzeczenie się przez Biskupa Williamsona zaprzeczania Holocaustowi, musi posiadać "absolutnie jednoznaczny i publiczny charakter.

Witamy również z satysfakcją pełnie i energiczne potwierdzenie przez Watykan impelmentacji reform Soboru Watykańskiego II, w tym dokumentu Kościoła "Nostra Aetate” z 1965 roku, w którym odrzuca on oskarżenie bogobójstwa przeciw wszystkim Żydom, deklaruje, iż antysemityzm jest grzechem, odrzuca prozelityzm wobec Żydów i nawołuje o poprawę stosunków pomiędzy katolikami i Żydami.
Oświadczenie Watykanu czyni jasnym, iz Bractwo Piusa X musi zaakceptować reformy Soboru Watykańskiego II i pozytywne nauczanie w kwestii żydowskiej kolejnych czterech papieży, w tym Jana Pawła II, nim jego pełny powrót do Kościoła zostanie zaakceptowany”.

Za bardzo ważny problem związany z Williamsonem uznawany jest także fakt, iż jest on rektorem seminarium duchownego Bractwa Piusa X i odpowiada za formację przyszłych duchownych lefebrystowskich.

Po oświadczeniu Watykanu, ruch należy obecnie do biskupa-schizmatyka. Na swoim blogu internetowym przedstawia się on jako... Dinoscopus (biskup i dinozaur). Jeden z hierarchów polskich powiedział, że bardziej przypomina mu... smoka. Czy Benedykt XVI zdoła go poskromić?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!