wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraj Świat

Bestseller Jana Pawła II wydany w Nowym Jorku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2011, 13:00

Jan Paweł II  przyjmuje na audiencji amerykańskiego teologa  prof. dr. Eugena J.Fishera i rabina Leo
Jan Paweł II przyjmuje na audiencji amerykańskiego teologa prof. dr. Eugena J.Fishera i rabina Leo

W Nowym Jorku trafia do księgarń wyczekiwana książka"The Saint for Shalom” – "Święty dla Pokoju” – będąca pełną antologią tekstów, wystąpień, wypowiedzi i korespondencji papieża-Polaka na temat Żydów, judaizmu i Izraela.
WIDEO

Papież zareagował wzruszającym listem, w którym nazywa książkę "znaczącym dziełem” współpracy katolików i Żydów w Ameryce. Oto treść:

"Podczas gdy nadchodzi moja druga wizyta pasterska w Stanach Zjednoczonych, pragnę wyrazić mą głęboką wdzięczność za łaskawe nadesłanie mi egzemplarza książki zawierającej moje wypowiedzi na temat Żydów i Judaizmu. To znaczące dzieło będące rezultatem współpracy katolików i Żydów w Ameryce, jest źródłem przyszłej satysfakcji.

Pośród mych pasterskich trosk, podróży i spotkań oraz mym nauczaniu przez wszystkie lata pontyfikatu, niezmiennie starłem się rozwijać i pogłębiać nasze relacje z Żydami, "Naszymi i starszymi braćmi w wierze Abrahama” i dlatego też zachęcałem i błogosławiłem nie tylko tej inicjatywie, ale inicjatywom tych wszystkich, którzy pozostają wierni wskazaniom Soboru Watykańskiego Drugiego i ożywiani dobrą wolą i religijną nadzieją, wzmacniali związki wzajemnego szacunku, przyjaźni oraz promowali dialog Żydowsko-Chrześcijański, we właściwych miejscach i w zgodzie z teologiczną kompetencją, jak i historycznym obiektywizmem.

Im bardziej staramy się być wierni w posłuszeństwie miłości Bogowi Przymierza, Stwórcy i Zbawicielowi, kontemplując w modlitwach jego wspaniały plan Odkupienia oraz im bardziej kochamy sąsiadów naszych, tym bardziej zbliżamy się do korzeni naszego dialogu, i tym bardziej stajemy obdarzani jego plonami.

Z sercami wypełnionymi niewzruszoną nadzieją, my Chrześcijanie podążamy w bezmiernym szacunku dla przerażającego doświadczenia zbrodni Shoah wycierpianej przez Żydów podczas II wojny światowej, próbując uchwycić jak najbardziej autentyczne, wyjątkowe i uniwersalne jej zrozumienie.

Jak powiedziałem w Warszawie, poprzez powód tego okropnego doświadczenia Narodu Izraela, jego cierpień i jego Holocaustu, stajemy w obliczu Kościoła, wszystkich ludzi i narodów, jako ostrzeżenie, świadek i cichy płacz.

Wobec żywej pamięci eksterminacji odnawianej nam przez tych, którzy ocaleli i przez wszystkich obecnie żyjących Żydów, jak też poprzez medytacyjną refleksję Pesachowej Hagady – tradycyjnie przeżywaną przez rodziny żydowskie w dniu dzisiejszym – jest niedopuszczalne by ktokolwiek pozostał wobec tej zbrodni obojętnym.

Refleksja nad Shoah ukazuje nam do jak strasznych konsekwencje braku wiary w Boga i pogardy dla człowieka, kreowanych w jego wizerunku, może to prowadzić. Zmusza nas to także do promowania niezbędnych studiów historycznych i religijnych nad tym wydarzeniem, które do dziś porusza całą ludzkość.

Z tym na względzie oczekuję pozytywnych wyników nadchodzącej 13. Sesji Plenarnej Międzynarodowej Komisji Katolicko-Żydowskiej, która odbędzie się w Waszyngtonie z jasno określonym tematem Shoah, jego znacznie, implikacje z perspektywy historycznej i religijnej.

Nie ma wątpliwości, iż cierpienia doświadczone przez Żydów, są również dla Kościoła Katolickiego motywem szczerego żalu, przede wszystkim, gdy myślimy o obojętności i niekiedy resentymentach konkretnych wydarzeń historii, które podzieliły Żydów i Chrześcijan. Ich przywołanie wzbudza w nas wciąż silniejsze postanowienie współpracy dla sprawiedliwości i prawdziwego pokoju.

Jak powiedziałem w Asyżu, jest mym życzeniem, abyśmy budowali wciąż nowe możliwości ukazywania "czego chciał Bóg czyniąc historię ludzkości braterską podróżą, w której towarzyszymy sobie nawzajem ku transcendentnemu celowi, jaki nam wyznaczył”.

W tym duchu pokoju i uniwersalnej braterskiej solidarności, przygotowuję się do odnowienia dla was i ukochanej wspólnoty żydowskiej w Stanach Zjednoczonych, radosnej proklamacji pokoju, Shalom objawionego przez Proroków i oczekiwanego przez cały świat.

Wyrażam nadzieję, iż nadzieja tego pokoju stanie się, jak strumień ożywczej wody z serca Jerozolimy i wypełnią się słowa Zachariasza: " A Pan będzie królem nad całą ziemią. Wówczas Pan będzie jeden i jedno będzie Jego imię.”

Oczekując naszego spotkania, w waszym umiłowanym kraju, udzielam Tobie i Braciom Biskupom mego Apostolskiego Błogosławieństwa”.

Z Watykanu, 8 sierpnia 1987 roku
Joannes Paulus pp IIPo śmierci Jana Pawła II, prof. Eugene Fisher i rabin Leon Klenicki postanowili doprowadzić dzieło dokumentacyjne do końca. Jednak w 2010 roku rabin zmarł w ubiegłym roku. Prace kontynuował z dyrektor jej Departamentu Międzyreligijnego ADL rabin Eric Greenberg. Efekt w księgarniach.

Książka w poprzednim wydaniu otrzymała w Stanach Zjednoczonych prestiżową nagrodę wydawców religijnych. Wszystko wskazuje, że z obecną będzie podobnie.

– Nie ma alternatywy dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a katolicko-żydowskiego przede wszystkim. Jego fundamentem były zawsze wspólne korzenie judeochrześcijańskie, źródłem nadziei poprawy relacji dokumenty Soboru Watykańskiego II, a dziełem praktycznym cały pontyfikat papieża-Polaka – mówi nam Abraham Foxman, osobiście doglądający obecnego wydania "The Saint for Shalom”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!