Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 listopada 2015 r.
11:45

Uchodźcy koczują na granicy słoweńsko - austriackiej. Zdjęcia naszego reportera

0 22 A A

Bez wody, jedzenia i dachu nad głową. W takich warunkach kilka tysięcy uchodźców koczuje na granicy słoweńsko austriackiej. Słoweńcy już się nimi nie interesują, a Austriacy jeszcze nie muszą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sentilij to jeden z najtrudniejszych przystanków na tzw. „bałkańskim szlaku”, którym imigranci i uchodźcy maszerują do Zachodniej Europy.

Wcześniej przez Grecję i Macedonię docierają do Serbii. W miejscowości Berkasovo po długim oczekiwaniu przekraczają granicę z Chorwacją. Później, po wizycie w obozie przejściowym, przewożeni są pociągami do Słowenii. Niemal przez cały ten czas mogą liczyć na pomoc. Jedzenie, ciepłe ubrania i wsparcie wolontariuszy. W Słowenii to się zmienia.

Pod namioty

Pociągi z uchodźcami zatrzymują się kilka kilometrów za granicą. Ich pasażerowie maszerują do prowizorycznych obozów w miejscowościach Dobowa i Brezice. Pod namioty, do starej hali kolejowej lub na zwykły, błotnisty plac. Zawsze za wysokim ogrodzeniem, pilnowanym przez uzbrojonych żołnierzy. Wolontariusze działają tam w bardzo ograniczonym zakresie. Dziennikarzy nikt nie wpuszcza. Nie pomagają kilkugodzinne negocjacje.

Z Brezic transporty z uchodźcami jadą do Sentilij, na granicy z Austrią. Tam, w specjalnym obozie ludzie są rejestrowani. Później całe kolumny imigrantów sprowadzane są na pas ziemi niczyjej, przy starym przejściu granicznym. To niewielka dolinka, szczelnie otoczona płotem, pilnowanym przez wojsko i policję.

Schodząc w dół ludzie zwykle się cieszą. Niektórzy próbują biec. Widzą Austrię. Są przekonani, że zaraz tam będą.

Dopiero po chwili orientują się, że w przy wąskim przejściu przy granicy ciśnie się ponad tysiąc osób. W kucki, jeden na drugim. Nie można się ruszyć, by nie stracić miejsca w kolejce. Nie można wstać, by nie narazić się na reakcję mundurowych. Druga, nie mniej liczna grupa koczuje na pobliskiej łące. Czasem ludziom puszczają nerwy. Raz udało im się sforsować płot. Kilkaset osób przedostało się na drugą stronę.

Przychodzący do Sentilij dopiero na miejscu zdają sobie sprawę, że na przejście do Austrii przyjdzie im czekać nawet parę dni. Bez wody, jedzenia i jakiejkolwiek pomocy ze strony wolontariuszy. Policjanci i wojskowi nie pozwalają na dostarczanie im pomocy.

- Dasz jedną butelkę, to później będziesz musiał dać tysiąc - rzuca jeden z austriackich żołnierzy.
Na miejscu nie brakuje chętnych do zorganizowania pomocy. Są jednak odsyłani z kwitkiem.

- Mamy pieniądze, żeby kupić wodę i jedzenie dla wszystkich - zapewnia wolontariuszka jednej z brytyjskich organizacji charytatywnych. - Policjanci nas wygonili. Nie pozwolili przekazać żadnej pomocy. Nawet przez płot.

Noc

Głodnych uchodźców od posiłku dzieli około 20 metrów. To odległość między ogrodzeniem, a pizzerią. Syryjczyk, czy Irańczyk nie może jednak pójść na zakupy.
Nikt z zewnątrz nie może też kupić dla niego jedzenia. Takie są zasady, których przestrzegania pilnują żołnierze.

Czasem mundurowi przymykają oko. Ktoś z miejscowych zbiera wówczas pieniądze od tłoczących się przy płocie ludzi. Pizza w barze kosztuje 10 euro. Za zrobienie zakupów „dostawca” liczy sobie dodatkowe 40. Za płotem na pudełka z pizzą czekają już grupki uchodźców.

- Patrz, oni biją się o to jedzenie. Czy ja mam robić to samo? - pyta Syryjka z Damaszku, która wraz z mężem i 5-letnim synem czeka na przekroczenie granicy. Szukają kogoś, kto kupi im wodę dla wyczerpanego dziecka.

Na koczowisku w Sentilij spędzili już jedną, przeraźliwie ziemną noc. Czeka ich kolejna.

Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 20:03
wypowiedzi godne katolików
Avatar
Gość / 10 listopada 2015 o 01:32
Nienawidzę waszej gazety.
Avatar
Gość / 10 listopada 2015 o 01:29
To nie uchodźcy, to muzułmanie czyli faszyści. Islam to faszyzm
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 16:17
j...c arabow i caly islam .wy.pier..lac
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 12:43
Ile ich jeszcze przyjdzie oni nie widza że już ich jest za dużo i nie ma miejsca czas wracać skąd przyszli
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 20:34
a mnie to tyle obchodzi co zesloroczny snieg ,nikt oprocz Merkel ich nie zapraszal ,niech im sie odechce a innych niiech uprzedza ,ze nie czeka tu nic dobrego i taki powinien byc przekaz
Avatar
~~ / 8 listopada 2015 o 12:26

Czy już się zes...łeś?  

Ma "najechać nasze ziemie" w najlepszym razie kilkanaście tysięcy. Jest się czego bać.  :lol:  :lol:  :lol:

Zaproś sobie takich z pięciu do własnego domu, wyjdź do pracy, a popołudniu jak wrócisz, zapytaj żonę, siostrę czy córkę czy było fajnie. Poczytaj o drastycznym wzroście ilości gwałtów w krajach, które naściągały islamistów. 

Avatar
ja / 8 listopada 2015 o 12:24

Fajnie tak sobie siedzieć w domowym zaciszu przed kompem i pisać ziejące jadem posty.

Nic miłosierdzia  w sercu? A ponoć 90 proc. Polaków to katolicy...

Skoro mamy demokrację i zdecydowana większość nie chce ściągania tu islamistów, to rządzący powinni wykonywać wolę społeczeństwa. Jesteś przeciwny demokracji? To może powinieneś wyjechać do Syrii albo Iraku?

Avatar
jan / 8 listopada 2015 o 08:10

Fajnie tak sobie siedzieć w domowym zaciszu przed kompem i pisać ziejące jadem posty.

Nic miłosierdzia  w sercu? A ponoć 90 proc. Polaków to katolicy...

Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 07:48

To sa NAJEZDZCY ISLAMSCY GWALCICIELE IMORDERCY!!! W Krol Jan III Sobieski zwyciezyl ta dzicz w bitwie pod Wuedniem ,a dzisiaj mowia ze mamy wolnosc i zycie oddac bez walki. O ZDRAJCY!!! holokaust chrzescijan i bialych europejczykow wam sie marzy? NIEDOCZEKANIE WASZE ZDRAJCY BOGA!!! Przestancie pokazywac dzieci i kobiety BO KLAMIECIE!!! Ponad 99% to mlode islamskie byki, ktore dokonuja PODBOJU EUROPY!!! Ile milionow tej dziczy ma najechac nasza ziemie aby wam wystarczylo??? Pakistan, Afganistan, Bangladesz , Turcja, Egipt, AFRYKA , AZJA...Ile milionow najezdzcow trzeba aby wymordowac Europeibialego czlowieka??

Czy już się zes...łeś?  

Ma "najechać nasze ziemie" w najlepszym razie kilkanaście tysięcy. Jest się czego bać.  :lol:  :lol:  :lol:

Czy już się zes...łeś?  

Ma "najechać nasze ziemie" w najlepszym razie kilkanaście tysięcy. Jest się czego bać.  :lol:  :lol:  :lol:

rozwiń
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 20:03
wypowiedzi godne katolików
Avatar
Gość / 10 listopada 2015 o 01:32
Nienawidzę waszej gazety.
Avatar
Gość / 10 listopada 2015 o 01:29
To nie uchodźcy, to muzułmanie czyli faszyści. Islam to faszyzm
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 16:17
j...c arabow i caly islam .wy.pier..lac
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 12:43
Ile ich jeszcze przyjdzie oni nie widza że już ich jest za dużo i nie ma miejsca czas wracać skąd przyszli
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 20:34
a mnie to tyle obchodzi co zesloroczny snieg ,nikt oprocz Merkel ich nie zapraszal ,niech im sie odechce a innych niiech uprzedza ,ze nie czeka tu nic dobrego i taki powinien byc przekaz
Avatar
~~ / 8 listopada 2015 o 12:26

Czy już się zes...łeś?  

Ma "najechać nasze ziemie" w najlepszym razie kilkanaście tysięcy. Jest się czego bać.  :lol:  :lol:  :lol:

Zaproś sobie takich z pięciu do własnego domu, wyjdź do pracy, a popołudniu jak wrócisz, zapytaj żonę, siostrę czy córkę czy było fajnie. Poczytaj o drastycznym wzroście ilości gwałtów w krajach, które naściągały islamistów. 

Avatar
ja / 8 listopada 2015 o 12:24

Fajnie tak sobie siedzieć w domowym zaciszu przed kompem i pisać ziejące jadem posty.

Nic miłosierdzia  w sercu? A ponoć 90 proc. Polaków to katolicy...

Skoro mamy demokrację i zdecydowana większość nie chce ściągania tu islamistów, to rządzący powinni wykonywać wolę społeczeństwa. Jesteś przeciwny demokracji? To może powinieneś wyjechać do Syrii albo Iraku?

Avatar
jan / 8 listopada 2015 o 08:10

Fajnie tak sobie siedzieć w domowym zaciszu przed kompem i pisać ziejące jadem posty.

Nic miłosierdzia  w sercu? A ponoć 90 proc. Polaków to katolicy...

Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 07:48

To sa NAJEZDZCY ISLAMSCY GWALCICIELE IMORDERCY!!! W Krol Jan III Sobieski zwyciezyl ta dzicz w bitwie pod Wuedniem ,a dzisiaj mowia ze mamy wolnosc i zycie oddac bez walki. O ZDRAJCY!!! holokaust chrzescijan i bialych europejczykow wam sie marzy? NIEDOCZEKANIE WASZE ZDRAJCY BOGA!!! Przestancie pokazywac dzieci i kobiety BO KLAMIECIE!!! Ponad 99% to mlode islamskie byki, ktore dokonuja PODBOJU EUROPY!!! Ile milionow tej dziczy ma najechac nasza ziemie aby wam wystarczylo??? Pakistan, Afganistan, Bangladesz , Turcja, Egipt, AFRYKA , AZJA...Ile milionow najezdzcow trzeba aby wymordowac Europeibialego czlowieka??

Czy już się zes...łeś?  

Ma "najechać nasze ziemie" w najlepszym razie kilkanaście tysięcy. Jest się czego bać.  :lol:  :lol:  :lol:

Czy już się zes...łeś?  

Ma "najechać nasze ziemie" w najlepszym razie kilkanaście tysięcy. Jest się czego bać.  :lol:  :lol:  :lol:

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 1 3

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 70 20

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 0 6

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 2 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 9

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 2

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 2 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Dodatkowe środki dla siatkarzy Avii Świdnik, piłkarze dostaną premię jak pokonają Motor

Dodatkowe środki dla siatkarzy Avii Świdnik, piłkarze dostaną premię jak pokonają Motor 7 2

Sekcja siatkarska MKS Avia Świdnik otrzyma od miasta dodatkowe 100 tysięcy złotych na rozwój. Po spełnieniu określonych warunków, na takie samo wsparcie mogą liczyć piłkarze

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!