poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Dla kogo, jakie leki i od kiedy?

Dodano: 21 marca 2016, 12:57
Autor: Kurier PAP

Każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S") - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa.

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Zgodnie z ustawą osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Pierwszy taki wykaz minister ma ustalić najpóźniej do 1 września br. Oznacza to, że od września seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych leków znajdujących się na liście.

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Jak wyjaśniał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przepisy pozwalają na wystawienie recepty zaocznie, bez konieczności wizyty pacjenta. Uprawnienie lekarzy POZ do wystawiania recept ma być - jak mówił - krokiem w stronę zmiany przyzwyczajeń pacjentów z chorobami przewlekłymi, których leczenie nie wymaga zmian, by nie odwiedzali lekarzy specjalistów jedynie po to, by otrzymać kolejną receptę na stale przyjmowany lek.

Minister podkreślił, że lista „S” dotyczyć będzie leków stosowanych w chorobach przewlekłych, więc nie ma problemu wypisywania ich np. w ramach szpitalnych oddziałów ratunkowych.

- Na liście nie znajdą się antybiotyki i leki przeciwgorączkowe, bo to nie ma sensu. Chcemy przynieść ulgę tym, którzy ponoszą koszty na leki, dlatego że są przewlekle chorzy na wiele chorób – powiedział.

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

W związku ze zwiększającą się liczbą osób starszych oraz z potencjalnym poszerzaniem wykazu leków założono stopniowy wzrost kwoty refundacji o ok. 15 proc. rocznie w ciągu kolejnych 6-7 lat, a następnie spowolnienie tego wzrostu do ok. 6 proc.

W sytuacji, gdy wydatki z budżetu państwa przekroczą po pierwszym kwartale danego roku 25 proc. limitu przewidzianego na ten rok, minister zdrowia "wdraża mechanizm korygujący", polegający na zmianie wykazu bezpłatnych medykamentów.

W ustawie znalazły się także przepisy nowelizujące tzw. ustawę refundacyjną, których celem jest zagwarantowanie pacjentom większej swobody w wyborze medykamentów innych niż przypisane na recepcie, jeśli nie powoduje to powstania różnic terapeutycznych.

>>>

Konstanty Radziwiłł: Liczymy się z możliwościami nadużyć. Darmowe leki dla seniorów będzie mógł przepisywać tylko lekarz rodzinny

WIDEO

Wideo: TVN24/x-news

nie dyga
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nie dyga
nie dyga (21 marca 2016 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 tych ,obiecanych 500 zł nie ma i nie będzie!! Ale nie macie się o co martwić wy pijaki, ochlapusy, obszczymury, papierosiarze
 i wszelka tego typu, patologio!! niejaki bolek w. jednak zdecydował się wypłacić wam wszystkim po 100+300 mln zł na łeb,tak 
 jak obiecał i do drugiej japonii na wczasy wysłać, więc chlać będzie za co!no i bachorów robić nie musicie, ani sąsiada prosić, aby zrobił za was, bo wam, z przepicia, już nie dyga!!
 
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy w końcu wprowadzą karty chipowe na których będzie cała historia chorób no i przyjmowanych i zapisywanych leków.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
darmowe beda tylko leki antykoncepcyjne
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szpitalne Oddziały Ratunkowe nie są od przepisywania recept na leki stosowane w chorobach przewlekłych panie Ministrze.Właśnie takie podejście dezorganizuje pracę.Nie ma czasu na zajęcie się osobami w stanie zagrożenia życia.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2016 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy kodziarze już ruszyli na ulicę? A może szykują się do aptek?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!