poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Bild: Niemcy chronili nazistowskiego mordercę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2011, 14:16
Autor: "Bild", pit

Proces Eichmanna (Universal City Studios)
Proces Eichmanna (Universal City Studios)

Niemiecki wywiad przez kilka lat wiedział, gdzie ukrywa się hitlerowski zbrodniarz Adolf Eichmann, jednak w tym czasie nic z tym nie zrobił. Sensacyjną wiadomość podaje gazeta "Bild”.

"Bild” donosi, że wywiad RFN już w 1952 roku wiedział, że Eichmann ukrywa się w Argentynie, informację o jego miejscu pobytu niemieckie służby przekazały CIA dopiero w 1960 roku.

Taką informację ustalono w oparciu o zapiski BND (Bundesnachrichtendienst, Federalnej Służby Wywiadowczej). - To jest naprawdę sensacja - twierdzi na łamach gazety Bettina Stangeth, niemiecka historyk.

- To, że zachodnioniemiecki wywiad wiedział osiem lat przed ujęciem Eichmanna o miejscu jego pobytu, było do dziś tajemnicą - podkreśla Bettina Stangeth,

Bild w swojej publikacji informuje, że z notatki znalezionej w aktach Organizacji Gehlena (zatrudniającej członków Gestapo i SS) wynikało, że "Eichmann znajduje się nie w Egipcie, lecz żyje pod nazwiskiem Clemens w Argentynie. Adres E. jest znany redaktorowi naczelnemu niemieckiego tygodnika w Argentynie Der Weg” .

Zachodnioniemiecki wywiad dopiero w 1958 roku poinformował CIA o ucieczce Eichmanna do Argentyny. Tak wynika z dokumentów CIA, które zostały upublicznione w 2006 roku.

Akta BND o Eichmannie mają kilkanaście tysięcy stron i są zarchiwizowane na mikrofilmach. Prawie wszystkie oryginały zostały zniszczone, a BND nie chciała ich wydać.

Eichmann to główny wykonawca i koordynator Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Został powieszony w Izraelu w 1962 roku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!