środa, 13 grudnia 2017 r.

Kraj Świat

Bild: Niemcy chronili nazistowskiego mordercę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2011, 14:16
Autor: "Bild", pit

Proces Eichmanna (Universal City Studios)
Proces Eichmanna (Universal City Studios)

Niemiecki wywiad przez kilka lat wiedział, gdzie ukrywa się hitlerowski zbrodniarz Adolf Eichmann, jednak w tym czasie nic z tym nie zrobił. Sensacyjną wiadomość podaje gazeta "Bild”.

"Bild” donosi, że wywiad RFN już w 1952 roku wiedział, że Eichmann ukrywa się w Argentynie, informację o jego miejscu pobytu niemieckie służby przekazały CIA dopiero w 1960 roku.

Taką informację ustalono w oparciu o zapiski BND (Bundesnachrichtendienst, Federalnej Służby Wywiadowczej). - To jest naprawdę sensacja - twierdzi na łamach gazety Bettina Stangeth, niemiecka historyk.

- To, że zachodnioniemiecki wywiad wiedział osiem lat przed ujęciem Eichmanna o miejscu jego pobytu, było do dziś tajemnicą - podkreśla Bettina Stangeth,

Bild w swojej publikacji informuje, że z notatki znalezionej w aktach Organizacji Gehlena (zatrudniającej członków Gestapo i SS) wynikało, że "Eichmann znajduje się nie w Egipcie, lecz żyje pod nazwiskiem Clemens w Argentynie. Adres E. jest znany redaktorowi naczelnemu niemieckiego tygodnika w Argentynie Der Weg” .

Zachodnioniemiecki wywiad dopiero w 1958 roku poinformował CIA o ucieczce Eichmanna do Argentyny. Tak wynika z dokumentów CIA, które zostały upublicznione w 2006 roku.

Akta BND o Eichmannie mają kilkanaście tysięcy stron i są zarchiwizowane na mikrofilmach. Prawie wszystkie oryginały zostały zniszczone, a BND nie chciała ich wydać.

Eichmann to główny wykonawca i koordynator Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Został powieszony w Izraelu w 1962 roku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!