sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Bogatynia po powodzi: Pieniądze na zasiłki dla poszkodowanych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 sierpnia 2010, 16:19

17 gmin z Dolnego Śląska ma już pieniądze na wypłatę zasiłków celowych do 6 tys. zł dla powodzian. Wczoraj ruszyły pierwsze wypłaty.

Na konta 17 gmin trafiło już 7 mln 445 tys. zł. Najwięcej dostała gmina Bogatynia – 2 mln 400 tys. zł, gmina Zaleśna – 988 tys. zł, gmina Olszyna – 700 tys. zł, gmina Pielgrzymka – 675 tys. zł. Pozostałe gminy otrzymały kwoty mniejsze, według ich zapotrzebowania. Wypłaty powinny przebiegać systematycznie.

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał też dodatkowo 2 mln zł na prowadzenie akcji ratunkowej na terenach popowodziowych. Pieniądze trafiają bezpośrednio do poszkodowanych powiatów lub gmin na działania związane z pomocą, m.in. na zakup latarek, produktów spożywczych itp.

Resort MSWiA przygotował również pakiet pomocy finansowej dla poszkodowanych gmin, głównie dla Bogatyni gdzie szkody są największe. Poszkodowane przez powódź rodziny będą mogły otrzymać pomoc do tysiąca zł na pokrycie kosztów wynajmu kontenera socjalnego albo koszt wynajmu mieszkania.

Na miejscu zniszczeń spowodowanych przez wodę pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. Uszkodzeniu uległy 284 budynki, w tym około 200 w Bogatyni. Około 20 budynków przestało istnieć. Około 260 prawdopodobnie będzie się nadawało do odbudowy. Potrzebnych będzie około tysiąca lokali zastępczych dla mieszkańców. Ponadto na kolonie zostanie wysłanych około 200 dzieci.

Jednak zanim będzie można się zabrać do odbudowy, trzeba zawrócić płynącą przez miasto Miedziankę tak, aby na nowo znalazła się w swoim stałym korycie. Teraz bowiem płynie ona w tym miejscu, gdzie jeszcze w sobotę rano stały domy.

Infrastruktura drogowa, kanalizacyjna, wodociągowa i energetyczna jest tak zniszczona, że trzeba ją budować od podstaw. W większej części miasta przywrócono już prąd i wodę. Nadal jednak do wielu miejsc nie można dojechać z powodu zniszczonych w czasie powodzi dróg i mostów. Aktualnie dojazd do Bogatyni jest możliwy przez terytorium Niemiec i Czech.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!