sobota, 24 marca 2018 r.

Kraj Świat

Borowski: Pominięcie płk. Starosteckiego w nominacji generalskiej to skandal

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2009, 10:13

Marek Borowski, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą nazwał skandalem brak nominacji generalskiej dla 90-letniego pułkownika Zdzisława Juliana Starosteckiego, bohatera II wojny światowej i wybitnego konstruktora broni, w tym rakiety "Patriot”.

- Doprawdy nie jestem w stanie zrozumieć dróg, jakimi podąża prezydencka polityka pamięci narodowej, jeżeli nie dotyczy ona takich postaci jak Zdzisław Julian Starostecki - powiedział nam poseł Marek Borowski.

- Przecież takich jak Starostecki prawie już nie ma! Aby przejść szlak bojowy od Kocka po Monte Cassino, trzeba było mieć w czasie kampanii wrześniowej 19-20 lat, co oznacza, że mówimy o dzisiejszych 90-latkach. Pytam więc, jaką "konkurencję” w tej kategorii ma pułkownik Starostecki? Ilu weteranom kampanii wrześniowej prezydent nadał stopnie generalskie?

Borowski podkreśla, że osobnym rozdziałem jest piękna karta kariery inżynierskiej Starosteckiego w USA, której ukoronowaniem było skonstruowanie słynnego w świecie pocisku antyrakietowego "Patriot”.

- Nie dziwię się, że ten wielki Polak jest dumą Polonii amerykańskiej - dodaje Borowski. - Nie dziwię się, że prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula dwukrotnie apelował do Lecha Kaczyńskiego o szlify generalskie dla Zdzisława Juliana Starosteckiego. Dziwię się, że prezydent RP nie zareagował na nie pozytywnie.

Marek Borowski zapowiedział, że w najbliższym czasie zorganizuje w Warszawie i Lublinie (skąd kandyduje do Parlamentu Europejskiego - dop. red.) dwie konferencje prasowe poświęcone tej sprawie, a z racji swej pozycji sejmowej skieruje do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ministra Obrony Bogdana Klicha oficjalna prośbę o wyjaśnienia.

Brakiem nominacji zdziwiony był także Krzysztof Lisek, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.

- Z okazji Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia ub. roku premier Donald Tusk skierował do pułkownika Zdzisława Juliana Starosteckiego specjalne gratulacje - przypomina poseł Lisek.

- Było to dzień po podpisaniu przez ministra Radosława Sikorskiego i amerykańską sekretarz stanu Condoleezzę Rice porozumienia w sprawie instalacji na terenie Polski elementów tarczy antyrakietowej wraz z bateriami "Patriotów”. Dla pułkownika Starosteckiego było to wielkie święto, bo jak mówił mi w rozmowie telefonicznej, jego "dziecko”, rakieta "Patriot” wreszcie mogłaby bronić polskiego, a nie tylko obcego nieba.

Pułkownik Starostecki mieszka dziś nad Zatoką Meksykańską na Florydzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!