czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraj Świat

Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego - artykuł sponsorowany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 września 2013, 10:01

Zwiększenie zainteresowania uczniów szkół ponadgimnazjalnych kontynuacją kształcenia na kierunku chemia było głównym celem Projektu Innowacyjnego "Chemia – wiem, umiem, rozumiem”. Efektem realizacji projektu jest utworzone przy Instytucie Chemii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach CENTRUM CHEMICZNEGO KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO (CCKP).

Zadaniem Centrum jest podejmowanie współpracy ze szkołami w celu realizacji kształcenia praktycznego w zakresie chemii, poprzez umożliwienie uczniom wykonywania doświadczeń w profesjonalnym laboratorium chemicznym. Centrum przygotowane jest do przeprowadzenia dwugodzinnych zajęć dla całej klasy w dwóch sąsiadujących laboratoriach przez dwóch opiekunów-wykładowców, z udziałem co najmniej jednego technika-laboranta. Nauczyciel chemii ma możliwość nadzorowania pracy w obu grupach.

Podczas zajęć każdy uczeń samodzielnie i indywidualnie wykonuje eksperymenty opisane w instrukcji, mając do dyspozycji zestaw odczynników, naczyń i akcesoriów laboratoryjnych potrzebnych do wykonania doświadczeń. Na czas zajęć CCKP zapewnia uczniom i nauczycielowi niezbędne środki ochrony osobistej: fartuch, okulary ochronne, rękawice jednorazowe. Doświadczenia chemiczne przewidziane do wykonania w czasie zajęć pogrupowane są w bloki tematyczne, odpowiadające treściom nauczania, jakie przewiduje Nowa Podstawa Programowa dla III i IV etapu edukacyjnego. Nauczyciel może wybrać z oferty CCKP eksperymenty, których wykonanie najlepiej przyczyni się do osiągnięcia celów realizowanego przez siebie programu nauczania.

Zapewnienie uczniom kształcenia praktycznego w prawdziwym laboratorium chemicznym, umożliwienie im własnoręcznego eksperymentowania, czynienia bezpośrednich obserwacji, a nawet popełnienia błędu, jest realną alternatywą dla wszystkich innowacji, proponujących eksperymentowanie wirtualne. Dzięki własnej aktywności uczniowie więcej wiedzą, więcej umieją i lepiej rozumieją zagadnienia chemiczne, które wcześniej wydawały się trudne.

Rozwiązanie w postaci funkcjonowania Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego jest odmienne od stosowanych niekiedy form współpracy szkoły z uczelnią wyższą, które z reguły mają charakter incydentalny, a zajęcia laboratoryjne proponowane uczniom, są zajęciami dodatkowymi. Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego jest nastawione na współpracę przede wszystkim w ramach zajęć obowiązkowych. Doświadczenia są dobrane stosownie do obowiązujących treści nauczania. Wsparcie udzielane jest nie tylko uczniom wyselekcjonowanym ze względu na przejawiane już zainteresowania chemią, ale wszystkim uczniom z danej klasy, bez względu na jej profil, czy zakres nauczania.

Utworzone na potrzeby realizacji projektu Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego będzie nadal działać przy Instytucie Chemii UPH w Siedlcach, współpracując ze szkołami powiatu siedleckiego i powiatów sąsiednich, oddalonymi od Centrum nie więcej, niż 70 km. Jednak na wsparcie w zakresie kształcenia praktycznego z chemii czekają szkoły w całym kraju. Dlatego ważne jest, aby inne uczelnie wyższe, posiadające standardowo wyposażone laboratoria chemiczne, otworzyły się na potrzeby szkół III i IV etapu edukacyjnego, usiłujących sprostać wymogom stawianym przez Nową Podstawę Programową, tworząc podobne placówki na swoim terenie.

Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego umożliwia nawiązanie ścisłej współpracy uczelni ze szkołami. Współpraca ta sprawia, że młodzież uczestnicząca w zajęciach zmienia swoje niechętne nastawienie do chemii, jako przedmiotu trudnego i nauczanego w nieatrakcyjny sposób. Uczniowie, którzy samodzielnie przeprowadzają doświadczenia pod opieką pracowników uczelni, zaczynają postrzegać chemię jako zdecydowanie ciekawszą i łatwiejszą. Utworzenie i prowadzenie CCKP może być dla uczelni dobrym sposobem na wychowanie sobie przyszłych studentów kierunku chemia.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!