Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 grudnia 2010 r.
16:49
Edytuj ten wpis

Dakar: Atak na Pietrasiewicza to zamach terrorystyczny

0 0 A A

To był atak terrorystyczny zagrażający życiu i zdrowiu oraz przestępstwo nienawiści – tak mec. Joseph Dakar, prezes Organizacji Żydów Lubelskich w Izraelu, ocenia atak na lubelskie mieszkanie Tomasza Pietrasiewicza, szefa Teatru NN.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Panie mecenasie, rozmawiamy, bowiem jest Pan poruszony piątkowym wydarzeniem w mieszkaniu dyrektora Teatru NN Tomasza Pietrasiewicza. Zacznijmy może od tego, jak by je sklasyfikować? Wybryk? Incydent?

– A może przestępstwo i atak terrorystyczny?

• Nie przesadza Pan?

– Jeżeli ktoś by Panu wrzucił cegłę z przywiązaną do niej petardą przez okno do kuchni i trafiła ona w głowę przygotowującą kolację Pana żonę, wybuchając równocześnie, to byłby to dla Pana wybryk, incydent czy może próba pozbawienia życia? Czy gdyby takim "prezentem” potraktowany został znajdujący się w łazience hierarcha kościelny, to byłby to wybryk czy może atak terrorystyczny?
Mieszkanie Pietrasiewicza, które akurat znam, zostało zaatakowane przez kuchnię i łazienkę, gdzie mogli się znajdować jego mieszkańcy i mogli odnieść w wyniku tego ataku obrażenia lub nawet stracić życie. Możne sobie łatwo wyobrazić energię, jaką ma cegła rzucona w okno na parterze, dodatkowo "wzmocniona” petardą oraz co może wynikać z jej "spotkania” z ludzką głową.

• Czyli, Pana zdaniem, to nie było tylko przestępstwo przeciwko mieniu polegające na... zbiciu szyby?

– Jestem prawnikiem, o naprawdę długim doświadczeniu i miałem do czynienia z wieloma rozmaitymi sprawami. Nie wiem czy udałoby mi się znaleźć znanego mi prawnika, który tą konkretną sytuację zakwalifikowałby jako przestępstwo przeciwko mieniu.

• Pańska kwalifikacja?

– Atak terrorystyczny zagrażający życiu i zdrowiu oraz przestępstwo nienawiści. O tym drugim przesądzają swastyki wymalowane na cegłach.

• Czy to był atak świadomie zorganizowany czy raczej spontaniczny, wynikający z nienajlepszego humoru w danym momencie, jak zakwalifikowano np. lżenie przez profesor UMCS innej pracownicy tej uczelni słowem "Żydówa”?

– Rozumiem to specyficzne poczucie humoru, ale sam mu raczej nie ulegam. Jeżeli ktoś maluje na cegłach symbol swastyki, pod którym Hitler "robił porządek” z Żydami, jeżeli przyczepia jeszcze do cegły petardę, żeby efekt był silniejszy, jeżeli udaje się z tym pod celowo wybrany adres i czeka na zaatakowanie domostwa, tak, aby zostać niezauważonym i zdążyć zbiec oraz wszystko to mu się udaje, to ja tego nie wiążę z chwilową emocją wynikającą ze złego humoru i przepracowania. Akcja była w oczywisty sposób zorganizowana, poprzedzona zapewne obserwacją mieszkania Pietrasiewicza i zwyczajów domowników. Wątpię, aby to była akcja indywidualna, a robota zorganizowanej grupy. Pewnie na etapie rozpoznania, jak i przeprowadzenia zamachu uczestniczyło w tym kilka osób. Taka wersja byłaby zapewne przyjmowana, gdyby rzecz miała miejsce w wielu krajach zachodnioeuropejskich czy Stanach Zjednoczonych.

• Każdy zamach oprócz skutku bezpośredniego niesie jakiś komunikat. Jaki w tym przypadku?

– Taki, że aktywność teatru NN w obszarze dokumentowania żydowskiej obecności w historii Lublina oraz budowania relacji polsko-żydowskich dziś jest "nie do zniesienia” i wymaga rozwiązań siłowych. Jest to rodzaj "przestrogi” na przyszłość. Nie tylko zresztą dla teatru NN, ale także innych instytucji zajmujących się dziedzictwem żydowskim. Chociażby ośrodka studiów żydowskich w UMCS czy środowiska związanego z Jeszywą Mędrców Lublina.

Moim zdaniem, dopóki sprawcy ataku na Pietrasiewicza i jego dom nie zostaną schwytani, wspomniane wyżej instytucje powinny otrzymać policyjną ochronę. Cała zaś sytuacja powinna być traktowana w kategoriach zagrożenia, a nie sporadycznego, jednorazowego "wybryku”.

• Wie Pan co po polsku znaczy skrót: NN?

– Nieznany.

• Czy sądzi Pan, że sprawcy ataku pozostaną NN?

– Nie wiem, jak będzie. To sprawa suwerennie polska i lubelska. Z całą jednak pewnością będzie ona bardzo uważnie monitorowana przez opinię międzynarodową. Gra nienawiścią powinna być tępiona w zarodku, a świadomość tego w Polsce powszechna.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium