środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Dakar: Atak na Pietrasiewicza to zamach terrorystyczny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 grudnia 2010, 16:49

To był atak terrorystyczny zagrażający życiu i zdrowiu oraz przestępstwo nienawiści – tak mec. Joseph Dakar, prezes Organizacji Żydów Lubelskich w Izraelu, ocenia atak na lubelskie mieszkanie Tomasza Pietrasiewicza, szefa Teatru NN.

• Panie mecenasie, rozmawiamy, bowiem jest Pan poruszony piątkowym wydarzeniem w mieszkaniu dyrektora Teatru NN Tomasza Pietrasiewicza. Zacznijmy może od tego, jak by je sklasyfikować? Wybryk? Incydent?

– A może przestępstwo i atak terrorystyczny?

• Nie przesadza Pan?

– Jeżeli ktoś by Panu wrzucił cegłę z przywiązaną do niej petardą przez okno do kuchni i trafiła ona w głowę przygotowującą kolację Pana żonę, wybuchając równocześnie, to byłby to dla Pana wybryk, incydent czy może próba pozbawienia życia? Czy gdyby takim "prezentem” potraktowany został znajdujący się w łazience hierarcha kościelny, to byłby to wybryk czy może atak terrorystyczny?
Mieszkanie Pietrasiewicza, które akurat znam, zostało zaatakowane przez kuchnię i łazienkę, gdzie mogli się znajdować jego mieszkańcy i mogli odnieść w wyniku tego ataku obrażenia lub nawet stracić życie. Możne sobie łatwo wyobrazić energię, jaką ma cegła rzucona w okno na parterze, dodatkowo "wzmocniona” petardą oraz co może wynikać z jej "spotkania” z ludzką głową.

• Czyli, Pana zdaniem, to nie było tylko przestępstwo przeciwko mieniu polegające na... zbiciu szyby?

– Jestem prawnikiem, o naprawdę długim doświadczeniu i miałem do czynienia z wieloma rozmaitymi sprawami. Nie wiem czy udałoby mi się znaleźć znanego mi prawnika, który tą konkretną sytuację zakwalifikowałby jako przestępstwo przeciwko mieniu.

• Pańska kwalifikacja?

– Atak terrorystyczny zagrażający życiu i zdrowiu oraz przestępstwo nienawiści. O tym drugim przesądzają swastyki wymalowane na cegłach.

• Czy to był atak świadomie zorganizowany czy raczej spontaniczny, wynikający z nienajlepszego humoru w danym momencie, jak zakwalifikowano np. lżenie przez profesor UMCS innej pracownicy tej uczelni słowem "Żydówa”?

– Rozumiem to specyficzne poczucie humoru, ale sam mu raczej nie ulegam. Jeżeli ktoś maluje na cegłach symbol swastyki, pod którym Hitler "robił porządek” z Żydami, jeżeli przyczepia jeszcze do cegły petardę, żeby efekt był silniejszy, jeżeli udaje się z tym pod celowo wybrany adres i czeka na zaatakowanie domostwa, tak, aby zostać niezauważonym i zdążyć zbiec oraz wszystko to mu się udaje, to ja tego nie wiążę z chwilową emocją wynikającą ze złego humoru i przepracowania. Akcja była w oczywisty sposób zorganizowana, poprzedzona zapewne obserwacją mieszkania Pietrasiewicza i zwyczajów domowników. Wątpię, aby to była akcja indywidualna, a robota zorganizowanej grupy. Pewnie na etapie rozpoznania, jak i przeprowadzenia zamachu uczestniczyło w tym kilka osób. Taka wersja byłaby zapewne przyjmowana, gdyby rzecz miała miejsce w wielu krajach zachodnioeuropejskich czy Stanach Zjednoczonych.

• Każdy zamach oprócz skutku bezpośredniego niesie jakiś komunikat. Jaki w tym przypadku?

– Taki, że aktywność teatru NN w obszarze dokumentowania żydowskiej obecności w historii Lublina oraz budowania relacji polsko-żydowskich dziś jest "nie do zniesienia” i wymaga rozwiązań siłowych. Jest to rodzaj "przestrogi” na przyszłość. Nie tylko zresztą dla teatru NN, ale także innych instytucji zajmujących się dziedzictwem żydowskim. Chociażby ośrodka studiów żydowskich w UMCS czy środowiska związanego z Jeszywą Mędrców Lublina.

Moim zdaniem, dopóki sprawcy ataku na Pietrasiewicza i jego dom nie zostaną schwytani, wspomniane wyżej instytucje powinny otrzymać policyjną ochronę. Cała zaś sytuacja powinna być traktowana w kategoriach zagrożenia, a nie sporadycznego, jednorazowego "wybryku”.

• Wie Pan co po polsku znaczy skrót: NN?

– Nieznany.

• Czy sądzi Pan, że sprawcy ataku pozostaną NN?

– Nie wiem, jak będzie. To sprawa suwerennie polska i lubelska. Z całą jednak pewnością będzie ona bardzo uważnie monitorowana przez opinię międzynarodową. Gra nienawiścią powinna być tępiona w zarodku, a świadomość tego w Polsce powszechna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!