niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Dolny Śląsk: Trwają wypłaty zasiłków dla powodzian

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2010, 13:20
Autor: sam

Mija tydzień od wypłaty pierwszych pieniędzy dla poszkodowanych mieszkańców Dolnego Śląska. Już prawie 1500 rodzin otrzymało zasiłki do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby.

Środki przekazane przez MSWiA cały czas są wypłacane w gminach. Na usuwanie skutków tegorocznej powodzi minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller przeznaczył do tej pory prawie 1 mld 723 mln zł, w tym 15,8 mln zł w związku z sierpniowym żywiołem.

Natychmiast po powodzi w województwie dolnośląskim, w której ucierpiały m.in. Bogatynia i Zgorzelec, szef MSWiA uruchomił ponad 12,2 mln zł na wypłatę jednorazowych zasiłków do 6 tys. zł. Dzięki tej pomocy finansowej powodzianie mogli szybko zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, np. kupić żywność, lekarstwa, czy inne niezbędne artykuły.

Do tej pory gminy z Dolnego Śląska zgłosiły zapotrzebowanie na zasiłki do 6 tys. zł dla 2 tys. 758 rodzin. Dotychczas pieniądze wypłacono 1 446 poszkodowanym. Najbardziej poszkodowana gmina Bogatynia poprosiła o pieniądze dla 1 tys. rodzin dotkniętych powodzią.

Na walkę z żywiołem, który w pierwszych dniach sierpnia dotknął Dolny Śląsk i województwo lubuskie MSWiA, przekazało prawie 3,4 mln zł. Z tych środków samorządy mogą sfinansować m.in. zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, rękawic i worków.

Resort spraw wewnętrznych i administracji cały czas wspiera również powodzian z terenów zalanych w maju i czerwcu. Na wypłatę pomocy do 20 lub 100 tys. zł na odbudowę i remonty zniszczonych budynków mieszkalnych łącznie wszystkie poszkodowane województwa otrzymały z MSWiA prawie 370 mln zł. Zasiłki do 20 tys. zł otrzymało dotychczas 5 733 rodzin, a do 100 tys. zł – 1 808.

W przypadku ubiegania się o wyższą pomoc wymagane jest oszacowanie szkód przez specjalistę. MSWiA przekazało ponad 10,2 mln zł na pokrycie kosztów prac rzeczoznawców majątkowych, ekspertów technicznych i pracowników nadzoru budowlanego.

Pieniądze na ten cel otrzymało m.in. województwo podkarpackie, lubelskie, małopolskie, dolnośląskie i mazowieckie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!