sobota, 24 marca 2018 r.

Kraj Świat

Trump: Ameryka kocha Polskę!

Dodano: 6 lipca 2017, 08:36

Ostatnia aktualizacja: 6 lipca 2017, 18:41

Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie dało się złamać – powiedział w czwartek w Warszawie Donald Trump. W nawiązaniu do art. 5 traktatu o NATO, dotyczącego zobowiązania do kolektywnej obrony, zapewnił, że Amerykanie stoją z Europą ramię w ramię

Air Force One wylądował na Okęciu w środę późnym wieczorem. Oficjalna część wizyty zaczęła się w czwartek rano. Najważniejszym punktem było przemówienie na placu Krasińskich. Trump został przywitany bardzo entuzjastycznie. Tłumy co chwilę go oklaskiwały i skandowały jego imię i nazwisko. – Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha Polaków! – rozpoczął przemówienie prezydent Stanów Zjednoczonych.

Strona amerykańska podkreślała wcześniej, że w Warszawie padną bardzo ważne słowa. Trump odniósł się do art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi podstawę zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. – Stany Zjednoczone zademonstrowały nie tylko przez słowa, ale i działania, że stoimy w ramię w ramię broniąc art. 5 - zobowiązania do obrony kolektywnej – oznajmił Donald Trump. Warto podkreśli, że dotąd nowy prezydent USA nigdy tak stanowczo nie mówił, że zamierza respektować tę NATO-wską zasadę. Trump mówił też o destabilizujących działaniach Rosji i zachęcił ją, by „wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów, by zamiast tego przyłączyła się do wspólnoty narodów odpowiedzialnych, walczących przeciwko wspólnym wrogom, a w Syrii broniących cywilizacji, jako takiej”.

Ze słów Trumpa zadowolony był przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Podkreślił, że „słowa Donalda Trumpa o art. 5 były ważne”. – Nie padły na szczycie NATO i to wzbudziło lekki niepokój, także w Europie i w Polsce. Dzisiaj te słowa, może jeszcze nie do końca tak wybrzmiały, jak chcielibyśmy to usłyszeć, ale mimo wszystko jest to wyraźny postęp w porównaniu do wcześniejszych deklaracji – ocenił Tusk.

Trump dużo mówił też o historii naszego kraju i sojuszu z Polską. – Jestem tu dzisiaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika ale też pokazać was jako przykład wolności innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę i gotowość, aby bronić naszej cywilizacji – powiedział prezydent USA. Trump dodał, że „historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei; których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli kim są”.

Podczas wizyty w Polsce Trump spotkał się też w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą. – Rozmawialiśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy oraz sytuacji na Ukrainie. Wstępnie umówiliśmy się z prezydentem Trumpem, że w przyszłym roku odwiedzę Stany Zjednoczone – powiedział polski prezydent.

Trump pozytywnie mówił również o koncepcji Trójmorza, na którego szczycie gościł po spotkaniu z Dudą. Jednym z głównych założeń koncepcji jest współpraca 12 państw europejskich na płaszczyźnie energetycznej. – Popieram tę inicjatywę. Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w tym, byście nigdy nie byli uzależnieni od jednego dostawcy – stwierdził. Trump. Nawiązał w ten sposób do stanowiska amerykańskiego rządu, który zamierza podpisać z Polską kontrakt na dostawy gazu.

Amerykański prezydent poruszył też kwestię zagrożenia ze strony Korei Północnej. – Wzywam wszystkie narody do pokazania, że Korea Płn poniesie konsekwencje – powiedział. Chodzi o próby rakietowe, jakie od dłuższego czasu przeprowadza reżim Kim Dzong Una.

Wizyta amerykańskiego prezydenta spotkała się z również protestami. Kilkaset osób na rogu ulic Miodowej i Schillera skandowało: „Precz z Trumpem”. Z kolei działacze Greenpeace wyświetlili na Pałacu Kultury napis: „No Trump, Yes Paris”, aby zaprotestować przeciwko odrzuceniu przez amerykańskiego prezydenta porozumienia klimatycznego.

Z Warszawy 45. prezydent USA pojechał do Hamburga na szczyt G20, który zaczyna się w piątek i potrwa do niedzieli. Ma tam dojść do spotkania z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem. 

--------------

Godz. 14.08

Kolumna z prezydentem Trumpem jedzie już na lotnisko. Amerykański prezydent wkrótce opuści Polskę i odleci na szczyt do Hamburga.

Godz. 13.58

Donald Trump: Fundamentalne pytanie brzmi: czy Zachód chce przeżyć?

Godz. 13.28

Trump w podniosłych słowach zwrócił się do Polaków: Jestem tutaj, by pokazać Was jako przykład obrony naszej cywilizacji.

Godz. 13.15

Prezydent Donald Trump jest już na Placu Krasińskich w Warszawie. - Ameryka kocha Polaków - powiedział.

Godz. 12.50

Na rogu ulic Miodowej i Schillera w Warszawie zgromadziło się około 200 przeciwników amerykańskiego prezydenta. Zgromadzeni skandują: "Precz z Trumpem".

Godz. 12.00

Melania Trump wspólnie z Agatą Kornhauser-Dudą zwiedza Centrum Nauki Kopernik. Pierwsze damy spotkały się z dziećmi.

Godz. 11.40

- Stany Zjednoczone nie będą wykorzystywać energii, żeby Was do czegokolwiek zmuszać. Nie pozwolimy także na to, żeby inni to robili - zapewnił Donald Trump.

Godz. 11.20

Rozpoczął się szczyt państw Trójmorza. Prezydent Trump zwrócił się do ich liderów: Macie inspirującą historię, poradziliście sobie z latami ucisku.

Godz. 11.00

- Wstępnie umówiliśmy się z prezydentem Trumpem, że w przyszłym roku odwiedzę Stany Zjednoczone - powiedział Andrzej Duda.

Godz. 10.30

Rozpoczęła się konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. - Polska to nie tylko nasz przyjaciel, ale także ważny sojusznik - powiedział w jej trakcie amerykański prezydent.

Godz. 9.30

Prezydent Andrzej Duda przywitał Donalda Trumpa w Zamku Królewskim. Prezydenci obu krajów udali się na spotkanie "w cztery oczy".

 

 

Godz. 9.17

Prezydent USA Donald Trump wyruszył z hotelu Marriott do Zamku Królewskiego, gdzie spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. 

>>>

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybył do Polski w środę po godz. 22, kiedy to Air Force One wylądował na warszawskim Okęciu. Z lotniska prezydencka limuzyna przejechała ulicami Żwirki i Wigury, Raszyńską i Alejami Jerozolimskimi do hotelu Marriott, gdzie amerykański prezydent wraz z pierwszą damą Melanią Trump spędzili noc.

Prezydent Andrzej Duda przywita w czwartek Donalda Trumpa o godz. 9.25 na Zamku Królewskim, gdzie obaj prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy". 

W wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można wykluczyć, że wizyta Trumpa "będzie miała charakter historyczny". Zadeklarował również, ze z Trumpem będzie rozmawiał o konkretnych kwestiach związanych m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie czy obecnością wojsk amerykańskich w Polsce. 

Według prezydenta wizyta amerykańskiego prezydenta pokazuje również znaczenie naszego państwa. "Jesteśmy po prostu ważnym państwem tej części świata, jesteśmy jednym z większych państw europejskich, jesteśmy liderem Europy Środkowej i dlatego prezydent Trump do nas przyjeżdża, bo to widzi i rozumie" - dodał. 

Po spotkaniu obu prezydentów odbędą się rozmowy plenarne polskiej i amerykańskiej delegacji. Z polskiej strony udział wezmą w nich: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz ministrowie prezydenccy: szefowa kancelarii Halina Szymańska, szef BBN Paweł Soloch, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, a także ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Po rozmowach delegacji prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump spotkają się z mediami. 

Szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Donalda Trumpa - PROGRAM:

Godz. 9.25 Powitanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda J. Trumpa przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę - Zamek Królewski

Godz. 9.30 Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki
Zamek Królewski, Pokój Królewiczowski

Godz. 9.55 Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Zamek Królewski, Sala Senatorska

Godz. 10.30 Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki z mediami
Zamek Królewski, Dziedziniec Wielki

Godz. 10.55 Oficjalne powitanie szefów delegacji Państw Trójmorza przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Prezydent Republiki Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović, Zamek Królewski, Sala Rycerska

Godz. 11.05 Oficjalne powitanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez Prezydenta RP i Prezydent Republiki Chorwacji, Zamek Królewski, Sala Rady

Godz. 11.10 Sesja transatlantycka Szczytu Trójmorza z udziałem Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Zamek Królewski, Wielka Sala Asamblowa

Godz. 12.15 Spotkanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki z Prezydent Republiki Chorwacji
Zamek Królewski, Sala Senatorska

Godz. 13.00 Udział szefów delegacji Państw Trójmorza w wystąpieniu Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryk, Plac Krasińskich

Godz. 15.15 Sesja gospodarcza Szczytu – „Infrastruktura, transport, energetyka", Zamek Królewski, Wielka Sala Asamblowa

Godz. 17.00 Konferencja prasowa Prezydenta RP i Prezydent Republiki Chorwacji, Zamek Królewski, Dziedziniec Wielki

Plan wizyty Donalda Trumpa w Warszawie
Plan wizyty Donalda Trumpa w Warszawie (fot. Prezydent.pl)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 lipca 2017 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i teraz wyobraźmy sobie hipotetycznie że dziś napadła nas Rosja. Co robi USA??? Atakuje Rosję aby wywołac konflikt nuklearny czy odwraca się plecami i udaje że nic się nie dzieje? Po ce te puste słowa i zapewnienia, wiadomo jak jest
Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2017 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ameryka kocha nasze pieniądze!!! To najbardziej agresywny kraj na świece!! Starszą nas Rosją żeby wyciągnąć kasę na uzbrojenie, nawet gaz będziemy od nich droższy kupować. Poniżamy się przed nimi gorzej niz przed ZSSR!!!
Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2017 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żal d. ściska. Bracia Amerykanie wspominając historię zapomnieliście o Jałcie. KTO NAS SPRZEDAŁ RUSKIM????? Albo mówicie całą prawdę albo morda w kubeł. Jak historia pokazała "umiesz liczyć? licz na siebie" , 5 tys żołnierzyków jest tu tylko po to aby ewentualnie chronić wycofanie swoich ludzi: ambasadora, biznes... Manipulacja z "gorącym" powitaniem Trumpa przez PISLand jest obrzydliwa. Biedni ludzie przekupieni przez Kaczyńskiego gorąco witali by nawet Putina. "Donald Trump, Donald Trump..." Beata, Beata..." Łapiński może być z siebie dumny tylko żeby tym ciemniakom nie wymsknęło się "Donald Tusk...;) Za robienie "łaski" sprzedaży gazu nie warto robić laski amerykanom.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2017 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trumpa na pewno kocha PiS-landia, która kocha także Kaczyńskiego, Szydło i Adriana, a nienawidzi, bo warczy, buczy, wrzeszczy i gwiżdże, całą resztę, z Wałęsą na czele, a to przecież Wałęsa stał na czele Solidarnośći, która przyniosła Wam drodzy bracia i siostry wolność, jeśli macie przynajmniej po jednym zwoju mózgowym w tych gwiżdżących łbach, to powinno być wam wstyd, mnie było wstyd, jak patrzyłem na te wasze PiS-owskie popisy przed Trumpem
Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2017 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To dlaczego nadal są wizy skoro tak nas kochają, a na Litwa i Czechy nie maja wiz???!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!