Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

21 stycznia 2012 r.
12:20
Edytuj ten wpis

Elie Wiesel: Doktorat honorowy UW jest dla mnie wielkim wyróżnieniem

0 0 A A
Elie Wiesel z archiwalnym egzemplarzem polskiej gazety, która napisała o ataku Hitlera na Polskę (Wa
Elie Wiesel z archiwalnym egzemplarzem polskiej gazety, która napisała o ataku Hitlera na Polskę (Wa

Jako pierwsi poinformowaliśmy o decyzji Senatu Uniwersytetu Warszawskiego nadającej doktorat honoris causa tej uczelni nobliście Elie Wieselowi. Dziś nieco szczegółów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Inicjatorką uhonorowania byłego więźnia KL Auschwitz, jednego z największych autorytetów moralnych i ikony Holocaustu, jest rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Promotorem doktoratu został wybitny polski historyk, prof. Henryk Samsonowicz, zaś o recenzje dorobku Elie Wiesela zostali poproszeni: ks.bp. prof. Tadeusz Pieronek z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, słynny historyk amerykański prof, Richard Pipes z Uniwersytetu Harwardzkiego i prof. Wojciech Wrzesiński historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wszelkie procedury zarówno na Wydziale Historycznym UW, jak i w Senacie tej uczelni związane z doktoratem przegłosowane w były – co jest swego rodzaju ewenementem – jednomyślnie.

- Jesteśmy dumni, że tak wybitna postać wkracza w szeregi naszych doktorów honorowych – powiedziała pani rektor. – Oczywiście bardzo chcielibyśmy, aby uroczystość odbyła się na naszym Uniwersytecie i już zaprosiłam Profesora Elie Wiesela.

Wszystko zależy jednak od stanu zdrowia doktora. Przypomnijmy, że taki sam tytuł akademicki przyjmował on od Uniwersytetu Gdańskiego w Nowym Jorku, nie mogąc odbyć podróży do Polski.

Rozmowa z profesorem Elie Wieselem.

Pierwsze wrażenia po otrzymaniu tekstu uchwały Uniwersytetu i listu od pani rektor?

- Wdzięczność i duma. Mam już ponad 130 doktoratów honorowych i rzec by można – przywykłem. Tu chodzi jednak o wyróżnienie ze szczególnego kraju i szczególnego miasta. Wiemy dobrze czym była Polska w historii Żydów i jak wspaniale rozwijało się tu życie żydowskie we wszelkich jego przejawach przez stulecia oraz jak wielki wkład wnieśli Żydzi do polskiej rzeczywistości historycznej, kulturalnej, gospodarczej i społecznej.

Wiemy również dobrze, że ziemię polską, hitlerowska perwersja zbrodni uczyniła główną sceną Holocaustu, z jej tragicznym symbolem KL Auschwitz. Wszystko to generuje wiele refleksji i emocji.

Warszawa to także miejsce wyjątkowe ze względu na jej fundamentalną pozycję jako stolicy i centrum kultury polskiej oraz bohaterską walkę w wielu okolicznościach historii. We wrześniu 1939 roku, a potem w zrywach powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego. Wiem, że Warszawa to także symbol dynamicznego rozwoju po bezkrwawej rewolucji Solidarności. Rozwoju także społeczności żydowskiej.

Ma Pan w Polsce wielu przyjaciół.

- Moim największym polskim przyjacielem był Jan Karski. Człowiek monumentalny. Dokonał podczas wojny i Holocaustu czegoś wyjątkowego, przedstawiając największym ówczesnego świta swój raport o zgładzie narodu żydowskiego wraz z prostym przesłaniem moralnym: powstrzymajcie tę zbrodnię. Sukcesu nie osiągnął, ale odebrał na zawsze przywódcom zachodnim alibi, że nie byli świadomi tego, co się dzieje.

Po latach mogłem przywrócić Jana Karskiego świadomości publicznej, kiedy namówiłem go, aby wyszedł ze swej akademickiej pustelni Georgetown University i jeszcze raz zdał swój raport światu.

Jestem dumny z wyróżnienia Nagrodą Orła Jana Karskiego. Teraz jestem dumny, że zostaję doktorem honorowym w tej samej uczelni, która i jego obdarzyła takim samym zaszczytem.
Wiele lat znałem i przyjaźniłem się z Bronisławem Geremkiem, też laureatem Orła Jana Karskiego. Serdeczna znajomość łączyła mnie z innym laureatem tej nagrody Markiem Edelmanem, a łączy z Tadeuszem Mazowieckim i Adamem Michnikiem – też posiadaczami Orłów.

Nie mogę nie wspomnieć o moim koledze-nobliście i liderze Solidarności Lechu Wałęsie oraz Aleksandrze Kwaśniewskim. Kolejnych prezydentach wolnej Polski i także laureatach Orłów Karskiego. Inna postać, z którą łączą mnie przyjacielskie więzi to biskup profesor Tadeusz Pieronek. Podczas okupacji, kiedy ja siedziałem w KL Auschwitz, on był o kilkanaście kilometrów, u swego wuja. Symbolicznie, Orły Karskiego otrzymaliśmy w tej samej edycji. Przyjazne uczucia żywię do senatora Włodzimierza Cimoszewicza, z którym wielokroć spotykałem się w Stanach, a który jako premier rządu polskiego nie zawahał się przeprosić za zbrodnię pogromu kieleckiego w jego 50. rocznicę w 1996 roku.

Znany jest Pan jednak z krytyki antysemityzmu czy braku wrażliwości na pamięć o martyrologii Żydów w Polsce.

- Na to samo wrażliwi są wszyscy wymienieni wyżej. Ponadto, antysemityzm i brak wrażliwości na żydowski los, nie są jakąś specyficznie polską właściwością. To się zdarza na całym świecie, także w Ameryce. Tak, jak zabierałem głos, kiedy np. z centrum Lublina chciano wyrzucić Pomnik Ofiar Getta Lubelskiego czy kiedy okazało się, że brakuje w Polsce funduszy na utrzymania muzeum obozu w Sobiborze czy wcześniej, kiedy w Oświęcimiu masowo stawiano krzyże, tak samo krytykowałem film Mela Gibsona o męce Jezusa zniesławiający Żydów. Trzeba zwracać uwagę i nazywać rzeczy po imieniu, kiedy mogą urażać czy krzywdzić. Dlatego również jestem zdecydowanym przeciwnikiem mówienia o hitlerowskich obozach na terenie okupowanej Polski, że były "polskimi obozami”.

Pański przyjazd do Polski na Uniwersytet Warszawski stałby się wielkim wydarzeniem, nie tylko akademickim. Czynił wiele dobrego dla relacji polsko-żydowskich.

- Stałe ulepszanie tych relacji uważam za ważne wyzwanie, warte wysiłków i starań po obu stronach. Podczas niedawnej wizyty w Nowym Jorku prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego nie mogło dojść do naszego spotkania, ale otrzymałem zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, kiedy będę w Warszawie. Takim zaproszeniom się nie odmawia. Jeżeli będę mógł przylecieć na planowaną przez Uniwersytet na maj br. uroczystość, z satysfakcją spotkam się z panem prezydentem.


Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium