poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Elie Wiesel otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2012, 13:01

Elie Wiesel jest już posiadaczem doktoratu honorowego Uniwersytetu Gdańskiego. Na zdjęciu moment wrę
Elie Wiesel jest już posiadaczem doktoratu honorowego Uniwersytetu Gdańskiego. Na zdjęciu moment wrę

Dziś w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie Noblista Elie Wiesel otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.Elie Wiesel, były więzień KL Auschwitz, wybitny pisarz, który upowszechnił termin Holocaust na nazwanie hitlerowskiej zbrodni na narodzie żydowskim, odbierze doktorat z rąk delegacji Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z prorektorem uczelni profesorem Włodzimierzem Lengaurem na czele.

Warte przypomnienia jest, że idea takiego uhonorowania jednego z najwybitniejszych autorytetów moralnych współczesności wyszła od Towarzystwa Jana Karskiego.

Promotorem doktoratu jest znakomity polski historyk, prof. Henryk Samsonowicz, zaś recenzje dorobku Elie Wiesela napisali: ks. bp. prof. Tadeusz Pieronek z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, światowej sławy historyk amerykański prof. Richard Pipes z Uniwersytetu Harwardzkiego i prof. Wojciech Wrzesiński, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przypomnijmy, że Elie Wiesel urodził się we wrześniu 1928 roku w węgierskim Sighet w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. W 1944 roku trafił do KL Auschwitz z rodziną. Matka i siostra trafiły do komory gazowej tuż po przybyciu do obozu. Z ojcem trafił do Buchenwaldu i tam był świadkiem jego śmierci.

Refleksją wojennego horroru była książka "Noc”, która doczekała się tłumaczenia na ponad dwadzieścia języków, osiągając wielomilionowe nakłady. Ze zbrodnią Holocaustu związana jest także większość jego innych powieści, których napisał już ponad 50.

Elie Wiesel jest profesorem Boston University oraz posiadaczem ponad 135 doktoratów honoris causa na uczelniach całego świata.

Na apel Elie Wiesela, ONZ ustanowił datę wyzwolenia KL Auschwitz Międzynarodowym Dniem Pamięci Holocaustu. Jest on celebrowany na całym świecie.

Wcześniej, również z jego inicjatywy, powołano Narodową Radę d/s Holocaustu i zbudowania Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, a naukę o tej zbrodni wprowadzono do programów szkolnych.

W Polsce Eli Wiesela uhonorowano prestiżową Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu”. Z patronem nagrody Janem Karskim łączyła Elie Wiesela długoletnia i serdeczna przyjaźń.

Kazimierz Pawełek, prezes Towarzystwa Jana Karskiego mówi: – Ogromnie cieszymy się z tego wyróżnienia dla Elie Wiesela. Jest to honor w pełni zasłużony, którego ideę na miarę naszych możliwości wspieraliśmy.

Wydaje się wielce znamienne, że recenzentem dorobku Elie Wiesela był m.in. inny laureat Nagrody Orła Jana Karskiego, ksiądz biskup profesor Tadeusz Pieronek, a akt wręczania doktoratu dokonuje się w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, które jest tegorocznym laureatem Orła Jana Karskiego. Oczywiście Towarzystwo będzie uczestniczyć w ceremonii waszyngtońskiej – mówi prezes Pawełek.

Obok prorektora warszawskiej uczelni, w skład delegacji wchodzi dziekan Wydziału Historycznego UW profesor Elżbieta Zybert i promotor profesor Henryk Samsonowicz.

Jeszcze przed uroczystością w Waszyngtonie, Elie Wiesel będzie podejmować gości w siedzibie swojej fundacji na Manhattanie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!