niedziela, 25 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Gaz łupkowy: Kuwejt za granicą naszego województwa już za 3-4 lata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2010, 15:53

W Zwoli przeprowadzono pierwszy na dużą skalę tzw. zabieg szczelinowania. Jeśli fachowcy z PGNiG znajdą niekonwencjonalne złoża gazu będą przygotowywać je do eksploatacji. Kuwejt tuż za granicą naszego województwa będzie za 3-4 lata.

Najnowsze źródła niekonwencjonalne to gaz zawarty w łupkach (shale gas) i gaz uwięziony w izolowanych porach skalnych (tight gas czyli złoże gazu zaciśniętego).

Obszary, na których spodziewane jest występowanie niekonwencjonalnych złóż gazu, związane są w Polsce z czterema prowincjami naftowymi: Gdańską, Lubelską, Małopolską i Wielkopolską.

PGNiG S.A. ma 13 koncesji poszukiwawczych, na obszarze których możliwe jest występowanie niekonwencjonalnych złóż gazu typu "shale gas”. Jedną z nich jest koncesja Pionki-Kazimierz znajdująca się w Zwoli w powiecie zwoleńskim, tuż za granicą naszego województwa.
Na 6 kolejnych, zlokalizowanych w rejonie Wielkopolski możliwe jest występowanie złóż typu "tight gas”.

Obecnie stosowana technologia wydobycia gazu niekonwencjonalnego polega na wykonaniu najpierw odwiertu pionowego, a następnie horyzontalnego. Później następuje tzw. szczelinowanie: do otworu pompuje się pod dużym ciśnieniem wodę zmieszaną z piaskiem i substancjami chemicznymi. Woda rozsadza podziemne warstwy skał i powstają szczeliny, a gaz poprzez otwór wiertniczy wydostaje się na powierzchnię.

Wczoraj taki właśnie zabieg szczelinowania w otworze Markowola-1 w Zwoli został przeprowadzony przez firmę Halliburton Company Germany GMBH, Sp. z o.o. oddział w Polsce. Było to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie na tak dużą skalę.

– Jeśli wczorajsze szczelinowanie da rezultaty i złoże zostanie przygotowane do eksploatacji wydobycie w Zwoli zacznie się za 3-4 lata – szacują fachowcy z PGNiG, którzy zaprosili do Zwoli dziennikarzy.

Obecnie liderami poszukiwań, rozpoznania i wydobycia gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych na świecie są Stany Zjednoczone i w mniejszym stopniu Kanada, gdzie w wyniku ogromnego zapotrzebowania na gaz ziemny wydobycie ze złóż niekonwencjonalnych przekroczyło już 40 procent całkowitej produkcji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!