Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 kwietnia 2017 r.
10:54

Ginekolog zamiast USG piersi zalecił "macanie przez kolegę"

346 24 A A

– Myślałam, że to będzie zwykła formalność, że lekarz wypisze mi to skierowanie. Lekarz powiedział mi, że kobiety mają dobrze, bo piersi wystają. Nie trzeba ich więc badać przez USG, wystarczy pomacać. Mało tego, powiedział, żeby dać koledze albo chłopakowi, to on pomaca. To było powiedziane zupełnie serio, to nie był żart – mówi Michalina Stopnicka, która udała się do ginekologa po skierowanie na badanie piersi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak dodała, poczuła się zażenowana tą sytuacją i nie wiedziała jak zareagować. 22-latka jest grupie ryzyka, gdyż w jej rodzinie były przypadki raka piersi.

– Jeśli mamy potwierdzone związki rodzinne, czyli obciążenie wywiadu rodzinnego, takie pacjentki należy częściej badać i umożliwić im to częste badanie – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ginekolog z kliniki badania niepłodności "Bocian" w Białymstoku.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta.

– Będziemy badać wszystkie okoliczności tej sprawy. Każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej oraz prawo do intymności i godności. Być może te prawa zostały złamane – stwierdził Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 13:01
+1
teraz wyobrazcie sobie, ze idziecie do lekarza w sprawie prostaty, a lekarka wam mowi "a to niech kolezanka wam konika pobuja i paluszkiem w *** pogmyra"
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 11:51
+1
W kraśniku zaleciłby zapewne zawierzenie maryjce. To pomaga miastu to i kobietom też pomoże !!
Avatar
Cycolina / 20 kwietnia 2017 o 11:47
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Lekarz źle trafił z humorem. Następnym razem będzie wiedział, że osoby otyłe traktuje się z uśmiechem i nie wolno ich drażnić.
Ten artykuł źle to opisuje, tam nie chodziło dziewczynie o to, że lekarz sobie dowcipkował tylko o to, że dowcipkował i nie wypisał jej skierowania na badanie USG. Ja też jestem w grupie ryzyka, nawet większej, bo mam mutację genetyczną zwiększającą ryzyko zachorowania na raka piersi i pomimo 'macania' piersi regularnego to i tak muszę robić sobie USG, nawet ostatnio takie USG wykazało u mnie guzki w piersi. Były małe, więc macanie moje i mojego narzeczonego, choć regularne, niczego nie wymacało. Gdybym spotkała tamtego ginekologa to być może też bym nie dostała skierowania. Media niepotrzebnie skupiają się na tym aspekcie niewybrednych dowcipów lekarza. Też mi się paru takich trafiało, co walili gadki, po ułyszeniu których wiele kobiet pobiegłoby do telewizji, ale w sumie mam to gdzieś, nie każdy żart mnie rozśmieszy, ale nie pobiegłabym z tym do telewizji. Ta dziewczyna też by pewnie nie pobiegła, bo uwierz mi, my kobiety tyle się zasłuchamy w życiu podobnych tekstów, że gdybyśmy chciały każdy zgłaszać to byśmy nie wychodziły z redakcji. Ale jak idziesz po skierowanie na poważne badania, ale go nie dostajesz, bo przecież facet może ci je zmacać to cóż, miarka się przebiera.
Ten artykuł źle to opisuje, tam nie chodziło dziewczynie o to, że lekarz sobie dowcipkował tylko o to, że dowcipkował i nie wypisał jej skierowania na badanie USG. Ja też jestem w grupie ryzyka, nawet większej, bo mam mutację genetyczną zwiększającą ryzyko zachorowania na raka piersi i pomimo 'macania' piersi regularnego to i tak muszę robić sobie USG, nawet ostatnio takie USG wykazało u mnie guzki w piersi. Były małe, więc macanie moje i mojego narzeczonego, choć regularne, niczego nie wymacało. Gdybym spotkała tamtego gineko... rozwiń
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 11:39
+1
To co ma powiedzieć facet z grupy ryzyka, któremu trzeba badać prostatę "per rectum' ????
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 18:32
braster s.a. produkuje urzadzania do diagnostyki piersi - Polska Firma
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2017 o 15:43
Komentarze poniżej są uwłaczające. Nasi mężczyźni nie zeszli jeszcze z drzew.
Avatar
hmm / 22 kwietnia 2017 o 08:43
czy ginekolog byl z PIS-u?
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 08:13
Dobrze jej powiedział, ja badam piersi swojej dziewczynie co jakiś czas. No ale usg mimo wszystko powinien zrobić dla pewności.
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 07:43
Macanie jak macanie, ale pani Michalina bardzo ładna :)
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:54
POMACAM ZA DARMO A RACZEJ ZBADAM ZA DARMO
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 18:32
braster s.a. produkuje urzadzania do diagnostyki piersi - Polska Firma
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2017 o 15:43
Komentarze poniżej są uwłaczające. Nasi mężczyźni nie zeszli jeszcze z drzew.
Avatar
hmm / 22 kwietnia 2017 o 08:43
czy ginekolog byl z PIS-u?
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 08:13
Dobrze jej powiedział, ja badam piersi swojej dziewczynie co jakiś czas. No ale usg mimo wszystko powinien zrobić dla pewności.
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 07:43
Macanie jak macanie, ale pani Michalina bardzo ładna :)
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:54
POMACAM ZA DARMO A RACZEJ ZBADAM ZA DARMO
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 17:10
Młoda feministka, nie wie że kobiety to lubią. Współczuję. A poważnie to słychać że maleństwo nie zna życia, jakaś wychuchana egoistka obrażajaca się na wszystkich, wychowana w mieszkaniu bez ojca. To jej potrzebna jest terapia !
Avatar
to sa badania w wydaniu pisowców / 20 kwietnia 2017 o 16:50
ona nie powinna się obrażać, bo to są badania w wydaniu pisowców, a jeszcze lepiej by było jakby zwróciła się z tymi badanami do księży, ot, młoda dziewucha, badali by ją na przemian po kilku księży i ciągle by coś wynajdowali aby ją dalej badać. 
Avatar
malloryknox / 20 kwietnia 2017 o 15:35
Zastanówcie się, co piszecie. "Z przymrużeniem oka"?? "I wszystko w jak najlepszym porządku. Lekarz wiedział co mówi"??O wątrobie, czy o nerkach tak by nie żartował. Złamane zostały podstawowe prawa człowieka i pacjenta. Dziewczynie należy się szacunek i poczucie bezpieczeństwa, a nie szowinizm i mizoginia. Gratuluje jej odwagi!
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 14:48
"Januszku", ta dziewczyna poszła do lekarza z konkretnym problemem a nie dowcipów marnych wysłuchiwać
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 2 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 11 4

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 50 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół