sobota, 20 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Grand Press Photo 2010: Nagrody dla fotoreporterów Dziennika Wschodniego!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2010, 14:59
Autor: am, tom

Fotografia Jacka Świerczyńskiego przedstawiająca schronisko dla psów zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Przyroda". Z kolei zdjęcie Doroty Awiorko-Klimek nagrodzono w kategorii "Wydarzenia". Dziś poznaliśmy laureatów prestiżowego konkursu Grand Press Photo 2010.


Do finału Grand Press Photo 2010. trafiło ostatecznie 160 fotografii autorstwa 52 fotoreporterów z całej Polski.

Wszystkich zgłoszonych na konkurs zdjęć było w tym roku 4,3 tys. Jury preselekcyjne oraz przewodniczący jury nominowali do finału w sumie 55 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży. Werdykt poznaliśmy na gali, która dziś odbyła się w warszawskiej Kinotece.

Pierwszą nagrodę w kategorii Przyroda zdobył Jacek Świerczyński za zdjęcie przedstawiające bezdomne psy w schronisku dla zwierząt przy ulicy Olszowej w Białej Podlaskiej.

Natomiast Dorota Awiorko-Klimek dostała trzecią nagrodę w kategorii Wydarzenia, za zdjęcie pokazujące skutki powodzi we wsi Bogdanka na Lubelszczyźnie.

– Jestem bardzo zadowolona, że zdjęcia zrobione w małych miejscowościach, podczas zdawało by się mało ważnych wydarzeń, znajdują uznanie wśród zawodowców – mówi Dorota.

Do Grand Press Photo 2010 w kategorii Ludzie była nominowana jeszcze jedna fotografia Doroty. To zdjęcie pokazujące, jak w ramach praktyk studenci stomatologii sprawdzają stan uzębienia osób bezdomnych i uczą ich, jak należy dbać o zęby.

To nie pierwsze nagrody w tym konkursie jakie maja na koncie fotoreporterzy Dziennika Wschodniego. Rok temu Jacek Świerczyński zdobył 1. miejsce w kategorii Życie codzienne za fotografię pasażerów autobusu. Z kolei Dorota w 2006 otrzymała najwyższą nagrodę w tym konkursie. Fotografia dwóch mężczyzn na jubileuszu domu pomocy społecznej w Lublinie zostało okrzyknięte Zdjęciem Roku 2006.

W konkursie był tez inny, lubelski akcent. W kategorii sport nominowane było zdjęcie Marty Zgierskiejzrobione na Mistrzostwach Polski Wschodniej Amatorów w Skokach Narciarskich. Rodowita lublinianka. rocznik 1987, zajmuje się krytyką teatralną oraz fotografią artystyczną i komercyjną. Od końca 2007 roku działa w Agencji Fotograficznej BlowUp. Obecnie także recenzentka Nowej Siły Krytycznej (e-teatr.pl).

Zaraz po gali będzie można obejrzeć wystawę pokonkursową, na którą trafią wszystkie zdjęcia nominowane do finału. Oprócz nich na wystawie znajdą się też zdjęcia przewodniczącego jury tegorocznego konkursu - Finbarra O'Reilly'ego. Wystawę Grand Press Photo 2010 będzie można oglądać w Warszawie do połowy czerwca.

Grand Press Photo to organizowany jest od sześciu lat przez branżowy miesięcznik "Press”, konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Grand Press Photo 2010 - zdjęcie roku:

Autor: Tomasz Tomaszewski, "National Geographic Polska"

Górny Śląsk. Po przejściu procesji Bożego Ciała w Lipinach dziewczynki obsypują się płatkami kwiatów pozostałymi na drodze. Zdjęcie jest częścią projektu, który autor realizował na Górnym Śląsku od kwietnia do sierpnia 2009 roku, chcąc pokazać ten region jako miejsce, w którym zarówno etos pracy, jak i rytuały codziennego życia są wciąż żywe, widoczne i barwne.

Zwycięzca w kategorii WYDARZENIA
Autor: Tomasz Woźny. Haiti. Ofiary trzęsienia ziemi. Masowe groby w Titanyen. 27 stycznia 2010

Zwycięzca w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Autor: Damian Kramski, "Gazeta Wyborcza Trójmiasto”: Afganistan. Polscy żołnierze przyjeżdżający tam na misję na kilku metrach kwadratowych muszą sobie sami zbudować prowizoryczny dom. 22-27 września 2009

Zwycięzca w kategorii LUDZIE
Autor: Tomasz Kamiński, "Gazeta Wyborcza Poznań” Poznań.
Pani Ewa była prostytutką, ale gdy z tego zrezygnowała, alfons z dwoma kolegami oblał ją i jej męża kwasem. Mąż stracił wzrok, ich poranione ciała wymagają wielu operacji plastycznych.
30 listopada 2009

Zwycięzca w kategorii SPORT
Autor: Katarzyna Mirczak
Brazylia, Rio de Janeiro. Mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych.
Listopad-grudzień 2009

Zwycięzca w kategorii PRZYRODA
Autor: Jacek Świerczyński, "Dziennik Wschodni”
Biała Podlaska. Bezdomne psy w schronisku dla zwierząt.
13 sierpnia 2009

FOTOREPORTAŻE - Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

I nagroda w kategorii WYDARZENIA
Autor: Damian Kramski, "Gazeta Wyborcza Trójmiasto”
Stocznia Gdynia kilka miesięcy po zamknięciu. Tysiące osób straciły tu pracę, pozostały po nich tylko puste przestrzenie.
Maj 2009 – marzec 2010

I nagroda w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Autor: Tomasz Tomaszewski, "National Geographic Polska”
Górny Śląsk. Opowieść o miejscu, w którym etos pracy oraz rytuały z nim związane są najbardziej żywe, widoczne i barwne. Część projektu, który autor realizował z myślą o uhonorowaniu górników, ludzi ciężkiej, fizycznej pracy.
Kwiecień-sierpień 2009

I nagroda w kategorii LUDZIE
Autor: Maciek Nabrdalik, VII Mentor Program
Portrety byłych więźniów obozów koncentracyjnych: 1) Jerzy Ulatowski - KL Auschwitz; 2) Danuta Bogdaniuk-Bogacka (z domu Kamińska) - KL Auschwitz; 3) Florian Granek - KL Auschwitz; 4) Maria Kosk (z domu Brzecka) - KL Auschwitz, KL Ravensbrück, KL Buchenwald; 5) Alicja Hinz-Zdybska - KL Auschwitz; 6) Janusz Krasiński - KL Auschwitz, KL Hersbruck 7) Alina Dąbrowska - KL Auschwitz, KL Ravensbrück
Kwiecień-czerwiec 2009

I nagroda w kategorii SPORT
Autor: Tomasz Gudzowaty, Fundacja Yours Gallery
Indie, Bombaj. Grupa nastolatków, mieszkańców slumsów pracujących na co dzień w klubie golfowym jako pomocnicy, od kilku lat rozgrywa własne turnieje golfa. Używają plastikowych piłek i kijów wykonanych samodzielnie z prętów, wykorzystują każdy dostępny do gry teren.
Grudzień 2009

I nagroda w kategorii PRZYRODA
Autor: Dariusz Bógdał, Film, Art & Tourism
Police, Starogard Gdański, Bydgoszcz, Rydzyna, Słupca. Wysypisko, ścieki zakładów chemicznych, oczyszczalnia ścieków, odpady drzewne, opony. Wystarczy zmienić punkt widzenia i wyłączyć zmysł powonienia, by odkryć piękno śmieci.
2004-marzec 2010
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!