piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

IPN: Jaruzelski był agentem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2010, 19:37

Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że w 1952 roku Czesław Kiszczak zwerbował Wojciecha Jaruzelskiego do służby w Informacji Wojskowej.

Wojciech Sawicki z IPN pisze w najnowszym biuletynie, że dowody na współpracę Jaruzelskiego znajdują się w archiwach Stasi.

Chodzi o dokument kontrwywiadu Stasi z 1986 r. odnaleziony w archiwach b. służby bezpieczeństwa NRD. Można w nim przeczytać, że m.in. "rozwój ścisłych związków pomiędzy gen. broni Kiszczakiem i gen. armii Jaruzelskim rozpoczął się w początku lat 50., gdy tow. Jaruzelski był oficerem wykładającym w wojskowej Akademii Sztabu Generalnego. Towarzysz Kiszczak był w tym czasie kapitanem odpowiedzialnym za ochronę kontrwywiadowczą na tej uczelni”.

"W roku 1952 tow. Jaruzelski został pozyskany przez kpt. Kiszczaka, jako nieoficjalny współpracownik, przez niego zaprzysiężony i wykorzystany do wykonania zadań kontrwywiadowczych. Współpraca została oceniona jako bardzo aktywna i wartościowa”.

Według dokumentu, gdy "w końcu roku 1952 ówczesny szef Głównego Zarządu Politycznego WP, gen. Kazimierz Witaszewski, zażądał zwolnienia tow. Jaruzelskiego z armii z powodu burżuazyjnego pochodzenia, tow. Kiszczak postarał się o odpowiednie dowody na nadzwyczaj pozytywną postawę i nastawienie tow. Jaruzelskiego do państwa i armii”.

Generał Czesław Kiszczak wszystkiemu zaprzecza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!