poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Jan Karski pośmiertnie nominowany na generała

Dodano: 8 grudnia 2016, 09:04

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia pośmiertnej nominacji Jana Karskiego. Przyjęła ją z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, doktor Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna bohatera narodowego.

W ceremoni brali udział przedstawiciele rządu z ministerm oborny Antonim Macierewiczem, ambasador Stanów Zjednoczonych Paul Jones, parlamentarzyści, przedstwicieli rodziny Kozielewskich, Towarzystwa Jana Karskiego.

Wręczajac akt generalski prezydent portertował Jana Karskiego, jako postać wyjątkową nie tylko w historii Polski, ale także czynu zbrojnego. Podkreślał, że we wszystkich swych misjach pozostawał nie tylko emisariuszem, ale także oficerem. Dwukrotnie został za to odznaczonym Orderem Orła Białego.

Przypomniał raport Jana Karskiego o ratunek dla Żydów, jaki dostarczył wszystkim największym przywódcom wolnego świata wchodząc upzrednio w pzrebraniu do warszawskiego getta i obozu tranzytowego w Izbicy. Wyraził dumę z pozycji, jaka postać bohatera zajmuje w świadomości publicznej całego świata. Także dumę, iż to ono mógł akt generalskiej nominacji podpisać.

Po przyjęciu nominacji, doktor Kozielewska zabrała głos w następujących słowach:

Dziękuję za honor uczyniony nawybitnieszemu przedstawicielowi Rodziny Kozielewskich, Janowi Karskiemu.

Sprawiedliwości staje się zadość pośmiertną nominację generalska otrzymuje dzielny polski oficer i emisariusz, który w wieku dwudziestu ośmiu lat zdążył zostać dwukrotnie uhonorowany Orderem Virtuti Militari. Któremu wojena niczego nie oszczędziła może tylko poza śmiercią.

Zniósł sowiecką niewolę, zniósł niewolę niemiecką. Zdradę i tortury.Przekazał światu, że Polskie Państwo Podziemne istnieje i walczy. Że zasługuje na pomoc sojuszniczą, bo jest jedynym prawowitym przedstawicielem okupowanej Polski. Przekazał światu, że dokonuje się hitlerowska zbrodnia Holocaustu na narodzie poprzez który Bóg nam się objawił i który krzyczy o ratunek.

Jego wojenna misja była misją kompletną, wypełnioną od A do Z. Jako człowiek, oficer i emisariusz zrobił wszystko. Kto twierdzi inaczej, nic z Karskiego nie rozumie. To świat z jego raportem nie zrobił nic.

Był generałem ludzkich sumień i na tę zaszczytną szarżę, jak nikt zasłużył. Ci, którzy latami tę nominację starali się udaremnić, powinni się wstydzić.

Tym, którzy o nią walczyli składam serdeczne podziękowanie i głęboki ukłon. Wspomnę o jednym. Najbliższym przyjacielu i współpracowniku Jana Karskiego – Waldemarze Piaseckim. Nikt dotąd tyle dla pamięci Mego Wielkiego Stryja nie uczynił.

Wielki przyjaciel Jana Karskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i twórca pojęcia Holocaust – Elie Wiesel powiedział: GDYBY BYŁO WIĘCEJ KARSKICH, BYŁOBY MNIEJ OFIAR HITLERA.

Obyśmy mieli dziś więcej ludzi formatu Jana Karskiego.

Prezydentowi została wręczona okładka drugiego tomy trylogii biograficznej „Jan Karski.Jedno życie” zatutłowanego „Inferno” i obejmującego wojenne lata bohatera. Jej autorem jest Waldemar Piasecki, przewodniczący wykonawczy Towarzystwa Jana Karskiego.

Był też inny akcent lubelski. Mirosław Taras, wiceprezes PDCO realizającego projekt wybobywczy Kopalnia ‘Jan Karski’ przekazał Andrzejowi Dudzie oprawioną w szkło bryłę węgla z odwiertu w miejscu, gdzie wspomniana kopalnia ma powstać.

Prezydent dziękował zwracając uwagę, że postać Jana Karskiego może być inspiracją także dla realizacji takich wyzwań.

Czytaj więcej o: Jan Karski
Użytkownik niezarejestrowany
Magdalena T.
Patriota
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 grudnia 2016 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to prawda, że te sama ekipa, która próbowała zarąbać rodzinie bohatera amerykański medal od Obamy pośmiertnie nadany Karskiemu, teraz chciała zarąbać jej nominację generalską?
Rozwiń
Magdalena T.
Magdalena T. (9 grudnia 2016 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja bym to ujęła w prostych słowach. Różnica cywilizacyjna Bronisława Komorowskiego i Jana Karskiego jest taka, jak pomiędzy Budą Ruską i Waszyngtonem.
Rozwiń
Patriota
Patriota (9 grudnia 2016 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POLACY ZAPAMIĘTAJĄ, ŻE TO KOMOROWSKI NIE NOMINOWAŁ JANA KARSKIEGO. TEN FAKT POZOSTANIE JUŻ "BILETEM WIZYTOWYM" TEGO PANA.
Rozwiń
Gość
Gość (8 grudnia 2016 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
duda a dlaczego nie na marszałka ?
Rozwiń
Gość
Gość (8 grudnia 2016 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JAN KARSKI, TO SIĘ CHYBA W GROBIE PRZEWRACA,ZE MU DUDUŚ DAŁ GENERAŁA??!!!TO BYŁ SKROMNY, MĄDRY CZŁOWIEK, A NIE BUFON, PAZERNY NA ORDERY, PANIE PREZYDENT!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!