Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 lipca 2015 r.
17:30

Jan Karski uczczony w Waszyngtonie w piętnastolecie śmierci

0 8 A A
Przyjaciel Jana Karskiego, dyrektor ADL Abraham Foxman, zmawia modlitwę na Jego grobie (Fot. Michael Szporer)
Przyjaciel Jana Karskiego, dyrektor ADL Abraham Foxman, zmawia modlitwę na Jego grobie (Fot. Michael Szporer)

W piętnastą rocznicę śmierci, jak co roku, na grobie Jana Karskiego na waszyngtońskim Cmentarzu Góry Oliwnej zebrali się jego przyjaciele, przedstawiciele rodziny i Towarzystwa Jana Karskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham Foxman zmówił żydowską modlitwę za zmarłych i położył na tablicy nagrobnej kamień – znak pamięci o tych, którzy odeszli. W imieniu Towarzystwa Jana Karskiego krótkie słowo o bohaterze wygłosił profesor Michael Szporer z University of Maryland.

Na grobie spoczął także pierwszy tom biografii „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego.

Z pewnym zdumieniem zebrani nie dostrzegli śladów obecności ambasady RP w Waszyngtonie. Jeszcze niedawno placówka ta intensywnie angażowała się w... zdejmowanie nagrobka wybranego przez Jana Karskiego za życia i zastępowanie go jakimś innym, bez wiedzy i zgody rodziny.

Koszty operacji obiecywał pokryć z kasy MSZ, ówczesny szef dyplomacji Radosław Sikorski. Po proteście przedstawicieli rodziny bohatera, dr Wiesławy Kozielewskiej-Trzaski, ambasada dała sobie spokój.

Drugim waszyngtońskim akcentem rocznicowym była uroczystość przygotowana przez Georgetown University i ambasadę Izraela. Uczestniczyli dyplomaci, pracownicy nauki, duchowni, studenci, bliscy bohatera. 

Głównym mówcą wieczoru był Abraham Foxman. Referował on dzieło Jana Karskiego, przypominając jego sens. Świat o tym, co się dzieje z Żydami, wiedział. Zawiodły państwa, ich instytucje, Kościoły i organizacje międzynarodowe. Nie zawiedli zwykli ludzie, którzy w swoim imieniu decydowali się ryzykować życiem własnym dla ocalania życia przeznaczonych na zagładę.

Przypomniał, że gdyby nie taka właśnie dzielna Polka, jego dziś by nie było w tym miejscu. Przeżył, bo jego piastunka Bronisława Kurpi przechowała go, ochrzciwszy jako swego synka. Po wojnie oddała odnalezionym rodzicom.

W takich samych kategoriach lokował on misję Jana Karskiego, który zrobił wszystko, co w ludzkiej mocy, aby skłonić do działania przywódców antyhitlerowskiej koalicji. Nic nie zrobili. On – wszystko.

Mówił też o banalizacji zła, o którym przekaz codziennie nas zalewa w mediach oraz o dominującej obojętności wobec niego.

– Co wynosi współczesny człowiek śledzący media i dowiadujący się, że muzułmanie zabijają innych muzułmanów, muzułmanie zabijają chrześcijan, muzułmanie zabijają Żydów? Czy lekcję na temat religii islamskiej? To byłoby tragiczne i niesprawiedliwe. Jednak zbrodni, która sięga po religię, aby uzasadniać swoje istnienie, trzeba przeciwstawiać się z całą siłą i wszelkimi dostępnymi środkami. Tę lekcję świat musi zdać, nim nie będzie za późno – mówił dyrektor ADL.

Dodawał, że aby zbrodni odebrać szansę, należy zachować wieczną pamięć takich ludzi jak Jan Karski. Jako pomnik stawiany jego pamięci wymienił biografię „Jedno życie” dodając, iż powinna stać się znana nie tylko Polakom, Żydom i Amerykanom.

W 15. rocznicę śmierci bohatera przyniesiono Mu m.in. pierwszy tom biografii „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego (Fot. Michael Szporer)
W 15. rocznicę śmierci bohatera przyniesiono Mu m.in. pierwszy tom biografii „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego (Fot. Michael Szporer)
Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bodzio / 19 lipca 2015 o 08:39

Wiś dzie? 

No chyba tam, gdzie  aktualnie Bronek i Radek... ;)
 

Avatar
Koziełł / 16 lipca 2015 o 14:56

Komorowski generała Karskiemu nie dał może da kto inny...                                  Dłużej klasztora niż przeora...

Avatar
Szoguny / 15 lipca 2015 o 23:09

Panu Prezydętowi salutujemy za pośmiertną nominację Jana Karskiego do stopnia generała :D :D :D Chyba, że coś się nam popier...iło.

 Popierdo...ło sie wam zdecydowanie!

Komorowski nie nominował Karskiego, z czego była chryja nawet w Sejmie. Polacy jednak za  patriotyzm wystawili temu panu mu rachunek wyborczy.  Zapomnijmy, wodę spuśćmy...

 Popierdo...ło sie wam zdecydowanie!

Komorowski nie nominował Karskiego, z czego była chryja nawet w Sejmie. Polacy jednak za  patriotyzm wystawili temu panu mu rachunek wyborczy.  Zapomnijmy, wodę spuśćmy...

rozwiń
Avatar
Żołnierzyki / 15 lipca 2015 o 16:05

Panu Prezydętowi salutujemy za pośmiertną nominację Jana Karskiego do stopnia generała :D :D :D Chyba, że coś się nam popier...iło.

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 08:19

AMBASADOR USA W POLSCE STEPHEM MULL NA SWOIM TWITTERZE CIEPLO I GODNIE ODNOTOWAL 15. ROCZNICE SMIERCI JANA KARSKIEGO. https://twitter.com/stevemullusaA GDZIE JA ODNOTOWAL BRONISLAW KOMOROWSKI?

To pisda jest !!!!  znowu sobie zaPOmniał albo mu nie napisali.

Avatar
Chłop z nagonki / 15 lipca 2015 o 02:15

Wiś dzie? 

Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 22:31
AMBASADOR USA W POLSCE STEPHEM MULL NA SWOIM TWITTERZE CIEPLO I GODNIE ODNOTOWAL 15. ROCZNICE SMIERCI JANA KARSKIEGO. https://twitter.com/stevemullusa A GDZIE JA ODNOTOWAL BRONISLAW KOMOROWSKI?
Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 20:50
Same "zydowskie" kamienie na pomniku nagrobnym, a gdzie "polskie" znicze??? Dlaczego nie zjawili sie na cmentarzu "utrwalacze" pamieci Jana Karskiego???. Juz sie nie ma przed kim popisywac bo Bredzislaw i Radoslaw odselani do matrix???
Avatar
Bodzio / 19 lipca 2015 o 08:39

Wiś dzie? 

No chyba tam, gdzie  aktualnie Bronek i Radek... ;)
 

Avatar
Koziełł / 16 lipca 2015 o 14:56

Komorowski generała Karskiemu nie dał może da kto inny...                                  Dłużej klasztora niż przeora...

Avatar
Szoguny / 15 lipca 2015 o 23:09

Panu Prezydętowi salutujemy za pośmiertną nominację Jana Karskiego do stopnia generała :D :D :D Chyba, że coś się nam popier...iło.

 Popierdo...ło sie wam zdecydowanie!

Komorowski nie nominował Karskiego, z czego była chryja nawet w Sejmie. Polacy jednak za  patriotyzm wystawili temu panu mu rachunek wyborczy.  Zapomnijmy, wodę spuśćmy...

 Popierdo...ło sie wam zdecydowanie!

Komorowski nie nominował Karskiego, z czego była chryja nawet w Sejmie. Polacy jednak za  patriotyzm wystawili temu panu mu rachunek wyborczy.  Zapomnijmy, wodę spuśćmy...

rozwiń
Avatar
Żołnierzyki / 15 lipca 2015 o 16:05

Panu Prezydętowi salutujemy za pośmiertną nominację Jana Karskiego do stopnia generała :D :D :D Chyba, że coś się nam popier...iło.

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 08:19

AMBASADOR USA W POLSCE STEPHEM MULL NA SWOIM TWITTERZE CIEPLO I GODNIE ODNOTOWAL 15. ROCZNICE SMIERCI JANA KARSKIEGO. https://twitter.com/stevemullusaA GDZIE JA ODNOTOWAL BRONISLAW KOMOROWSKI?

To pisda jest !!!!  znowu sobie zaPOmniał albo mu nie napisali.

Avatar
Chłop z nagonki / 15 lipca 2015 o 02:15

Wiś dzie? 

Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 22:31
AMBASADOR USA W POLSCE STEPHEM MULL NA SWOIM TWITTERZE CIEPLO I GODNIE ODNOTOWAL 15. ROCZNICE SMIERCI JANA KARSKIEGO. https://twitter.com/stevemullusa A GDZIE JA ODNOTOWAL BRONISLAW KOMOROWSKI?
Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 20:50
Same "zydowskie" kamienie na pomniku nagrobnym, a gdzie "polskie" znicze??? Dlaczego nie zjawili sie na cmentarzu "utrwalacze" pamieci Jana Karskiego???. Juz sie nie ma przed kim popisywac bo Bredzislaw i Radoslaw odselani do matrix???
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 0

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 9

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 1

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 18

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!