wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Janukowycz: będą zmiany w rządzie i amnestia. Kliczko: To za mało

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 stycznia 2014, 21:30

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział zmiany personalne w rządzie i amnestię dla uczestników antyrządowych protestów, oświadczając, że milicja działa w ramach prawa, a za zamieszki w kraju odpowiadają radykałowie.

Szef państwa spotkał się w piątek z Radą Kościołów ukraińskich i obiecał jej członkom, że zrobi wszystko, by powstrzymać przemoc, oraz będzie kontynuował rozmowy na ten temat z opozycją. "Zrobię wszystko, by powstrzymać ten konflikt i przemoc. Jeśli uda się po dobremu, to będzie po dobremu. Jeśli się nie uda - będziemy wykorzystywać wszystkie metody zgodne z prawem" - powiedział. "Będziemy teraz mieli posiedzenie sztabu antykryzysowego. Nawiązaliśmy już kontakty, będziemy kontynuowali dialog z przywódcami opozycji" - dodał. Amnestia ma objąć tych uczestników protestów w Kijowie i innych miastach kraju, którzy nie dopuścili się ciężkich przestępstw. "Ustaliliśmy wczoraj (podczas rozmów z opozycją), że po uchwaleniu przez Radę Najwyższą (parlament) ustawy o amnestii ci ludzie, którzy zostali zatrzymani, ale nie popełnili ciężkich przestępstw, zostaną objęci amnestią” - powiedział szef państwa. Rada Najwyższa zbierze się w trybie pilnym we wtorek, by większość parlamentarna i opozycja mogły zastanowić się wspólnie nad złagodzeniem konfliktu, w którym zginęło już co najmniej pięć osób. Janukowycz zapowiedział, że na posiedzeniu tym dojdzie do "przeformatowania rządu" premiera Mykoły Azarowa. "Podejmiemy na tym posiedzeniu decyzje. Prezydent podpisze dekret i dokonamy zmian w rządzie, by znaleźć optymalny wariant profesjonalnego składu rządu, który będzie pracował na rzecz państwa ukraińskiego" - oświadczył. Janukowycz oznajmił jednocześnie, że podczas trwającego na Ukrainie konfliktu milicja działa w ramach obowiązującego prawa, a protestujących należy rozdzielić na tych, którzy są nastawieni pokojowo, i radykałów. W ocenie prezydenta to radykałowie zmuszają milicjantów do podejmowania "odpowiednich” kroków. "To właśnie ich działania zmuszają dziś władze do reagowania w odpowiedni sposób, by powstrzymać te procesy. Milicja działa w ramach swych kompetencji i obowiązującego ją prawa” - powiedział. Janukowycz przekazał podczas spotkania z Radą Kościołów, że w budynkach państwowych zajętych przez protestujących znajdują się obywatele obcych państw. "Przyłączyli się do tego nie tylko Ukraińcy, ale i ludzie z innych krajów, którzy uczestniczyli w różnych regionalnych działaniach bojowych i są poszukiwani międzynarodowymi listami gończymi. Wszyscy oni ukrywają się w zajętych budynkach. Wiemy, że jest tam broń” - oświadczył ukraiński prezydent.

Kliczko: zmiany w rządzie to za mało. Prezydencie, ustąp!

Zapowiedziane przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza przetasowania w rządzie powinny nastąpić już miesiąc temu; dziś sytuację może uspokoić tylko ustąpienie samego Janukowycza - oświadczył w piątek jeden z liderów ukraińskiej opozycji, znany bokser Witalij Kliczko. "Ludzie protestujący na Majdanie Niepodległości rozeszliby się miesiąc temu, gdyby doszło do dymisji ministra spraw wewnętrznych (Witalija) Zacharczenki. Jeszcze dwa tygodnie temu można było zadowolić ludzi dymisją rządu. Dziś ludzie domagają się ustąpienia prezydenta” - powiedział Kliczko. Anatolij Hrycenko, były minister obrony, a dziś poseł opozycji ocenia, że obóz władzy gra na czas. "Jest to gra pod publiczkę. Niezwłoczne posiedzenie parlamentu oznacza teraz, dziś! Jeśli zaś mówimy, że odbędzie się ono za pięć dni, gdy na ulicy jest minus 20 stopni, to oznacza to, że władze grają na czas” - powiedział w rozmowie z radiem Swoboda.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!