czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Jihad Legia: Reakcja środowisk żydowskich na antysemicki wyczyn w czasie meczu

  Edytuj ten wpis

Antysemicki wyczyn podczas meczu warszawskiej ‘Legii' z ‘Hapoelem' Tel Awiw (kadr z youtube)
Antysemicki wyczyn podczas meczu warszawskiej ‘Legii\' z ‘Hapoelem\' Tel Awiw (kadr z youtube)

Środowiska żydowskie zareagowały na antysemicki wyczyn podczas meczu warszawskiej ‘Legii' z ‘Hapoelem' Tel Awiw. Dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham Foxman skierował do szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego list wzywający do ujawnienia i ukarania sprawców wywieszenia transparentu "Jihad Legia”.

W liście czytamy:

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni dowiadując się, że kibice drużyny piłkarskiej Legia Warszawa rozpostarli nad stadionem transparent “Jihad Legia” przeciwko Haopelowi Tel Awiw. Zwracamy się do Pana z wezwaniem do zapewnienia, iż odpowiedzialni za ten antysemicki incydent zostaną oskarżeni w całej rozciągłości prawa.

Jesteśmy pełni uznania dla Pańskich interwencji w podobnych przypadkach, włączając w to mecz piłkarski w Rzeszowie, gdzie eksponowano antysemicki transparent. Jak wynika z doniesień medialnych, Pańska interwencja spowodowała, iż lokalny prokurator wycofał swoją błędna decyzję o odrzuceniu zarzutów wobec odpowiedzialnych za czyn kibiców.

Ktoś może spierać się czy użycie słowa "jihad” jest faktycznym incydentem o charakterze przemocy czy nienawiści. Jednakże, w kontekście meczy piłkarskiego przeciwko drużynie izraelskiej, taka konotacja jest jasna. Antyizraelskie, radykalne grupy terrorystyczne w tym Hezbollah, Hamas i palestyński Islamski Jihad, nawołują wezwaniem "jihad” do zabijania Żydów i zniszczenia państwa Izrael.

Kibice ‘Legii' odpowiedzialni za transparent zrównali się z tymi celami przemocy i antysemityzmu. Rozumiemy, że policja warszawska zareagowała niezwłocznie by zgromadzić dowody, które zostaną przedłożone prokuraturze. Ma nadzieję, że taka pozytywna reakcja początkowa wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana do czasu kiedy wszyscy odpowiedzialni za ten cyniczny i publiczny incydent antysemicki zostaną rozliczeni.

Autor listu dodał, że wydarzenie to dotyka go także osobiście, jako syna warszawskich Żydów uratowanego z Holocaustu przez Polaków.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!