czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraj Świat

Kapelusz kardynalski dla arcybiskupa Nowego Jorku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2012, 12:20

Kardynał Timothy Dolan, wielka nadzieja amerykańskiego Kościoła<br />
 (Archiwum)
Kardynał Timothy Dolan, wielka nadzieja amerykańskiego Kościoła
(Archiwum)

Arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan znalazł się w gronie 22 arcybiskupów wyniesionych przez papieża Benedykta XVI do godności kardynalskiej.
WIDEO

Po krótkim epizodzie duszpasterskim w parafii Richmod Heights na przedmieściu St.Louis, został skierowany na studia doktoranckie w Catholic University of America w Waszyngtonie i tam obronił w 1979 roku doktorat z historii Kościoła. Dalsza jego kariera związana była uczelniami katolickimi, do rektorstwa Północnoamerykańskiego Instytutu Papieskiego włącznie.

W 2001 roku został biskupem. Niespełna dwa lata później - arcybiskupem i ordynariuszem diecezji Milwaukee. Zajął miejsce biskupa Remberta Weaklanda, który zrezygnował po tym, jak okazało się, iż pozostawał w związku z innym mężczyzną. Zastąpienie go przez Timothy Dolana miało znaczenie symboliczne, gdyż należał do grona najbardziej konsekwentnych krytyków pedofilii wśród duchowieństwa amerykańskiego i faktów jej ukrywania.

Równocześnie jest zagorzałym przeciwnikiem związków pozamałżeńskich, aborcji i badań nad komórkami macierzystymi. Z tych pozycji krytykował podczas kampanii wyborczej Bracka Obamę i czyni to nadal.

Jest zapewne największym wśród hierarchów amerykańskich zwolennikiem dialogu ze światem żydowskim i posiada wielu przyjaciół wśród amerykańskich rabinów. Najbliższa łączy go z rabinem Ronem Shapiro przywodzącym kongregacji Shalom w Milwaukee.

Obejmując w przededniu chrześcijańskiej Wielkanocy i żydowskiej Paschy swe pasterzowanie, Timothy Dolan wykonał bezprecedensowy gest ekumeniczny. Wziął udział w tradycyjnej wieczerzy sederowej w siedzibie Ligi Przeciw Zniesławianiu.

Otrzymał wtedy w podarunku na swą misję duszpasterską od dyrektora ADL Abrahama Foxmana... mezuzę i publicznie zapowiedział umieszczenie jej na drzwiach swej rezydencji. Stał się tym samym pierwszym urzędującym biskupem Kościoła rzymskokatolickiego, a wielu twierdzi, iż nawet pierwszym w historii, który ten ważny żydowski obiekt kultowy zaadoptował.

Jest oczywiste, że kardynał Timothy Dolan znakomicie wykorzystał szansę, jaką otrzymał wraz z nominacją do Nowego Jorku, który jest "Stolicą Świata”, siedzibą wielu znanych organizacji i instytucji oraz mediów.

Jako dobry komunikator, ekumenista i człowiek otwarty na otoczenie szybko zbudował wizerunek lidera, o jakiego może dziś chodzić przeżywającemu trudny czas Kościołowi amerykańskiemu. Dzięki temu stanął na jego czele. Zaś wiek kardynała pozwala na prognozę, że jeszcze długo może przewodzić społeczności katolików nowojorskich i amerykańskich.

Jest konserwatywny w kwestiach małżeństwa i aborcji, ale zdecydowanie opowiada się za ściganiem pedofilii wśród księży oraz zdecydowanym zbliżeniem chrześcijaństwa i judaizmu. Jest to kompozycja programowa przemawiająca do znacznej części Amerykanów i przytłaczającej większości amerykańskich katolików.

Bardzo pozytywnie o arcybiskupie wypowiada się Polonia i polscy księża w USA. Ma też wielu przyjaciół w polskim Episkopacie, do których zalicza się m.in. kardynał Stanisław Dziwisz. Obaj napisali zresztą przedmowę i słowo wstępne do unikalnej publikacji, zbioru wszystkich dokumentów, wystąpień i tekstów Jana Pawła II związanych z Żydami, judaizmem i Izraelem. Książka "The Saint of Shalom” jesienią ub.r. ukazała się w Nowym Jorku i stała bestsellerem.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!