wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Kardynał Dziwisz w Yad Vashem na czele 300 pielgrzymów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2010, 17:36

Do bezprecedensowego wydarzenia doszło w Jerozolimie. Kardynał Stanisław Dziwisz na czele 300 pielgrzymów z metropolii krakowskiej odwiedził we czwartek Yad Vashem, izraelskie sanktuarium pamięci narodowej dedykowane zbrodni Holocaustu.

To otaczane przez Żydów kultem miejsce zostało włączone do programu pielgrzymki do Ziemi Świętej, której przwodniczy metropolita krakowski.

Kardynał Stanisław Dziwisz oddał hołd sześciu milionom Żydów zgładzonych w czasie Holocaustu przy wiecznym ogniu, jaki płonie w mauzoleum Yad Vashem, a następnie udał się pod drzewo zasadzone w Gaju Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przez Jana Karskiego, legendarnego emisariusz Polski Podziemnej i Rządu Londyńskiego.

Karski jako pierwszy dostarczył przywódcom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dowodów eksterminacji narodu żydowskiego oraz apelował do nich o ratunek. Krakowski hierarcha modlił się za duszę polskiego bohatera.

Jak wiadomo, kardynał Stanisław Dziwisz jest laureatem perstiżowej Nagrody Orła Jana Karskiego, jaką uhonorowany został w ubiegłym roku za odwagę świadczenia prawdzie, iż antysemityzm jest grzechem.

Kardynałowi towarzyszył w Yad Vashem inny laureat tej nagrody, ks. prałat Grzegorz Pawłowski.To postać bardzo dobrze znana w Lublinie i Zamościu. Urodzony w żydowskiej rodzinie, jako Hersz Griner został uratowany podczas okupacji przez Polaków, podczas gdy całe jego rodzina została zamordowana w Izbicy.

Ochrzcił się, ukończył I LO im Staszica w Lublinie potem seminarium dochowne i został księdzem. Służył na kilku lubelskich parafiach. Po 1968 roku wyjechał do Izraela, gdzie jest duszpasterzem Polaków. Na każdym kroku podkreśla, że jest Żydem, Polakiem i katolkiem w jednym. Na miejsce pochówku wybrał cmentarz żydowski w Izbicy, gdzie znajduje się grób jego matki i sióstr.

Następnie metropolita krakowski spotkał się z przewodniczącym Yad Vashem Avnerem Shalevem, wysłuchując informacji o działalności tej placówki, w tym m.in. jej współpracy z podobnymi instytucjami w Polsce. Wyraźnie podkreślony został fakt, iż pośród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, uhonorowanych tym tytułem przez Yada Vashem, największą grupę stanowią Polacy.

Wizyta w Yad Vashem została przygotowana przez Ligę Przeciw Zniesławianiu (ADL), której lidera Abrahama Foxmana, kardynał Stanisław Dziwisz gościł w pierwszych dniach stycznia br., zapraszając na tradycyjny koncert noworoczny w Filharmonii Krakowskiej.

– Wizyta tak wybitnego przedstawiciela Kościoła oraz lidera dialogu polsko-żydowskiego w tym świętym dla każdego Żyda miejscu ma dla nas ogromne znaczenie. Jest dowodem, ze kardynał Dziwisz wiernie i odważnie kroczy – wytyczoną przez papieża-Polaka Jana Pawła II – drogą dialogu, zrozumienia i zbliżenia chrześcijaństwa i judaizmu, a Polaków i Żydów w szczególności. To rodzi nadzieję i buduje perspektywę przyszłości... – powiedział nam Abraham Foxman.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!