piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Kilkadziesiąt tysięcy osób na beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2010, 12:33

O godzinie 11 na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęła się msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki.

Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki dokona się po latach oczekiwania wielu Polaków. W związku z tym warszawskie uroczystości mają bogaty program i nie mniej skromną oprawę.

Liturgia rozpoczęła się o godz. 11 na stołecznym placu Piłsudskiego. Uroczystościom beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki przewodniczy abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, specjalny delegat papieża Benedykta XVI. Mszę świętą koncelebruje 120 biskupów i ok. 1300 kapłanów. Swoją obecność potwierdziło również wielu hierarchów kościelnych z Polski i zagranicy. Zaproszono także najwyższe władze naszego kraju i stolicy oraz przedstawicieli parlamentu.

Na rozpoczęcie liturgii odczytano dokument Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki i wniesieniem relikwii nowego Błogosławionego.

Procesja z relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Uroczystości na pl. Piłsudskiego zakończą się ok. godz.13.30. Następnie, o godz. 14, z miejsca mszy nastąpi procesyjne przeniesienie relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

Na poszczególnych odcinkach trasy kolumnie pielgrzymkowej towarzyszyć będą orkiestry: Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Ochotniczych Straży Pożarnych. W procesji uczestniczyć może każdy - nie obowiązują żadne wcześniejsze zapisy.

12-kilometrowa pielgrzymka przejdzie ulicami: PL. PIŁSUDSKIEGO – KRÓLEWSKA – KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE – NOWY ŚWIAT – PL. TRZECH KRZYŻY – AL. UJAZDOWSKIE – BELWEDERSKA – GAGARINA – CZERNIAKOWSKA – POWSIŃSKA – WIERTNICZA – PRZYCZÓŁKOWA – KLIMCZAKA – KARD. HLONDA.

Pola Wilanowskie w rękach młodych

Podczas procesji, na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej trwać będzie festiwal muzyki chrześcijańskiej, w ramach którego na scenie wystąpią m.in. Maleo Reggae Rockers, Magda Anioł, Viola Brzezińska, Antonina Krzysztoń, Jacek Wąsowski, Robert Ruszczak i Tomek Kamiński. O godz. 15.00 w niebo wzleci setki baloników ze słowem "dziękuję".

Niedzielne wydarzenia zakończy nabożeństwo oraz uroczyste wprowadzenie relikwii do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko

Uznanie chrześcijanina błogosławionym to orzeczenie o jego prawdziwej świętości i dopuszczenie do kultu religijnego danej osoby. Od kanonizacji różni się jednak m.in. tym, że błogosławionemu nie trzeba udowadniać żadnego cudu, a jego kult nie jest dla powszechnego kościoła obowiązkowy.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki, zapoczątkowany przez kardynała Józefa Glempa, rozpoczął się w 1995 roku powołaniem specjalnej komisji. Formalnie ruszył rok później i polegał głównie na udowodnieniu męczeństwa za wiarę ks. Jerzego.

Kult księdza Jerzego Popiełuszki trwa nieprzerwanie w kościele katolickim od wielu lat. Do grobu zamordowanego przez SB kapelana "Solidarności" przybyło już co najmniej 18 mln pątników. Wśród nich byli m.in. Jan Paweł II, Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI), George Bush, Margaret Thatcher, Michaił Saakaszwili czy Vaclav Havel. Dotąd powstało też 70 pomników ks. Jerzego w Polsce i 8 zagranicą, 23 symboliczne groby i 140 tablic pamiątkowych (źródło: ekai.pl).

Więcej zdjęć i relacja z warszawskich uroczystości:
Beatyfikacja ks. Popiełuszki [relacja na żywo]
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!