piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Kolejny sukces polskich żołnierzy w Afganistanie (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 kwietnia 2011, 15:02

W wiosce w dystrykcie Deh Yak Polacy wraz z Amerykanami odnaleźli m.in.: miny przeciwpiechotne, gran
W wiosce w dystrykcie Deh Yak Polacy wraz z Amerykanami odnaleźli m.in.: miny przeciwpiechotne, gran

Przez pierwsze trzy dni kwietnia w prowincji Ghazni polscy żołnierze wykryli i zlikwidowali dziesiątki tysięcy sztuk amunicji strzeleckiej, setki kilogramów materiałów do produkcji min-pułapek, pociski i granaty różnego rodzaju.

W sukcesie w likwidowaniu rebelianckich arsenałów broni przez komandosów Zgrupowania Bojowego Alfa wielki udział mają żołnierze Służby Wywiadu Wojskowego.

1 kwietnia w afgańskim dystrykcie Waghez zlikwidowano podziemny skład amunicji z ponad 35 tysiącami sztuk nabojów i znaczną ilością pocisków do ręcznych granatników przeciwpancernych (RPG).

Następnego dnia, również dzięki informacji zdobytej przez żołnierzy SWW przeprowadzono szybką polsko-amerykańską operację. Polski wywiad ustalił, gdzie ulokowany był rebeliancki magazyn z amunicją w dystrykcie Deh Yak w prowincji Ghazni.

Żołnierze 2 kompanii zmotoryzowanej Alfy we współpracy z amerykańskimi kolegami, oficerami polskiego wywiadu wojskowego i przy wsparciu Afgańskich Sił Bezpieczeństwa przeprowadzili wspólną akcję, w wyniku której, po raz kolejny zlikwidowano ukryte schowki z amunicją.

W odkrytych kryjówkach jednej z wiosek dystryktu Deh Yak Polacy wraz z Amerykanami odnaleźli m.in.: miny przeciwpiechotne, granaty ręczne, pociski moździerzowe i artyleryjskie oraz do ręcznych granatników przeciwpancernych (RPG), liczne komponenty służące do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) w tym plastyczny materiał wybuchowy.

3 kwietnia polscy żołnierze, współpracując z amerykańskimi saperami, wykryli i zlikwidowali kolejną partię amunicji i materiałów wybuchowych. Przy okazji tej akcji Polacy przejęli ponad 400 kilogramów substancji do produkcji min-pułapek.

– Utrzymując inicjatywę w rejonie odpowiedzialności sukcesywnie osłabiamy zdolności do działania rebeliantów. Bardzo ważna jest również współpraca z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, które coraz częściej z sukcesem prowadzą samodzielne operacje. Jednak kluczem do sukcesu w tego typu operacjach jest uzyskanie precyzyjnej informacji i w tych działaniach bardzo wspomagają nas żołnierze Wywiadu Wojskowego – podkreślił ppłk Jarosław Górowski, dowódca Alfy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!