niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Kongres Palikota Nowoczesna Polska: "Złożę mandat 6 grudnia"

  Edytuj ten wpis
Autor: łm, iar

Kongres ruchu Janusza Palikota "Nowoczesna Polska" odbył się dzisiaj w Warszawie. Poseł z Lublina ostro skrytykował m.in. Donalda Tuska. Zapowiedział, że odchodzi z PO i złoży mandat.

Szef lubelskiej Platformy Obywatelskiej pojawił się w Sali Kongresowej - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - jak gwiazda filmowa. Wkroczył na scenę w blasku reflektorów i przy akompaniamencie muzyki.

W przemówieniu rozpoczynającym kongres Palikot przedstawił 15 swoich postulatów, między innymi legalizacji związków partnerskich, pełnej laicyzacji państwa oraz jawności wszystkich dokumentów urzędowych. Jak zaznaczył, błędem jest brak kadencyjności we władzach partii politycznych, nazywając Waldemara Pawlaka, Jarosława Kaczyńskiego oraz Donalda Tuska dinozaurami.

Według Palikota, władze partii powinny się zmieniać co dwie kadencje. Dodał też, że będzie walczyć o zniesienie finansowania ugrupowań z budżetu państwa.Poseł Palikot podkreślił, że jednym z głównych jego postulatów jest utworzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Mówił też o konieczności zniesienia immunitetu poselskiego, rozwiązaniu Senatu oraz zmniejszeniu liczby posłów.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę na partię Janusza Palikota zagłosowałoby niespełna 4 procent respondentów.Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Relacja z kongresu minuta po minucie

19:58 Kongres się już zakończył. Od kilkunastu minut w Sali Kongresowej trwa koncert Waglewski Fisz i Emade

19:05- Odchodzę z Platformy. Złożę też mandat poselski - powiedział Palikot. - Stanie się to 6 grudnia o godzinie 12 w Lublinie - dodał.

18:42 Na zewnątrz przed telebimem przy Sali Kongresowej jest kilkadziesiąt osób.

18:30 Trwa sesja pytań. Pytania zadają osoby z publiczności. Odpowiadają im Palikot, Środa, Kalisz i Kutz.

18:19 Kazimierz Kutz stwierdził, że to historyczna chwila. - Oto ten Don Kichot polskiej polityki za własne pieniądze, z własnej przekory, charakteru i ryzyka zaprosił państwa, którzy sami z własnej woli, też za własne pieniądze przyjechali. Czegoś takiego jeszcze nie było. Nie uczestniczyłem jeszcze w takim spektaklu. Dla tego samego warto być. Jako stary grzyb, trochę młodnieje.

- Donald Tusk, którego też bardzo lubię, powiedział o Januszu, że on stoi w przeciągu. Według mnie Janusz uchylił okno i wpuszcza do zatęchłego pokoju, trochę świeżego powietrza. Polskiemu życiu publicznemu potrzeba tego tlenu - mówił Kutz.

18:13 Manuela Gretkowska: Patrząc na państwa, którzy tu przyjechali, mam wrażenie, że państwo tu nie przyjechali, a uciekli z Polski, w której żyjemy. Z Polski, w której można kandydować na jedno z najważniejszych miejsc, będąc w zasadzie w stanie niepoczytalności. I to chyba najbardziej świadczy o stanie państwa.

Manuela Gretkowska skrytykowała też polską lewicę. Ponadto nie podoba jej się logo Ruchu Poparcia Palikota, bo jest na nim "jakiś zawiany facet, a Polska, to także kobiety."

18:10 Magdalena Środa: - Dlaczego wspieram ruch, który się właśnie rodzi? Po pierwsze dlatego, że jest to nowy ruch. Atmosfera w naszej polityce jest duszna, nic nowego się nie rodzi. Nie ma nowych idei, pomysłów.

Druga sprawa to równowaga. Nawet Lech Wałęsa mówił, że ciało polityczne nie może stać na jednej nodze. Tymczasem noga prawa w Polsce jest silna, a noga lewa słaba, chyba poszła na grzyby. W zasadzie to nie wiem, gdzie jest. Warto wesprzeć prawą nogę, nogą socliberalną.

Trzecia wartość to równość. Wolność mamy. Wywalczyliśmy ją sobie. Ale niektórzy ludzie mają się w naszym państwie gorzej.

Po czwarte: religia powinna być jak seks. Sprawą prywatną, a nie państwową.

Magdalena Środa dodała, że w postulatach Palikota przeczytanych na początku, zabrakło mowy o polityce socjalnej.

Traktuję politykę poważnie. Chciałabym żeby Janusz doprowadził naszą politykę do należytej powagi.

17:59 Ryszard Kalisz mówił m.in. o odwadze i prawdzie w polityce. Według niego polska klasa polityczna dba tylko o własne interesy, a nie o interesy ludzi. - Najważniejsi są ludzie, a nie politycy - krzyczał z mównicy.

17:51 Palikot kończy postulatami o powszechnie dostępnym Internecie za darmo i przekazaniu 1 proc. budżetu na kulturę. Na mównicę wszedł Ryszard Kalisz z SLD.

17.40 Poseł mówi o Kościele. Jest za rozdziałem państwa i Kościoła. - Ma się wrażenie, że państwo polskie jest okupowane przez Kościół. Jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić żeby je odzyskać. Żeby była przynajmniej jedna albo kilka uroczystości w roku, bez widoku wypasionych biskupich brzuchów.

Palikot uważa, że Polska jest zdominowana przez Kościół. - Imperializm Kościoła w języku i dyskursie powoduje, że ustawy o aborcji czy in vitro nie mogą dojść do skutku - mówi.

Według niego środki antykoncepcyjne powinny być za darmo.

17:39 Palikot chce jednomandatowych okręgów wyborczych, zniesienia Senatu i ograniczeni liczby posłów do 300 i zniesienie immunitetu poselskiego.

17:27 - Poseł z Lublina krytykuje Jarosława Kaczyńskiego, Waldemara Pawlaka i Donalda Tuska. Mówi, że to dinozaury. Proponuje zlikwidowanie subwencji partii politycznych i zmniejszenie kadencji szefów partii. - To otworzy rynek na nowych ludzi i nowe partie - przekonuje Palikot. - Teraz partie przypominają fundusze emerytalne swoich liderów; Kaczyńskiego, czy Tuska - dodaje.

17:21 Zaczęło się. Palikota w Sali Kongresowej witają fanfary, jak przed galą bokserską. Gra muzyka z filmu "Odyseja kosmiczna". - Witam was bardzo serdecznie, a szczególnie tych, którzy są przed Pałacem Kultury, ale się nie zmieścili - mówi poseł.

17:06 - Najważniejsze teraz dla mnie jest, czy ludzie przyjdą. Czy oni tak naprawdę istnieją. Jeśli będą to znaczy, że jest to coś prawdziwego, fantastycznego i nowego, czego wcześniej się nie spodziewaliśmy taśmy. Żal mi odchodzić z Platformy, ale nie można opierać przyszłości na żalu, bo żal to Jarosław Kaczyński, to PiS - powiedział Janusz Palikot przed wejściem na Salę Kongresową.

17:05 - Obecność na kongresie byłaby ze szkodą dla Platformy, ale to nie znaczy że jeżeli którykolwiek z posłów PO pojawi się tam, to go spotkają jakiekolwiek sankcje. Jedyną sankcją będzie upadek zaufania do takich osób ze strony innych członków Platformy - mówi w Polsat News główny przeciwnik Palikota Jarosław Gowin z PO.

- Mam nadzieje ze (Palikot - red.) zachowa się honorowo i tak, jak zapowiada że odejdzie z Platformy, odejdzie z Sejmu, i moim zdaniem dopóki nie zmieni swojego sposobu działania w polityce, już tam nie wróci. Moim zdaniem Janusz Palikot działa w sposób szkodliwy dla polskiej polityki.

Gowin nie wierzy, że ewentualna partia lubelskiego posła, mogłaby odnieść sukces. - Żeby założyć partię trzeba mieć struktury w każdym powiecie, a nawet w gminie. Życzę mu powodzenia w zakładaniu struktur, ze swoimi lewackimi poglądami i infantylnym antyklerykalizmem, np. w Małopolsce czy na Podkarpaciu - ocenia.

17:00 Palikot atakuje Schetynę na swoim blogu: - "Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zabronił pracownikom Kancelarii Sejmu udziału w dzisiejszym kongresie Nowoczesnej Polski. Po co to robi? Czy chodzi mu tylko o to, żeby z wrodzonej przekory jak najwięcej ludzi poszło na Kongres? Jeżeli tak, to chwała mu za to! Bo przecież niemożliwe jest, żeby ten wielkiej postury, przystojny mężczyzna nie był za Nowoczesną Polską. Obecność naszych polityków na kongresie zaszkodzi PO."

Palikot kończy z PO

Kongres Ruchu Poparcia Palikota rozpocznie się o godz. 17. Organizatorzy szacują, że przyjedzie od dwóch do pięciu tysięcy ludzi. Wśród nich mają być m.in. Kazimierz Kutz (PO), Ryszard Kalisz (SLD), feministka Magdalena Środa, czy celebryta Kuba Wojewódzki.

Z Lubelszczyzny do Warszawy wybierają się m.in. poseł PO Stanisław Żmijan, Piotr Franaszek z Urzędu Marszałkowskiego, czy wicewojewoda Henryka Strojnowska. Raczej nie będzie tam bliskiego współpracownika Palikota Krzysztofa Łątki, marszałka Krzysztofa Grabczuka, ani wicemarszałka Jacka Sobczaka.

Podczas kongresu Janusz Palikot zaprezentuje kilkanaście postulatów programowych stowarzyszenia "Nowoczesna Polska", inicjatywy, która ma być alternatywą dla Platformy Obywatelskiej, czy SLD.

Poseł z Lublina będzie m.in. mówił o zakazie uczestniczenia osób duchownych w uroczystościach państwowych, jawność dokumentów urzędowych, czy równej pensji dla mężczyzn i kobiet.

Palikot ma też ogłosić, czy i kiedy odejdzie z PO.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!