niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Nie mieszajcie wokół Karskiego! Koniec afery z wizerunkiem bohatera na koszulkach

Dodano: 2 marca 2017, 16:54

Wizerunek bohatera narodowego sprzedawcy tradycji narodowej pobrali sobie z  okładki książki
Wizerunek bohatera narodowego sprzedawcy tradycji narodowej pobrali sobie z  okładki książki (fot. Wydawnictwo Insignis)

Medialna akcja interwencyjna w sprawie wykorzystania wizerunku Jana Karskiego na bluzach i koszulkach z zupełnie innym nazwiskiem żołnierza wyklętego odniosła błyskawiczny skutek.

Na stronie sprzedawcy narodowej tradycji bojowej nie ma już możliwości ubrania się koszulkę lub bluzę z wizerunkiem bohatera, generała Jana Karskiego, skopiowanym z okładki pierwszego tomu trylgii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie” autorstwa Waldemara Piaseckiego, a wydanej przez znaną oficynę „Insignis”.

Przytaczaliśmy wczoraj wypowiedź przedstawicielki Rodziny Jana Karskiego, doktor Wiesławy Kozielewskiej, bratanicy i córki chrzestnej bohatera bohatera, która zapowiadała, że sprawa będzie miała szybki ciąg dalszy.

I ma. Znany gdański adwokat Jerzy Glanc, reprezentujący rodzinę Jana Karskiego mówi, że wykorzystanie wizerunku Jana Karskiego do propagowania innej postaci jest bezdyskusyjne i posiada konkretną definicję w przepisach prawa.

To, co się zdarzyło nie powinno mieć miejsca i po prostu godzi w uczucia rodziny bohatera. Zapewne też działo się także poza wiedzą rodziny żołnierza wyklętego, któremu wizerunek Jana Karskiego przypisano.

Osobną kwestią jest „zaczerpnięcie” wizerunku okładkowego, do inscenizacji którego wybierano modela najbardziej podobnego do bohatera książki w drodze castingu, a potem pieczołowicie tworzono kolejne wersje w warunkach studyjnych.

Jak dowiadujemy się od osoby, który dziś odwiedziła narodową firmę wysyłkowa w Gdańsku, od rana trwało tam pakowanie koszulek z „Karskim” i wynoszenie z pomieszczeń.

Można powiedzieć – sukces. Pozostaje pytanie: co jeszcze nowego uda się tzw. upamiętniaczom narodowej tradycji komercyjnie wykreować.

Mówi dr Wiesław Kozielewska: Dziękuję wszystkim ludziom honoru i dobrej pamięci o Janie Karskim, którzy zareagowali. Oszczędzili nam bólu, takiego jak wtedy, kiedy za jakimś warszawskim biurkiem postanowiono w 2012 roku, że rodzina Bohatera nie może odebrać Prezydenckiego Medalu Wolności z rąk Baracka Obamy, który order przyznał, tylko trzeba słać do Waszyngtonu „rodzinę zastępczą”. Obnoszono potem medal, jak jakieś „trofeum”. Teraz ktoś chciał, aby wizerunek Karskiego, udającego kogo innego, obnosić na bluzach i koszulkach. Bo tak się komuś spodobało.

Przyjaciel Jana Karskiego z Houston w stanie Teksas, śledzący uważnie całą aferę koszulkową, przypomina, że w ich stanie niezwykle popularne jest hasło: „Don’t mess with Texas”, czyli nie bałagań (nie mieszaj) z Teksasem. To się właśnie nosi na koszulkach. Może pora, aby w Polsce ktoś wreszcie zrobił koszulkę: „Don’t mess with Karski”.

Koszulka „Don't mess with Texas” w jednej z licznych wersji dostępnych w tym stanie
Koszulka „Don't mess with Texas” w jednej z licznych wersji dostępnych w tym stanie (fot. Mat. promocyjne)
„Sytuacja koszulkowa” nasuwa bliskim Jana Karskiego przykre wspomnienia "sytuacji medalowej", w której też decydowano za ich plecami
„Sytuacja koszulkowa” nasuwa bliskim Jana Karskiego przykre wspomnienia "sytuacji medalowej", w której też decydowano za ich plecami (fot. Wikicommons)
Ten sam duch walki. Dr Wiesława Kozielewska, nieodrodna bratanica Jana Karskiego, dla której żartów z pamięcią jej wielkiego stryja nie ma
Ten sam duch walki. Dr Wiesława Kozielewska, nieodrodna bratanica Jana Karskiego, dla której żartów z pamięcią jej wielkiego stryja nie ma (fot. Archiwum Rodzinne Kozielewskich)
Czytaj więcej o: Jan Karski koszulki
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 marca 2017 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Googlujsz: Karski, wyskakuje Warszyc. Porąbana ta wyszukiwarka.
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 18:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to chyba tak było... rzuciły chłopaki na googla hasło warszyc, wy***yła fota karskiego to co miały robić?
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra robota !
Rozwiń
Nauczycielka historii
Nauczycielka historii (2 marca 2017 o 18:01) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Doktor Wiesława Kozielewska jest dla mnie bohaterką. Podziwiam Panią! Jeszcze Polska nie zginęła!
Rozwiń
Patrioci
Patrioci (2 marca 2017 o 17:30) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Rodzinom: Generała Jana Karskiego, którego wizerunek wykorzystania i Generała Stanisław Sojczyńskiego, któremu ów wizerunek przypisano należą się słowa przeprosin od "producenta". Jeżeli oczywiście posiada coś takiego jak honor.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!