niedziela, 25 marca 2018 r.

Kraj Świat

Kontrowersje wokół beatyfikacji papieża Piusa XII

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 grudnia 2009, 11:44

Watykan uczynił poważny krok w kierunku wyniesienia na ołtarze papieża Piusa XII. Jego cnoty, podobnie jak w przypadku papieża-Polaka, Benedykt XVI uznał za heroiczne. Świat reaguje zdumieniem, bo postawa Piusa XII podczas drugiej wojny światowej budzi poważne kontrowersje.

Jak wiadomo, Eugenio Pacelli, jak brzmiało nazwisko Piusa XII, przez większość swej kariery w dyplomacji watykańskiej związany był z Niemcami, do których sympatii nigdy nie ukrywał. Od 1917 roku był nuncjuszem apostolskim w Monachium i następnie Berlinie. W 1929 roku otrzymał kapelusz kardynalski. W 1933 roku wynegocjował z Hitlerem konkordat pomiędzy Niemcami i Watykanem. Papieżem został wybrany w marcu 1939 roku.

Znaczna część opinii publicznej zarzuca mu milczenie w obliczu zbrodni Holocaustu oraz brak zdecydowanego potępienia ludobójstwa. Szczególnie pamiętana jest gigantyczna łapanka w Rzymie, w wyniku której pociąg z kilkoma tysiącami Żydów odjechał do KL Auschwitz przy braku reakcji Watykanu.

Z kolei środowiska kościelne wskazują na fakty mające wskazywać, iż Pius XII pomagał w ratowaniu Żydów. Zmarł w październiku 1958 roku w wieku 72 lat, po 19 latach pontyfikatu. Proces beatyfikacyjny Piusa XII rozpoczął się w 1965 roku.

Decyzja Benedykta XVI napotkała już zdecydowany sprzeciw żydowski. Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL) wezwała Stolicę Apostolską do zawieszenia procesu beatyfikacji. W specjalnym adresie ADL do Benedykta XVI, podpisanym przez dyrektora tej organizacji Abrahama Foxmana czytamy m.in.:

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, iż ten krok zostaje podjęty bez uprzedniego otwarcia tajnych archiwów watykańskich dotyczących okresu przed, podczas i po Holokauście. Rozumiejąc w pełni, że proces beatyfikacji jest wewnętrzną sprawą Kościoła Rzymskokatolickiego, kwestia, co papież Pius XII zrobił lub nie zrobił dla ratowania Żydów w czasie Holocaustu jest zasadniczym problemem, który powinien zostać rozwiązany przez wzgląd na stosunki żydowsko-katolickie.

Nie możemy zrozumieć obecnej potrzeby śpieszenia się, zwłaszcza, gdy wielu ocalonych z zagłady wciąż żyje i przeżywa tę sprawę bardzo, bardzo głęboko [...] Dopóki tajne archiwa watykańskie nie zostaną udostępnione niezależnym badaczom dla studiów i analiz, kwestię Pius XII a Żydzi nadal okrywać będzie całun tajemniczości oraz pozostawać ona będzie źródłem kontrowersji i sporów”.

Szef ADL Abraham Foxman dodał w rozmowie z nami, że decyzja o heroiczności cnót Piusa XII jest dla Żydów dodatkowo zaskakująca, bo podjęto ją wraz z uznaniem heroiczności cnót Jana Pawła II, postrzeganego w świecie za papieża, który dla zbliżenia katolicko-żydowskiego zrobił najwięcej i był osobistym świadkiem zbrodni Holocaustu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!