czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Kraj Świat

Koszalin: Strażnicy kupili fotoradar i znak przed nim ostrzegający

Dodano: 27 maja 2011, 17:17

Najpierw ustawiamy znak, potem radar, który wyłapie piratów. Na koniec akcji, znak i radar lądują w 
Najpierw ustawiamy znak, potem radar, który wyłapie piratów. Na koniec akcji, znak i radar lądują w 

– To was na pewno zainteresuje. Byłem świadkiem jak nasi dzielni strażnicy gminni w Manowie (koło Koszalina) wykombinowali sobie przenośny znak pomiaru prędkości – opowiada nasz Czytelnik. Okazuje się, że wszystko jest zgodnie z przepisami.

Zdjęcia przesłane przez Czytelnika mówią wszystko - mundurowi z Manowa, by spełnić wymogi przepisów prawnych i móc używać przenośnego fotoradaru, kupili sobie dodatkowo specjalny znak drogowy. Też przenośny. I wkopali go do ziemi na kilka godzin obok drogi krajowej Koszalin–Poznań.

– Strażnicy ustawili swój przenośny znak na moście w Mostowie. Następnie niedaleko od niego zamontowali skrzynkę i rozpoczęli sesję zdjęciową. Po paru godzinach drzemki zwinęli skrzynkę. I wykopali z ziemi znak. Załadowali to do samochodu i odjechali. Nie mam nic do nich, jeśli chodzi o dbanie o porządek czy bezpieczeństwo. Ale to, co wyprawiają w Mostowie to jawne łamanie prawa. Nie znalazłem nigdzie przepisów, iż taki znak można dowolnie sobie ustawiać tam, gdzie się chce. Jak mi wiadomo, są to znaki ustawiane na stałe, w uzgodnieniu z wydziałem ruchu – oburza się Czytelnik. By udokumentować proceder manowskich strażników też zrobił im serię zdjęć.

Na wszelki wypadek z ukrycia.

– Na zdjęciach widać wyraźnie jak jest ustawiany znak, potem śmietniczek robiący zdjęcia, a następnie demontaż znaku - opisuje.

– Według opinii, którą otrzymaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, muszą być spełnione dwa warunki, by można było korzystać z przenośnego fotoradaru – mówi Waldemar Kuźmiński, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Koszalinie. – Musi być zgoda na ustawienie fotoradaru w danym miejscu i musi być znak informujący, że jest prowadzony pomiar prędkości.

My czekamy więc na zgody zarządców dróg na ustawienie tych znaków i dopiero wtedy będziemy korzystać z fotoradaru – wytłumaczył.

Co z przenośnym znakiem?

Strażnicy z Manowa zapewniają, że mają wszelkie zgody na korzystanie z fotoradaru i mogą korzystać także z przenośnego znaku. Czy aby na pewno?

– Okazuje się, że rzeczywiście mogą - odpowiada podinspektor Grzegorz Sudakow, naczelnik ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Powiem więcej, jest nawet wymóg, by znak obowiązywał tylko i wyłącznie, gdy działa fotoradar. Po jego usunięciu należy też usunąć znak lub przynajmniej go zakryć. Sprawę znam, bo sam opiniowałem ją pozytywnie - dodaje.

Wkopywanie znaku a potem jego wykopywanie to normalne? - Przenośny znak jest dozwolony - potwierdza policjant.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!