Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 grudnia 2017 r.
6:40

Ksiądz profesor z KUL został patronem ulicy. "Byłem tym mile zaskoczony"

0 8 A A
Uhonorowany wyróżnieniem ksiądz Henryk Witczyk podkreślił że zaszczyt ten jest dla niego wyzwaniem i zobowiązaniem do dalszej działalności społecznej
Uhonorowany wyróżnieniem ksiądz Henryk Witczyk podkreślił że zaszczyt ten jest dla niego wyzwaniem i zobowiązaniem do dalszej działalności społecznej (fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki)

Ksiądz profesor Henryk Witczyk z KUL został patronem jednej z ulic w Kurzelowie (Świętokrzyskie). Decyzją wojewody współpracujący z Radiem Maryja duchowny zastąpił komunistę Mariana Buczka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dowiedziałem się z Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, że jest taki zamiar. Byłem tym mile zaskoczony –przyznaje w rozmowie z nami ks. prof. Henryk Witczyk, który kieruje Katedrą Teologii Biblijnej Nowego Testamentu i Proforystyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL w Lublinie. – Najpierw jednak dopytywałem, czy można osobę żyjącą czynić patronem takiej czy innej ulicy. W odpowiedzi usłyszałem, że tak. Padł m.in. przykład piłkarza Roberta Lewandowskiego (Lewandowski jest patronem ulicy w Kuźni Raciborskiej – dop. red.).

W Kurzelowie w gminie Włoszczowa była ulica Mariana Buczka. Nazwa nie została zmieniona przez samorząd w związku z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Decyzję podjęła wojewoda świętokrzyska, ustanawiając patronem ks. prof. Witczyka.

– Ustawa dekomunizacyjna pozwala wojewodzie na rozstrzygniecie nadzorcze zastępcze – tłumaczy Iwona Boratyn, rzecznik prasowy burmistrza Włoszczowy. – Może mieszkańcy mieliby inne propozycje, ale wyboru pani wojewody nie należy krytykować.

Nowy patron ulicy ks. prof. Witczyk pochodzi z Dankowa w parafii Kurzelów, jest honorowym obywatelem Włoszczowy.

– Jest osobą powszechnie znaną – zaznacza Boratyn i zapewnia, że jego kandydatura na patrona ulicy nie budzi żadnych wątpliwości. – Może tylko poprzez fakt, że jest to osoba żyjąca – przyznaje rzeczniczka. – Myślę jednak, że mieszkańcy Kurzelowa znają ks. Witczyka bardzo dobrze. Na pewno zasługuje na ogromne uznanie i wielki szacunek. Poza tym jest bardzo sympatycznym człowiekiem.

– Ks. prof. Henryk Witczyk ma wspaniały dorobek naukowy oraz bogatą działalność społeczną – odpisał na nasze pytania Jacek Korczyński z biura wojewody świętokrzyskiego. – Warto podkreślić, że ksiądz profesor był kapelanem „Solidarności”, twórcą radia i wydawnictwa Jedność oraz założycielem i przewodniczącym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Dzieło Biblijne Jana Pawła II". Jako jedyny Polak został powołany przez Benedykta XVI do Papieskiej Komisji Biblijnej. W 2013 roku został Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Włoszczowy – wylicza zasługi patrona Korczyński.

Dodajmy, że ks. prof. Witczyk jest też wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i publicystą Radia Maryja.

Na nasze pytanie, czy jest to jedyny przypadek, że osoba żyjąca została patronem ulicy, przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego milczą.

– To są rzadkie przypadki. W Polsce przyjęło się, że dopiero 5 lat po śmierci danej osoby może ona zostać patronem np. ulicy – mówi Halina Danczowska, przewodnicząca społecznego Zespołu do spraw nazewnictwa ulic i placów publicznych w Lublinie. – Oczywiście są sytuacje wyjątkowe. Dotyczą wybitnych osobistości, takich jak np. Jan Paweł II. W Lublinie uchwałę dotyczącą al. Jana Pawła II rada miasta podjęła w 1990 roku, czyli jeszcze za życia papieża. W przypadku parku Jana Pawła II był to rok 2011 r., czyli 6 lat po śmierci Ojca Świętego, natomiast w przypadku skweru arcybiskupa Józefa Życińskiego – 2012, czyli rok po śmierci.

W Lublinie nie było propozycji, aby osobę żyjącą uczynić patronem ulicy, skweru czy placu. – Uważam, że nawet jest pewną niezręcznością, przy całym szacunku dla osoby, jeżeli Port Lotniczy Gdańsk nosi imię prezydenta Lecha Wałęsy. On żyje – zaznacza Danczowska.

>>>

Zobacz także: Wojewoda nadaje nowe nazwy ulic w Lublinie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium