niedziela, 25 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Leci do nas 20 tysięcy bocianów białych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2012, 11:38
Autor: OTOP

Bocian biały (Jacek Świerczyński)
Bocian biały (Jacek Świerczyński)

Wracające z Afryki bociany białe są coraz bliżej Polski. 14 marca nad granicą turecko-syryjską przeleciało około 20 000 bocianów. Pokonanie odległości między Turcją a Polską zajmuje ptakom od 5 do 10 dni. Zatem dotrą do nas w tym tygodniu.

O nadlatujących bocianach poinformowało dziś Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Podaje ono, że w marcu wracające z afrykańskich zimowisk bociany docierają do Azji Mniejszej.

Dzięki tureckiemu serwisowi internetowemu KusBank – gromadzącemu informacje o obserwacjach ornitologicznych – wiadomo, że 14 marca w ciągu kilku godzin w rejonie granicy turecko-syryjskiej przeleciało co najmniej 20 000 bocianów.

W Polsce obserwatorzy dzielą się wynikami swoich wypraw m.in. za pośrednictwem portalu www.AwiBaza.pl. Doświadczenia z poprzednich lat wskazują, że ptakom pokonanie odległości między Turcją a Polską zajmuje około 5-10 dni.

Pozwala to mieć nadzieję, że o ile tylko pogoda nie pokrzyżuje im szyków, wiele bocianów powinno do nas powrócić lada dzień (w poprzednich sezonach początek intensywnych powrotów przypadał na okres po 22 marca).

Bocian biały to jeden z 5 gatunków obserwowanych w ramach międzynarodowej kampanii edukacyjnej Spring Alive koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Wszystkich, którzy spotkają swojego pierwszego w tym roku bociana, zachęcamy do odwiedzenia strony www.springalive.net i podzielenia się tą wiosenną wiadomością.

Spring Alive to organizowany w 36 krajach Europy i Afryki projekt edukacyjny BirdLife International, światowej federacji towarzystw ochrony ptaków. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji.

Uczestnicy są zachęcani do obserwowania i notowania na platformie www.springalive.net przylotu pięciu gatunków ptaków migrujących: bocianów białych, jaskółek dymówek, jerzyków, kukułek i żołn.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)

OTOP to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją.

Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!