piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

 (youtube)
(youtube)

Wczoraj prezydent Barack Obama podał do wiadomości, że nowym szefem personelu Białego Domu zostaje Jacob "Jack” Lew. Jest to ortodoksyjny Żyd nowojorski, którego ojciec emigrował do Ameryki z Polski.WIDEO

W 2009 roku dołączył do administracji Obamy, jako zastępca sekretarz stanu Hillary Clinton ds. zarządzania i finansów, praktycznie kierując pozapolityczną infrastrukturą amerykańskiego resortu spraw zagranicznych. Rok później stanął na czele Biura Zarządzania i Budżetu całej administracji państwowej.

Obecny awans na osobę najbliższą prezydentowi i praktycznie kierująca pracą Białego Domu jest niewątpliwie ukoronowanie dotychczasowej kariery Jacka Lewa. Można przypuszczać, iż odgrywać będzie także znaczącą rolę w kampanii wyborczej Baracka Obamy.

Komentatorzy uważają, że jest to także bardzo dobry gest wykonany przez prezydenta w kierunku środowisk żydowskich, które od dłuższego czasu krytycznie odnosiły się do Obamy nie akceptując jego polityki wobec Izraela i Bliskiego Wschodu generalnie. Bez poparcia żydowskiego trudno wyobrazić sobie prezydencki sukces wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

Lew w Białym Domu niewątpliwie dobrze zrobi na uspokojenie nastrojów elektoratu żydowskiego. Tym bardziej, że jest on Żydem ortodoksyjnym, przestrzegającym zasad religijnych w życiu codziennym, w tym nakazu koszerności i obchodzenia szabatu.

Przypominana jest historia, kiedy Clinton nie mógł się kiedyś dodzwonić do niego w sobotę, bo Lew miał wyłączony telefon. Prezydent zostawił nagranie: "Wiesz co, ja rozumiem świętość szabatu, ale to jest naprawdę ważna sprawa i Bóg to zrozumie!”.

Jacob Lew jest żonaty z Ruth, z którą ma syna i córkę. Mają dom w bardzo dobrej części nowojorskiego Bronxu i w Waszyngtonie. W obu miejscach są członkami lokalnych kongregacji żydowskich.

Lew nie zapomina także o swoich korzeniach rodzinnych i wyniesionego z domu sentymentu dla naszego kraju. Nie brak nawet w Waszyngtonie i takich, którzy uważają, że nominacja ta będzie dobra dla Polski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!