piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Lubelski IPN chce ekstradycji Michaela K. 98-latek podejrzany o zbrodnie przeciwko ludzkości

Dodano: 8 lipca 2017, 20:07
Autor: ask

Reichsfuhrer Heinrich Himmler wizytuje współpracujące z Niemcami ukraińskie oddziały
Reichsfuhrer Heinrich Himmler wizytuje współpracujące z Niemcami ukraińskie oddziały (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Pracownicy wydziału konsularnego Ambasady RP w Waszyngtonie przekażą Amerykanom wniosek lubelskiej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję Michaela K. 98-latek jest podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości.

O tymczasowym aresztowaniu Michaela K., pseudonim „Wołk”, Sąd Rejonowy w Lublinie zdecydował w marcu. Mężczyzna ma odpowiedzieć przed sądem za zbrodnie na cywilnej ludności pod Krasnymstawem. Zarzuca mu się wydanie rozkazu pacyfikacji wsi Chłaniów i Kolonia Władysławina oraz zabójstwo 44 osób.

Michael K. dowodził 2. kompanią Ukraińskiego Legionu Samoobrony (ULS), czyli dobrze uzbrojonej ochotniczej jednostki, ściśle współpracującej z SS. W lipcu 1944 r. podczas przejścia w kierunku Warszawy na terenie powiatu krasnostawskiego oddział został ostrzelany przez polskich partyzantów. W odwecie „Wołk” podjął decyzję o pacyfikacji wsi Chłoniów oraz Kolonia Władysławina. Przed atakiem zapowiedział swoim podwładnym, że „nikt nie może wyjść żywy”. Ukraińcy i Niemcy zamordowali wtedy 44 Polaków, w tym kobiety i dzieci, zrabowali ich majątek.

Po wojnie po „Wołku” ślad zaginął. Dlatego nie postawiono mu żadnych zarzutów. Dopiero w 2013 r. na jego ślad wpadł Stephen Ankier, który zajmuje się tropieniem nazistów. Okazało się, że, zbrodniarz mieszka w USA pod niezmienionym nazwiskiem. Pracował jako stolarz. Czynnie uczestniczył też w diasporze ukraińskiej.

Biegli grafolodzy porównywali pismo Michaela K. z amerykańskich dokumentów migracyjnych z lat 1949-1959 z próbką pisma z „Listy miechowskiej”, czyli potwierdzenia przyjęcia żołdu przez członków ULS. Figurują na niej podpisy m.in. „Wołka” (otrzymał 120 marek niemieckich). Wszystko po to, by potwierdzić z całą pewnością, że jest poszukiwanym.

Jak tłumaczy prok. Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, wiek Michaela K. nie stanowi przeszkody do jego osądzenia. Dlatego wniosek o ekstradycję Michaela K. trafi teraz do Departamentu Sprawiedliwości USA, a o tym, czy dojdzie do ekstradycji, zdecyduje amerykański sąd. Pacyfikacja terenów zamieszkanych przez cywilów jest zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości.

Czytaj więcej o: historia USA II wojna światowa
Aronides
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Aronides
Aronides (10 lipca 2017 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Za każdą zbrodnie należy zapłacić. Ciekaw jestem kiedy IPN będzie ścigał i stawiał przed sądem zbrodniarzy z lat 1944-1989 prokuratorów, funkcjonariuszy UB SB którzy w bestialski sposób mordowali polskich patriotów.
 Problem w tym że ci twoi patrioci często są wspominani jako przeklęci przez rodziny ofiar.IPN nie chce brnąć głębiej w temat bo twoi bohaterzy w walce z faszyzmem mogą spaść z piedestału za mordy i rozboje na niewinnej ludności cywilnej dokonanych po wojnie w imię żekomej walki z ustrojem.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2017 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tam normalni pracują ?
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2017 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Utopić ukraińskiego faszystę w gnojówce i niech w niej zgnije !
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2017 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludobójstwo jest ludobójstwem i dlatego trzeba ukraińsko-faszystowskiego gada dopaść i ukarać, nawet jeśli miałoby być to w ostatnim dniu jego życia!!!
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2017 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludobójstwo jest ludobójstwem i dlatego trzeba ukraińsko-faszystowskiego gada dopaść i ukarać, nawet jeśli miałoby być to w ostatnim dniu jego życia!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!