Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

25 grudnia 2017 r.
8:28

Mają aż 10 dzieci. Jak sobie radzą? "Przez prawie 10 lat byłam w ciąży"

227 44 A A

Anna Wardak była jedynaczką i zawsze marzyła o dużej rodzinie. Marzenie to ziściło się i kobieta wspólnie z mężem ma aż dziesięcioro dzieci. Wielu podziwia ich za odwagę, inni mówią, że to istne szaleństwo. Jak to jest żyć w tak licznej rodzinie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Anna i Janusz Wardakowie są małżeństwem od 23 lat. Mają dziesięcioro dzieci - cztery córki i sześciu synów - w wieku od 1,5 roku do 21 lat.

- Pierwsze dziecko urodziłam w wieku 26 lat, a ostatnie dziecko w wieku 46 lat. Między najstarszą a najmłodszą córką jest 20 lat różnicy - mówi pani Anna. - Wyliczyłam sobie, że przez prawie 10 lat chodziłam w ciąży i przez kolejne 10 karmiłam piersią. Prawie całe moje dorosłe życie małżeńskie było związane z narodzinami, noszeniem dziecka, rodzeniem, czy karmieniem kolejnego dziecka - podsumowuje.

- Jest często dosyć głośno, jest harmider. Ale to ma też sporo plusów, choćby to, że w domu nigdy nie jest pusto, zawsze ktoś jest, jeżeli potrzebuje się czyjejś pomocy, to można zawsze kogoś znaleźć - mówi Agnieszka Wardak, córka pani Anny i pana Janusza.

Starsze rodzeństwo: 15-letnia Małgorzata, 17-letnia Katarzyna i 19-letni Michał mieszkają we własnych pokojach. Wszystkie dzieci Wardaków mają swoje zainteresowania. Czworo z nich uczyło się w szkole muzycznej. Rodzice dbają, aby mimo tego że jest ich tak wiele, każde z dzieci mogło się rozwijać.

- My mamy dziesięcioro dzieci, ale każde z nich ma jedną mamę i jednego tatę - mówi pan Janusz. - Ta relacja w drugą [naszą - red.] stronę jest jeden do jednego i w związku z tym nasza relacja w stosunku do dzieci też musi być jeden do jednego. Z każdym z dzieci mieć indywidualny kontakt, znać je, wiedzieć, czym się interesują, w miarę możliwości do tych zainteresowań się dopasowywać - tłumaczy. Jak dodaje, często zadaje sobie pytanie, czy poświęca dzieciom wystarczająco dużo czasu.

Aby sprawnie funkcjonować, w rodzinie Wardaków rozpisywane są dyżury. Wynoszenie śmieci, przynoszenie papieru toaletowego, wieszanie prania, sprzątanie w łazienkach i pokojach - to tylko niektóre z zadań rozpisanych między wszystkich domowników.

- Nie da się inaczej funkcjonować. Zginęlibyśmy, gdyby nie było zasad, dyżurów, podziału obowiązków, pewnego porządku w harmonogramie dnia. To byłby chaos nie do zniesienia - mówi pan Janusz. - Mamy też małe dzieci i nie możemy dać się wykończyć za wcześnie. Dbamy też o własną przestrzeń do tego, żeby się wyspać żeby mieć czas dla siebie nawzajem jako małżeństwo. O to bardzo walczymy - dodaje. Jak twierdzi, nie mają wrażenia, że dzieci na tym tracą. - Wręcz przeciwnie. Uważamy, że to jest warunek uczenia dzieci miłości, uczenia relacji - tłumaczy.

Dwunastoosobową rodzinę utrzymuje głównie pan Janusz. Pani Anna zajmuje się domem, ale jeśli trzeba, także pomaga mężowi. Wardakowie otworzyli działalność gospodarczą, w ramach której prowadzą doradztwo rodzinne i wychowawcze. Na utrzymanie tak licznej rodziny wydają średnio 8,5 tys. złotych miesięcznie.

- Staramy się odróżniać zachcianki od potrzeb. Zachcianki nie są spełniane - twierdzi pan Janusz i przekonuje, że chodzi o to, by nauczyć dzieci planować zakupy.

A pani Anna tłumaczy, dlaczego dzieci nie jedzą obiadów w szkole. - W szkole obiad kosztuje ponad 10 zł porcja. Taki naprawdę porządny obiad z mięsem, surówką [w domu - red.] to do 3 zł za porcję - wylicza.

- Rodzina to jest pierwsze MBA, takimi pierwszymi studiami biznesowymi, gdzie to dziecko wielu rzeczy się uczy, które są bardzo cenione przez pracodawców - mówi pani Anna i wymienia umiejętności: praca w zespole, zdolności negocjacji, przekonywanie innych do swoich racji.

- W 12-osobowej rodzinie są 63 relacje między ludźmi. To jest bardzo duże bogactwo. Szczęście człowieka bazuje na relacjach z innymi - przekonuje pan Janusz. - Dając im wiele relacji, ciepło i miłość, to, co możemy najlepszego, dajemy to, że oni wyrosną na ludzi szczęśliwych - mówi.

Czytaj więcej o:

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 15:37
Brawa dla tej rodziny. Świetnie planują i zarządzają zasobami. Brawa za pro-edukacyjną postawę w społeczeństwie.
Avatar
ren / 26 grudnia 2017 o 11:47
no ja tego nie ogarniam. baba 45 lat , 9 dzieci, a ta z mężem jeszcze jedno sobie machneła, jakby jej ta 9 nie wystarczyła. no tu juz jakies problemy z głowa musza być. zamiast zapewnic lepszy byt tej 9ce to rozdrabnia środki na 10 dzieci
Avatar
lilka / 26 grudnia 2017 o 11:16
Fajny dom, tylko mama wygląda jak babcia tych najmłodszych dzieci. Zostawać mamą w wieku 46 lat to skrajna nieodpowiedzialność. To już nie jest wiek na matkowanie, a raczej na babciowanie. Sama zostałam mamą w wieku 22 i 29 lat i uważam, że to świetny wiek na urodzenie dzieci. 30 + też jeszcze ujdzie, ale po 40- to już wbrew naturze,
Avatar
tez stary zmęczony praca pracownik / 26 grudnia 2017 o 09:15
undefined napisał:
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dostający ok. 2-10 zł podwyżki emerytury bo rząd zabiera na 500+ i nie ma dla nich pieniędzy. Wynagrodzenia winny być ok. 5-8 tys. a jak nie ma to rząd winien własnie doplacac tą róznicę do tych brakujących wynagrodzeń, i wtedy niech każdy ma tyle dzieci ile będzie go stać. Emerytury wzrosly o 2-10 zł, bo nie ma pieniedzy, bo trzeba wypłacać 500+. U Niemcow emeryta stać na wynajęcie opiekunki, masę polek jeżdzi dorabiać, a u nas, umieranie w bólu i głodzie po ok. 40-45 latach pracy bo emerytura to jałmużna. Chcesz wspomagac dzieci, proszę bardzo, widac, że masz godną emeruyturę, bo niestety nie każdy miał to szczęście  być moze pracować "przy korycie".  GODNE PIENIADZE TYLKO I WYŁACZNIE ZA PRACĘ.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dosta... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:13
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Ch... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:06
ciekawie kiedy ta matka na swoją emeryturę sobie zapracuje
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:57
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać szmal bez jego wypracowania, a my emeryci biedniejemy z roku na rok przez te wszystkie rządy, które zapychają dziurę budżetową naszymi składkami.
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać s... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:19
należą sie ale godne wynagrodzenia za pracę, w unii zarabiają po 5-8 tys. a u nas 1400 zł, a za darmo dają nawet po ok. 6 tys. p;aranoja
Avatar
stary zmęczony pracownik / 25 grudnia 2017 o 22:00
małoim napisał:
nienawidzę głupoty napisał:
pracująca mama napisał:
 sama nie zdecydowałabym się na 10, ale to ich sprawa, ile mają dzieci. jak ktoś chce, może się postarać o tyle samo - rodzić, adoptować, stworzyć dom dziecka, przeprowadzić się do wioski dziecięcej (jest blisko Lublina). jacyś odważni...? jeśli bohaterowie tego reportażu są szczęśliwi w takim modelu - super. gratuluję i powodzenia. a pieniądze z 500+ są taką samą pomocą od państwa jak inne zasiłki czy świadczenia socjalne. jeśli ci Państwo sami zasuwają codziennie na taką gromadkę, to szacun. w swojej pracy spotykam wiele mam, które nie pracują, bo nie chcą przekroczyć kryterium dochodowego (np. matki jedynaków). siedzą w domu i czekają na świadczenia, bądź pracują na czarno...  podobnie źle oceniam uciekających alimenciarzy (w przeważającej większości panowie, którzy dziwią się, że jednak seks zakończył się nieoczekiwanymi i trwałymi konsekwencjami). wszystkim narzekającym szczerze życzę poprawy ich ekonomicznej sytuacji. ja sama musiałam wyjechać z Lu, bo pracy niestety tam nie znalazłam.
no i mają rację matki jedynaków, bo jak ich  potłuczony rząd traktuje po macoszemu to muszą same o siebie zadbać, do tego przykre to jest jak dzieci dzieli się na różne kategorie, jednym daje się innym nie, za  niekatolickiej komuny takiego czegoś nei było, rodiznne wszystkie dzieci dostawały, dopiero odkąd cholerne katolickie solidaruchy nastały w latach 80 to zaaczęto dzieci skłócać. Także życzę choroby tym cholernym pieprzonym  katolikom przy korycie w skłócaniu nawet i dzieci.
Komu chesz wciskać ciemnotę?. Podpisujesz się "nienawidzę głupoty", a niestety jesteś głupia i do tego roszczeniowa. Tobie też się należy, a nie dają. Przypomnę; za "niekatolickiej komuny" na jedno dziecko dostawało się 40-70 zł, a za 3-4 to już była prawie połowa wynagrodzenia.Pamięć masz krótką, albo powtarzasz czyjeś bajdy. Podobne wrzaski słyszałem dzisiaj pod sklepem w wykonaniu jakiegoś pijaczyny. Jeśli chodzi o twoje życzenia dla katolików to akurat w ciebie one "uderzą". Czy ty głupia wiesz co to znaczy wychować gromadkę dzieci?. Umożliwić wykształcenie, pożenić, powydawać zamąż, potem wspierać finansowo, duchowo?. Nic na ten temat nie wiesz. Patrzysz teraz przez te 500+. Po za kasiorką nic nie widzisz-jesteś uboga umysłowo. Nawet wiary innym zazdrościsz. Zobacz, wiara nas umacnia. Na jakie kategorie dzieli się dzieci?. Idż do psychologa i to jak najszybciej.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO.Wstyd aby starzy pracowali na młodych zdrowych jak byk rodziców.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO... rozwiń
Avatar
Monia / 25 grudnia 2017 o 21:53
Nauczon są raczej dzielenia się i empatii a nie walki i zabierania. Ograniczony z ciebie człowiek 
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 15:37
Brawa dla tej rodziny. Świetnie planują i zarządzają zasobami. Brawa za pro-edukacyjną postawę w społeczeństwie.
Avatar
ren / 26 grudnia 2017 o 11:47
no ja tego nie ogarniam. baba 45 lat , 9 dzieci, a ta z mężem jeszcze jedno sobie machneła, jakby jej ta 9 nie wystarczyła. no tu juz jakies problemy z głowa musza być. zamiast zapewnic lepszy byt tej 9ce to rozdrabnia środki na 10 dzieci
Avatar
lilka / 26 grudnia 2017 o 11:16
Fajny dom, tylko mama wygląda jak babcia tych najmłodszych dzieci. Zostawać mamą w wieku 46 lat to skrajna nieodpowiedzialność. To już nie jest wiek na matkowanie, a raczej na babciowanie. Sama zostałam mamą w wieku 22 i 29 lat i uważam, że to świetny wiek na urodzenie dzieci. 30 + też jeszcze ujdzie, ale po 40- to już wbrew naturze,
Avatar
tez stary zmęczony praca pracownik / 26 grudnia 2017 o 09:15
undefined napisał:
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dostający ok. 2-10 zł podwyżki emerytury bo rząd zabiera na 500+ i nie ma dla nich pieniędzy. Wynagrodzenia winny być ok. 5-8 tys. a jak nie ma to rząd winien własnie doplacac tą róznicę do tych brakujących wynagrodzeń, i wtedy niech każdy ma tyle dzieci ile będzie go stać. Emerytury wzrosly o 2-10 zł, bo nie ma pieniedzy, bo trzeba wypłacać 500+. U Niemcow emeryta stać na wynajęcie opiekunki, masę polek jeżdzi dorabiać, a u nas, umieranie w bólu i głodzie po ok. 40-45 latach pracy bo emerytura to jałmużna. Chcesz wspomagac dzieci, proszę bardzo, widac, że masz godną emeruyturę, bo niestety nie każdy miał to szczęście  być moze pracować "przy korycie".  GODNE PIENIADZE TYLKO I WYŁACZNIE ZA PRACĘ.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dosta... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:13
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Ch... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:06
ciekawie kiedy ta matka na swoją emeryturę sobie zapracuje
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:57
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać szmal bez jego wypracowania, a my emeryci biedniejemy z roku na rok przez te wszystkie rządy, które zapychają dziurę budżetową naszymi składkami.
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać s... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:19
należą sie ale godne wynagrodzenia za pracę, w unii zarabiają po 5-8 tys. a u nas 1400 zł, a za darmo dają nawet po ok. 6 tys. p;aranoja
Avatar
stary zmęczony pracownik / 25 grudnia 2017 o 22:00
małoim napisał:
nienawidzę głupoty napisał:
pracująca mama napisał:
 sama nie zdecydowałabym się na 10, ale to ich sprawa, ile mają dzieci. jak ktoś chce, może się postarać o tyle samo - rodzić, adoptować, stworzyć dom dziecka, przeprowadzić się do wioski dziecięcej (jest blisko Lublina). jacyś odważni...? jeśli bohaterowie tego reportażu są szczęśliwi w takim modelu - super. gratuluję i powodzenia. a pieniądze z 500+ są taką samą pomocą od państwa jak inne zasiłki czy świadczenia socjalne. jeśli ci Państwo sami zasuwają codziennie na taką gromadkę, to szacun. w swojej pracy spotykam wiele mam, które nie pracują, bo nie chcą przekroczyć kryterium dochodowego (np. matki jedynaków). siedzą w domu i czekają na świadczenia, bądź pracują na czarno...  podobnie źle oceniam uciekających alimenciarzy (w przeważającej większości panowie, którzy dziwią się, że jednak seks zakończył się nieoczekiwanymi i trwałymi konsekwencjami). wszystkim narzekającym szczerze życzę poprawy ich ekonomicznej sytuacji. ja sama musiałam wyjechać z Lu, bo pracy niestety tam nie znalazłam.
no i mają rację matki jedynaków, bo jak ich  potłuczony rząd traktuje po macoszemu to muszą same o siebie zadbać, do tego przykre to jest jak dzieci dzieli się na różne kategorie, jednym daje się innym nie, za  niekatolickiej komuny takiego czegoś nei było, rodiznne wszystkie dzieci dostawały, dopiero odkąd cholerne katolickie solidaruchy nastały w latach 80 to zaaczęto dzieci skłócać. Także życzę choroby tym cholernym pieprzonym  katolikom przy korycie w skłócaniu nawet i dzieci.
Komu chesz wciskać ciemnotę?. Podpisujesz się "nienawidzę głupoty", a niestety jesteś głupia i do tego roszczeniowa. Tobie też się należy, a nie dają. Przypomnę; za "niekatolickiej komuny" na jedno dziecko dostawało się 40-70 zł, a za 3-4 to już była prawie połowa wynagrodzenia.Pamięć masz krótką, albo powtarzasz czyjeś bajdy. Podobne wrzaski słyszałem dzisiaj pod sklepem w wykonaniu jakiegoś pijaczyny. Jeśli chodzi o twoje życzenia dla katolików to akurat w ciebie one "uderzą". Czy ty głupia wiesz co to znaczy wychować gromadkę dzieci?. Umożliwić wykształcenie, pożenić, powydawać zamąż, potem wspierać finansowo, duchowo?. Nic na ten temat nie wiesz. Patrzysz teraz przez te 500+. Po za kasiorką nic nie widzisz-jesteś uboga umysłowo. Nawet wiary innym zazdrościsz. Zobacz, wiara nas umacnia. Na jakie kategorie dzieli się dzieci?. Idż do psychologa i to jak najszybciej.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO.Wstyd aby starzy pracowali na młodych zdrowych jak byk rodziców.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO... rozwiń
Avatar
Monia / 25 grudnia 2017 o 21:53
Nauczon są raczej dzielenia się i empatii a nie walki i zabierania. Ograniczony z ciebie człowiek 
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 2 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 8 6

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 3 28

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 10 5

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 9 7

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 5 4

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 27 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 51 9

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 15 7

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 7 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 1 5