piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Kraj Świat

Medal Karskiego wrócił do Polski. Kiedy trafi do rodziny bohatera?

Dodano: 29 maja 2013, 11:47

Natychmiast po zwrocie medalu rodzina ustali z Muzeum Miasta Łodzi termin i formę przekazania go do
Natychmiast po zwrocie medalu rodzina ustali z Muzeum Miasta Łodzi termin i formę przekazania go do

Prezydencki Medal Wolności, jakim prezydent Barack Obama odznaczył pośmiertnie Jana Karskiego, jest już w Polsce. Nie wiadomo jednak, kiedy trafi do rodziny bohatera.
Trwa epopeja Prezydenckiego Medalu Wolności, jakim Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego.

Jak wiadomo w procedowaniu odznaczenia całkowicie pominięto rodzinę legendarnego emisariusza, bo strona polska nie powiadomiła Amerykanów o jej istnieniu.

Wywołało to skandal, a oburzona dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, córka chrzestna i bratanica Jana Karskiego, interweniowała u prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Szef dyplomacji Radosław Sikorski w listopadzie ub. r. osobiście zapewnił ją, że medal niezwłocznie zostanie przekazany rodzinie i następnie do Muzeum Historii Łodzi, gdzie znajduje się Gabinet Jana Karskiego.

Niestety, urzędnicy MSZ mieli inne zdanie niż ich minister i wywieźli odznaczenie bez zgody i wiedzy rodziny do USA, aby tam pokazywać je na obwoźnej wystawie.

Doktor Kozielewska znów interweniowała, a MSZ próbowało jej wmówić, że wszystko dzieje się za... jej zgodą, bo podobno tak miało wynikać z rozmowy na temat losów medalu, jaka miał z nią prowadzić wiceminister Jerzy Pomianowski. Rozmowy takiej nie było.

W tej sytuacji do szefa dyplomacji został skierowany dokument prawny – ostateczne wezwanie do wydania rzeczy, czyli odznaczenia amerykańskiego. Następnym krokiem miało być już tylko skierowanie sprawy o do sądu.

Do chrześnicy bohatera odezwał się wtedy telefonicznie Krzysztof Olendzki z MSZ i zapewnił, że medal wraca do Polski i nie będzie już obwożony po Ameryce, a do 20 maja br. trafi w ręce ustawowych spadkobierców.

Dodajmy, jednym z nich jest 101-letnia Jadwiga Lenoch-Bukowska, siostra stryjeczna Jana Karskiego. Jak nam powiedziała, chciałaby jeszcze zobaczyć medal na własne oczy.

Dziś dr Wiesława Kozielewska-Trzaska powiadomiła nas, że medal jest już w Polsce, o czym poinformował ja wspomniany wyżej Krzysztof Olendzki. Jest zatem nadzieja, że MSZ odda wreszcie rodzinie bohatera odznaczenie, którym od roku dysponuje na sobie tylko znanych podstawach prawnych.

– Naturalnie natychmiast po zwrocie medalu rodzina ustali z Muzeum Miasta Łodzi termin i formę przekazania go do Gabinetu Jana Karskiego. Chcemy, aby nastąpiło to przed urodzinami Stryja przypadającymi na 24 czerwca br. – powiedziała nam dr Kozielewska-Trzaska.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!