piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Medal Karskiego wrócił do Polski. Kiedy trafi do rodziny bohatera?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2013, 11:47

Natychmiast po zwrocie medalu rodzina ustali z Muzeum Miasta Łodzi termin i formę przekazania go do
Natychmiast po zwrocie medalu rodzina ustali z Muzeum Miasta Łodzi termin i formę przekazania go do

Prezydencki Medal Wolności, jakim prezydent Barack Obama odznaczył pośmiertnie Jana Karskiego, jest już w Polsce. Nie wiadomo jednak, kiedy trafi do rodziny bohatera.
Trwa epopeja Prezydenckiego Medalu Wolności, jakim Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego.

Jak wiadomo w procedowaniu odznaczenia całkowicie pominięto rodzinę legendarnego emisariusza, bo strona polska nie powiadomiła Amerykanów o jej istnieniu.

Wywołało to skandal, a oburzona dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, córka chrzestna i bratanica Jana Karskiego, interweniowała u prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Szef dyplomacji Radosław Sikorski w listopadzie ub. r. osobiście zapewnił ją, że medal niezwłocznie zostanie przekazany rodzinie i następnie do Muzeum Historii Łodzi, gdzie znajduje się Gabinet Jana Karskiego.

Niestety, urzędnicy MSZ mieli inne zdanie niż ich minister i wywieźli odznaczenie bez zgody i wiedzy rodziny do USA, aby tam pokazywać je na obwoźnej wystawie.

Doktor Kozielewska znów interweniowała, a MSZ próbowało jej wmówić, że wszystko dzieje się za... jej zgodą, bo podobno tak miało wynikać z rozmowy na temat losów medalu, jaka miał z nią prowadzić wiceminister Jerzy Pomianowski. Rozmowy takiej nie było.

W tej sytuacji do szefa dyplomacji został skierowany dokument prawny – ostateczne wezwanie do wydania rzeczy, czyli odznaczenia amerykańskiego. Następnym krokiem miało być już tylko skierowanie sprawy o do sądu.

Do chrześnicy bohatera odezwał się wtedy telefonicznie Krzysztof Olendzki z MSZ i zapewnił, że medal wraca do Polski i nie będzie już obwożony po Ameryce, a do 20 maja br. trafi w ręce ustawowych spadkobierców.

Dodajmy, jednym z nich jest 101-letnia Jadwiga Lenoch-Bukowska, siostra stryjeczna Jana Karskiego. Jak nam powiedziała, chciałaby jeszcze zobaczyć medal na własne oczy.

Dziś dr Wiesława Kozielewska-Trzaska powiadomiła nas, że medal jest już w Polsce, o czym poinformował ja wspomniany wyżej Krzysztof Olendzki. Jest zatem nadzieja, że MSZ odda wreszcie rodzinie bohatera odznaczenie, którym od roku dysponuje na sobie tylko znanych podstawach prawnych.

– Naturalnie natychmiast po zwrocie medalu rodzina ustali z Muzeum Miasta Łodzi termin i formę przekazania go do Gabinetu Jana Karskiego. Chcemy, aby nastąpiło to przed urodzinami Stryja przypadającymi na 24 czerwca br. – powiedziała nam dr Kozielewska-Trzaska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!