sobota, 20 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Medal Tolerancji dla Towarzystwa Jana Karskiego

  Edytuj ten wpis

Związane z Lublinem i Kazimierzem nad Wisłą Towarzystwo Jana Karskiego zostało uhonorowane nagrodą za wybitne osiągnięcia w krzewieniu tolerancji.

Nagrodzie towarzyszy dyplom i medal Zasłużony dla Tolerancji za 2010 rok. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest od dwunastu lat przez Ekumeniczną Fundację "Tolerancja”.

W przypadku Towarzystwa Jana Karskiego podkreślono podejmowane przezeń działania na rzecz budowania porozumienia i dialogu, zwalczania nietolerancji, nienawiści i antysemityzmu oraz generalnie propagowanie działa swego patrona. M.in. poprzez Nagrodę Orła Jana Karskiego, która cieszy się prestiżem jednego z najważniejszych wyróżnień przyznawanych w Polsce.

W tegorocznej edycji nagrody zespołowe przyznano także Stowarzyszeniu "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” grupującemu bohaterskich Polaków ratujących Żydów podczas Holocaustu oraz Polsko-Rosyjskiej Grupie d/s Trudnych, zespołowi złożonemu ze znanych polskich i rosyjskich autorytetów i ekspertów, pracującemu nad normalizacją stosunków między oboma państwami.

Nagrody zagraniczne trafią do Bente Kahan, znanej żydowskiej aktorki tworzącej w Norwegii, wielokrotnie występującej w Polsce, jednej z inicjatorek odbudowy historycznej Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu oraz dr. Uri Hupperta z Izraela, znanego prawnika jerozolimskiego, rzecznika dialogu i zbliżenia polsko-żydowskiego, urodzonego w Polsce syna oficera Wojska Polskiego, zamordowanego przez hitlerowców w 1942 roku.

W kategorii nagród indywidualnych uhonorowani zostali: Andrzej Wielowieyski, wybitny działacz opozycyjny i publicysta katolicki, senator i poseł RP, rzecznik dialogu i porozumienia Polaków ponad podziałami; Ryszard Kalisz, prawnik, poseł RP, rzecznik tolerancji, dialogu i różnorodności we wszystkich obszarach polskiej rzeczywistości; prof. Bronisław Łagowski, filozof i publicysta zaangażowany w zwalczanie wszelkich form nietolerancji i propagowanie, jako dla nich
alternatywy, różnorodności kulturowej, narodowościowej i religijnej społeczeństwa polskiego.

Wręczenie Nagród Tolerancji odbędzie się w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!