niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Medal Wolności Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2013, 16:58

Medal Wolności Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi (Muzeum Miasta Łodzi)
Medal Wolności Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi (Muzeum Miasta Łodzi)

W sobotę 13 lipca, w trzynastą rocznicę jego śmierci Jana Karskiego, Prezydencki Medal Wolności, jakim Barack Obama uhonorował bohatera, trafi do gabinetu Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi.

Jak informuje Muzeum, medal zostanie włączony do ekspozycji stałej poświęconej pamięci Jana Karskiego. Wydarzenie to będzie jednocześnie spełnieniem jego ostatniej woli, który uznał rodzinną Łódź za miejsce, gdzie pozostaną najważniejsze pamiątki jego życia, w tym dokumenty, nagrody i odznaczenia, takie jak Order Orła Białego i Order Virtuti Militari.

Prezydent USA zdecydował o przyznaniu tego najwyższego cywilnego odznaczenia 23 kwietnia 2012 roku, w Dzień Pamięci Holocaustu. Wręczanie odbyło się w Białym Domu, 29 maja ub.r. Nie została na nie zaproszona rodzina bohatera, gdyż strona polska nie poinformowała strony amerykańskiej o jej istnieniu. Do odbioru medalu podpowiedziano Amerykanom Adama Daniela Rotfelda, byłego ministra spraw zagranicznych.

Wywołało to reakcję dr Wiesławy Kozielewskiej-Trzaski, bratanicy i córki Jana Karskiego. Listy w tej sprawie skierowała m.in. do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Podkreślała w nich, że odznacznie powinno trafić ręce ustawowych spadkobierców Jana Karskiego czyli rodziny. Wskazywała też, że jedynym miejscem dla medalu może być Gabinet Jana Karskiego.

Wobec braku reakcji MSZ, rodzina doręczyła Radosławowi Sikorskiemu żądanie wydania rzeczy (medalu). Jednocześnie prawnicy rodziny bohatera i muzeum przygotowali porozumienie w myśl którego MSZ ma przekazać odznaczenie ustawowym spadkobiercom, a ci wtedy darują je muzeum.

– Niestety, ministerstwo nie wyraziło chęci podpisania dokumentu porozumienia. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak droga prawna, na której zechcemy ustalić jak doszło do pozbawienia nas praw spadkowych. Sprawa pominięcia rodziny Jana Karskiego w procedurach odznaczeniowych, w tym w jego wręczaniu musi zostać wyjaśniona – mówi dr. Wiesława Trzaska-Kozielewska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!