sobota, 24 marca 2018 r.

Kraj Świat

Na ulice wyjdą pierwsze patrole policji wyposażone w kamery

Dodano: 19 grudnia 2017, 15:24
Autor: Kurier PAP

Uruchamiamy pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Już dziś na ulice Warszawy wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery. Natomiast jeszcze przed świętami kamer zaczną używać funkcjonariusze z garnizonów: dolnośląskiego i podlaskiego. Dla mnie to symbol modernizacji służb mundurowych – powiedział w poniedziałek minister Mariusz Błaszczak w Komendzie Stołecznej Policji. 

Szef MSWiA przypomniał, że od początku tego roku obowiązuje Program modernizacji służb mundurowych.

– To są konkretne pieniądze – 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat. Z tych środków kupujemy nowoczesny sprzęt m.in. takie jak te kamery na mundury – zaznaczył. 

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wprowadzając program pilotażowy polscy policjanci korzystali z doświadczeń funkcjonariuszy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch.

Podczas interwencji kamery pozwolą w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuacje, w których jest słowo przeciwko słowu. Doświadczenia np. z USA pokazują, że kamery na mundurach mają również charakter prewencyjny. Nagrywając interwencję zarówno policjanci jak i obywatele zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań" – powiedział szef MSWiA.   

Program pilotażowy przeprowadzony będzie w trzech garnizonach. Kamery będą testowane w garnizonach: stołecznym, podlaskim i dolnośląskim. Każdy z garnizonów testować będzie 60 urządzeń - 30 typu A (kamera podstawowa, rejestruje obraz i dźwięk) oraz 30 typu B (dodatkowo ma ruchomy obiektyw, można na niej na bieżąco odtwarzać nagrania).

W garnizonie stołecznym w kamery zostaną wyposażeni policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I oraz z Wydziału Ruchu Drogowego.  

Nadinspektor Helena Michalak, zastępca komendanta głównego Policji poinformowała, że  kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. – Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje oraz na ustalenie daty i godziny interwencji – dodała. 

Jednocześnie nadinspektor Helena Michalak zapewniła, że system kamer na mundurach policjantów uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję w długość nagrania i jego datę. – Policjant po zakończeniu interwencji poprzez włączenie, wstawienie kamery do bazy dokującej, będzie archiwizował te dane – powiedziała.

>>>

Zobacz także: Nowy szef lubelskiej policji

WIDEO

Czytaj więcej o: policja kamery patrol
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak wszystko Pięknie. Ale co będzie gdy obywatel - stwierdzi, że nie wyraża zgody na to by został filmowany ( utrwalano jego postać i głos) ??? I co FTEDY ???
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kamera to doskonała fotografia dnia pracy policjanta.Nie będzie możliwości obijania się i podrywania chętnych! Wszystko zostanie udokumentowane,nawet wyjście za potrzebą!
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NARESZCIE W POLICJI ZACZĘLI MYŚLEĆ.PISAŁEM O TYM 3-LATA WCZEŚNIEJ.BRAWO POLICJA.
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po pierwsze to zapewnijcie najpierw papier toaeltowy dla policjantów i podstawowe materiały do pracy. Po drugie jużniedługo nie będzie miał kto nosić tych kamerek. A teraz zaczną się postępowania szkodowe po uszkodzeniu tego badziewia, dodatkowe stanowisko do ładowania, wydawania itd . I już to widzę jak policjant będzie miał czas na archiwizowanie nagrania. (:
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Normalnie się cieszę, że już w tej firmie nie pracuję. Zdążyłem odejść póki mi nic się nie robiło z głową.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!