wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Najważniejsze zmiany w przepisach w 2010 roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2010, 18:34

Wzrośnie płaca minimalna i zasiłki dla bezrobotnych. Podrożeją papierosy i ubezpieczenia OC/ AC. Sprawdź co zmieni się w przepisach polskiego prawa w 2010 roku.

Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 1.317 zł. Idzie za tym wzrost innych naliczanych od niej wypłat, np. maksymalnej odprawy za zwolnienie pracownika z powodu likwidacji firmy lub stanowiska, zasiłku chorobowego, dodatku za pracę nocną, odszkodowania za mobbing w pracy.

Elektroniczny pozew o zapłatę

Od stycznia pozwy o zapłatę w postępowaniu upominawczym, można będzie wnosić elektronicznie. Bez względu na wartość sporu, takie pozwy należy kierować do sądu rejonowego w Lublinie. Pozew można będzie złożyć logując się na stronie internetowej tego sądu i powód występujący osobiście, nie będzie potrzebował do tego elektronicznego podpisu.

Nakazy zapłaty wydawane będą powodom elektronicznie, a w formie papierowej rozsyłane bezpośrednio pozwanym. Będą oni mogli wnieść sprzeciw elektronicznie albo w formie papierowej.

Wykup mieszkań spółdzielczych nadal ,,za złotówkę’’

Mimo zapowiedzi zmian, od nowego roku nadal obowiązywać będą dotychczasowe zasady przekształcania spółdzielczych mieszkań lokatorskich na własnościowe, a własnościowych w odrębną własność, z udziałem w gruncie.

Tak więc nadal lokator, który nie zalega z czynszem, będzie mógł złożyć w spółdzielni wniosek o wykup mieszkania i spłaci tylko koszty jego budowy oraz nominalną wartość umorzonego kredytu, zaciągniętego przez spółdzielnie na jego budowę.

W praktyce może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, do których doliczyć należy opłatę za notariusza (od stycznia 329 zł) oraz za założenie księgi wieczystej (260 zł). udnia tego roku, muszą załatwić do 30 czerwca przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur i rent

Emeryci i renciści dostaną od 1 marca podwyżkę świadczeń. Wstępnie zapisano w budżecie, że podwyżka wyniesie 4,1 proc. i dotyczyć będzie nie tylko emerytur i rent, ale także wszystkich dodatków do nich.

Byli esbecy dostaną mniejsze emerytury

Koniec z przywilejami dla byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Zgodnie z nową ustawą dezubekizacyjną, od początku nowego roku, byli esbecy, a także członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mają otrzymywać o nawet połowę mniejsze świadczenia emerytalne. Według wstępnych wyliczeń, ustawa może objąć ponad 40 tys. osób.

Składki na pomostówki

Od początku stycznia pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek ten nakładają przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Nie daj się wylosować

Tylko do 11 stycznia osoby które rozpoczęły pierwszą pracę, mają czas na wybór tzw. drugiego filaru, w którym gromadzona będzie ich przyszła emerytura.

Zasada ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r. Po podjęciu pracy i zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego, powinny one w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy z pracodawcą, przystąpić do jednego z 14 otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Zwolnienie z abonamentu RTV

Po wejściu w życie ustawy o opłatach abonamentowych, co ma nastąpić w I kwartale, krąg osób zwolnionych z płacenia abonamentu poszerzy się o emerytów po ukończeniu 60 lat, których świadczenie nie przekracza połowy średniej miesięcznej pensji (obecnie 1.350 zł), osoby na zasiłkach przedemerytalnych, bezrobotnych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.

Świadczenie pielęgnacyjne

Od 1 stycznia obowiązują korzystne zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Najistotniejsze polegają na tym, że nie liczy się dochodu rodziny oraz że świadczenie ustalane jest na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby nad którą sprawujemy opiekę (dzieckiem lub osobą dorosłą), a nie jak było do tej pory na 12 - miesięczny okres zasiłkowy.

Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł miesięcznie i przysługuje osobie zdolnej do pracy, która rezygnuje z niej lub nie podejmuje zatrudnienia, by sprawować opiekę nad najbliższym członkiem rodziny. Z

Urlopy ojcowskie i macierzyńskie

Od nowego roku ojcowie mogą brać tydzień płatnego urlopu na dziecko, niezależnie od urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka. Urlop przysługuje im do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Od stycznia tego roku także mamy skorzystają z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Będzie on udzielany jednorazowo. Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego - na pisemny wniosek pracownicy. Trzeba go złożyć w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania przez nią z tego dodatkowego urlopu.
* W 2010 i 2011 roku po urodzeniu jednego dziecka będzie (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) do dwóch tygodni dodatkowego wolnego,
* w 2012 i 2013 - do 4 tygodni,
* w 2014 - do 6 tygodni.

Wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Od nowego roku bezrobotni otrzymywać będą wyższe zasiłki. Podstawowa kwota wzrośnie z obecnych 575 zł do 717 zł, ale wypłacana będzie tylko przez trzy miesiące przebywania na bezrobociu.

Potem wynosić będzie 563 zł i wypłacana będzie do końca okresu zasiłkowego, który nadal wynosić będzie pół roku lub rok (tylko w powiatach, w których stopa bezrobocia półtora razy przekracza przeciętną stopę bezrobocia w kraju).

Przez rok zasiłek nadal otrzymywać będą również bezrobotni w wieku powyżej 50 lat i z ponad 20-letnim stażem pracy.

Bezrobotni którzy mają przyznany już zasiłek lub otrzymają go do końca roku, będą go w przyszłym roku dostawać w przyznanej wysokości do końca okresu zasiłkowego.

Na maturze matematyka obowiązkowa

W maju wszyscy maturzyści będą zdawali egzamin z matematyki, bo od tego roku jest to przedmiot obowiązkowy. Matematyka, jako obowiązkowa wróciła na maturę po 26 latach.

Inaczej popłyną unijne pieniądze

Od Nowego Roku zmienia się ustawa o finansach publicznych w części dotyczącej przepływu unijnych dotacji.

Teraz fundusze powędrują z Brukseli poprzez NBP, do BGK i potem prosto do beneficjentów, którzy ubiegają się o dotacje. Odbędzie się to z ominięciem nie tylko ministerstw, ale także budżetów województw.

Ale marszałkowie województw nadal będą dysponować unijnymi pieniędzmi z Regionalnych Programów Operacyjnych, funduszy na Kapitał Ludzki czy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i to oni będą podpisywać umowy z beneficjentami.

Od nowego roku PIT-y przez internet

Przede wszystkim to dobra wiadomość dla przedsiębiorców i osób pracujących za granicą. Za 2009 r. będą mogli rozliczyć się przez internet. Resort finansów rozszerzył liczbę formularzy, które można przesłać za pośrednictwem komputera bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Ułatwienie to będzie dotyczyć nie tylko PIT-37, ale również formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. W tradycyjny sposób muszą rozliczyć się osoby, które za 2009 r. opłacały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.

Drożeją papierosy...

Ponieważ w ustawie o podatku akcyzowym w 2010 r. wprowadzono wyższą akcyzę na papierosy, podrożeje też paczka papierosów. Akcyza wrośnie ze 138,50 zł na 146,83 zł za tysiąc sztuk, co w przeliczeniu na średnią cenę paczki papierosów, oznacza jej wzrost o 33 gr.

... i paliwa opałowe

Ta sama ustawa o podatku akcyzowym spowoduje podwyższenie stawek na niektóre paliwa opałowe.

Podatek od gier

Wchodzi w życie ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540.

Opłata paliwowa

Jak co roku następuje zwiększenie (zwaloryzowanie o inflację) stawki tej opłaty - zob. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 10 grudnia 2009 r. w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2010 (Mon.Pol. nr 80, poz. 995).

Do lekarza bez legitymacji

* od 1 stycznia ZUS nie będzie poświadczać legitymacji ubezpieczeniowych, dlatego nie będą one stanowić dowodu opłacania składek zdrowotnych podczas wizyty u lekarza. Chorzy muszą pamiętać, żeby zabrać ze sobą do lekarza każdy inny dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, a w szczególności opłacanie składek zdrowotnych.

Internetowy Dziennik Ustaw

W dniu 1 stycznia 2010 roku uruchomiony zostanie oficjalny, urzędowy elektroniczny dziennik aktów prawnych. Rządowe Centrum Legislacji zapewni nam nieodpłatny wgląd wraz z możliwością pobrania ze stron internetowych Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego (będą one stanowiły źródło obowiązującego w Polsce prawa). Nie będzie zaś udostępniany Monitor Polski B, który jest dziennikiem urzędowym, ponieważ zawiera tylko ogłoszenia spółek.
Ma powstać także skorowidz alfabetyczny aktów prawnych wraz z orzecznictwem.

Zmiany w straży miejskiej

Od 24 grudnia strażnicy miejscy dostali nowe uprawnienia:
* mogą w samochodach używać niebieskich, świetlnych sygnałów tak, jak policja
* wolno im używać paralizatorów
* nowe przepisy zezwalają na konne patrole
* 29 sierpnia ustalono Dniem Strażnika Miejskiego.

Ubezpieczenia OC i AC

Dla zmotoryzowanych bardzo ważne są ubezpieczenia w zakresie OC i AC. Obecnie należą one do najniższych w Europie. Ale w 2010 roku może się to zmienić. Wiele firm sygnalizuje, że do ubezpieczeń OC musi dopłacać a więc niezbędne są podwyżki. Jeśli tylko jedna firma podniesie wysokość stawek, to inne pójdą jej śladem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!