piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Nominacja generalska Jana Karskiego jest możliwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2014, 17:00

Biuro Prasowe Prezydenta RP poinformowało nas, że możliwe jest pośmiertne mianowanie Jana Karskiego na stopień generała brygady.

Niedawno informowaliśmy o wniosku o pośmiertną nominację Jana Karskiego do stopnia generała brygady. Wystąpiło o to do prezydenta Bronisława Komorowskiego Towarzystwo Jana Karskiego. W wystąpieniu motywowano, dlaczego taki wojskowy honor Mu się należy. Między innymi przez pamięć wszystkich innych bohaterskich kurierów i emisariuszy Polski Podziemnej. W ślad za naszą publikacja otrzymaliśmy odpowiedź z Biura Prasowego Prezydenta, w której czytamy m.in. "Szanowny Panie Redaktorze, [...] informujemy, że możliwe jest pośmiertne mianowanie śp. Jana Karskiego na stopień generała brygady. Podstawą prawną do podjęcia starań o mianowanie jest art. 76 ust. 8 b ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012r. nr 461 tekst jednolity z późn. zm.), który stanowi, że "w szczególnie uzasadnionych przypadkach za zasługi, o których mowa w ust. 8 pkt 1[1] lub 2, może nastąpić pośmiertne mianowanie na wyższy stopień wojskowy. Mianowanie to może nastąpić tylko raz”.

Zgodnie z treścią ust. 4 przywołanego wyżej artykułu, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianuje generałów i admirałów na wniosek Ministra Obrony Narodowej, co powoduje, że postępowanie w omawianym przypadku, powinno być przeprowadzone w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 roku w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. z 2013r., poz. 1284 tekst jednolity z późn. zm.), które w rozdziale 9 szczegółowo opisuje procedurę przedstawienia przez Ministra Obrony Narodowej Prezydentowi RP wniosku o mianowanie. Po spełnieniu opisanych wyżej wymagań formalnych, Prezydent RP będzie miał możliwość rozpatrzenia wniosku - zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 3 listopada 2009 roku w sprawie trybu nadawania pierwszego stopnia oficerskiego, stopni oficerskich generałów i admirałów oraz stopnia wojskowego Marszałka Polski (Dz. U. z 2009r., Nr 202, poz. 1554)”. Jednym słowem sprawa trafia obecnie do ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. Jej dalszy los będziemy śledzić z uwagą.
  Edytuj ten wpis
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 sierpnia 2015 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I CO SIĘ STAŁO DALEJ PO TYM FARYZEJSKIM ZAPEWNIENIU KANCELARII PANA KOMOROWSKIEGO? ZMIENIONO PRZEPIS UMOŻLIWIAJĄCY NOMINACJĘ. TAKIE STANDARDY, JAKI PREZYDĘT.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!