sobota, 17 marca 2018 r.

Kraj Świat

Nowe dowody osobiste za darmo od 2011 roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 marca 2010, 19:16
Autor: łm

Rząd przyjął dziś projekt ustawy o dowodach osobistych. Nowy dokument ma umożliwiać każdemu obywatelowi załatwianie spraw urzędowych przez internet

Nowe dowody wejdą w życie w 2011 roku. Dzięki nim, by załatwić, jakieś sprawy nie będziemy musieli nosić ze sobą wielu dokumentów (np. ubezpieczenia zdrowotnego, czy legitymacji studenckiej), bo wszystkie te dane będą zapisane w chipie dokumentu.

- Dowód osobisty będzie kluczem do otwarcia rejestrów publicznych. Wgląd do nich za zgodą posiadacza dokumentu będą miały tylko podmioty uprawnione, np. lekarza będzie interesować kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, konduktora zniżka na przejazd, a policjanta miejsce zamieszkania danej osoby – mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji.

W chipie znajdą się też dane służące do składania podpisu elektronicznego, który w elektronicznych kontaktach z urzędami będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu.

- W odróżnieniu od obowiązującego obecnie wzoru dowodu osobistego, nowy dokument nie będzie zawierał rysopisu, adresu zameldowania oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Do dowodu zostanie natomiast wprowadzona informacja o obywatelstwie polskim. Ułatwi to posługiwanie się dowodem osobistym jako dokumentem poza granicami kraju - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

O dokument tożsamości będzie można starać się w dowolnej gminie, a nie jak dotąd tylko w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Wniosek złożymy również przez internet, ale odebrać dowód będzie można tylko osobiście.

Nowe dowody osobiste będą wydawane od 2011 roku. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku.

– Od 1 stycznia tego roku wydajemy je za darmo. Państwo bierze na siebie koszt wydawania dowodów – podkreślił minister Jerzy Miller.

Teraz projekt ustawy o dowodach osobistych trafi pod obrady Sejmu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!