piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Nowy papież 2013 to Jorge Bergoglio

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2013, 20:02
Autor: PAP, jotem

 (Aibdescalzo / CC BY)
(Aibdescalzo / CC BY)

13 marca 2013 wybrano nowego papieża. Został nim Jorge Bergoglio z Argentyny. Przyjął imię Franciszek.

76-letni Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został wybrany na konklawe. Przyjął imię Franciszek. Nowy papież ukazał się po godzinie 20 na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po słowach "Habemus papam", wypowiedzianych przez protodiakona kard. Jean-Louisa Taurana.

Nowy papież Jorge Bergoglio pokazał się światu wśród ogromnych wiwatów ponad godzinę po pojawieniu się białego dymu, obwieszczającego jego wybór.

"Bracia i siostry, dobry wieczór" - takie były pierwsze słowa nowego papieża. Franciszek ma 76 lat, był do tej pory arcybiskupem Buenos Aires. Wezwał wiernych do modlitwy za emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Nowy papież 2013 jest Argentyńczykiem włoskiego pochodzeniaWybrany w środę na papieża Jorge Mario Bergoglio jest Argentyńczykiem włoskiego pochodzenia. Dotychczas był arcybiskupem Buenos Aires. Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w w wielodzietnej rodzinie o włoskich korzeniach, ojciec był kolejarzem. Jego pradziadek pochodził z Piemontu.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku. Biskupem został w 1992 roku. Od 1997 roku był biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Godność kardynała otrzymał od Jana Pawła II 21 lutego 2001 roku.

Ameryka Płd. cieszy się z wyboru papieżaMieszkańcy Ameryki Łacińskiej przyjęli z wielką radością wybór papieża z ich kontynentu. W pobliżu katedry w Buenos Aires ludzie reagowali łzami radości na wiadomość o wyborze kardynała Jorge Maria Bergoglia na biskupa Rzymu.

Tłumy w stolicy Argentyny wiwatują i wybuchają płaczem. "To niewiarygodne!" - powiedziała agencji AP 60-letnia Martha Ruiz, która rozpłakała się ze wzruszenia na wieść o tym, że kardynał Bergoglio został papieżem Franciszkiem.

Unia Europejska gratuluje Jorge BergolioUnia Europejska pogratulowała nowo wybranemu papieżowi Franciszkowi I. W imieniu UE gratulacje przekazali we wspólnym liście szefowie Komisji Europejskiej Jose Barroso i Rady Europejskiej Herman Van Rompuy; gratulacje przesłał też szef PE Martin Schulz.

- Życzymy Waszej Świątobliwości długiego i błogosławionego pontyfikatu, który pozwoli Wam i Kościołowi katolickiemu bronić oraz promować fundamentalne wartości pokoju, solidarności i godności ludzkiej. Są to zasadnicze filary w świecie, który stoi w obliczu wielu wyzwań i przeżywa głęboką zmianę - napisali Barroso i Rompuy.

- Jesteśmy przekonani, że Wasza Świątobliwość będzie z determinacją i siłą kontynuować dzieło swoich poprzedników, zbliżając do siebie narody i religie świata - podkreślili.

Gratulacje przekazał także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. "Życzę papieżowi Franciszkowi odwagi i siły" - podkreślił. Dodał, że papież może przyczynić się do "odnowy Kościoła katolickiego, który stoi w obliczu licznych i doniosłych wyzwań". "Papież prowadzi, inspiruje i daje nadzieję milionom wiernych na całym świecie. Wybór papieża spoza Europy to pozytywny znak" - oświadczył Schulz.

Podkreślił, że potrzebne są nowe impulsy, by tchnąć nowe życie w fundamentalne wartości, które są podstawą chrześcijaństwa, jak solidarność, pokój, tolerancja i pomoc dla najsłabszych i najuboższych. "Te wartości są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek w świecie, któremu zagraża spirala materializmu i nierówności".

W trakcie oczekiwaniu na wybory papieża 2013 wyszukiwarki na całym świecie przeżywały oblężenie. Internauci szukali takich haseł jak: nowy papież 2013, papież 2013, jorge bergoglio, jorge bergolio, bergolio, papież franciszek . Tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów, strona Jorge Bergoglio na Wikipedii była tak obciążona, że nie dało się na nią wejść.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!